بازدید: 31

ساخت موشک جدید راهی سفر به سیاره مریخ با قطعات دست دوم

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1966541
شرکت اسپیس ایکس برای کاهش هزینه‌های تولید موشک فضایی راهی سفر به مریخ از موشک‌های فضایی بازنشسته استفاده خواهد کرد.
به گزارش خبرنگار حوزه فن آوری  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، ایلون ماسک، مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس اعلام کرده است به زودی موشک فضایی استارهوپر را بازنشسته می کند و با استفاده از جداسازی قطعه ها، از قطعه های باقیمانده این موشک فضایی برای توسعه و بهبود عملکرد موشک فضایی استارشیپ استفاده خواهد کرد.
 
موشک فضایی استارشیپ با قابلیت حمل ۱۰۰ فضانورد در دهه های آینده میلادی فضانوردان را به سیاره مریخ انتقال خواهد داد.
 

هدف اسپیس ایکس از بازنشستگی و جداسازی قطعه های موشک فضایی استارهوپر کاهش هزینه ها برای ساخت موشک فضایی استارشیپ اعلام شده است.
 
قرار است آخرین طراحی و برنامه ریزی برای ساخت موشک فضایی استارشیپ در ۲۴ آگوست سال میلادی جاری اعلام شود.
 
کارشناسان اسپیس ایکس اعلام کرده اند به جای ساخت موشک فضایی جدید برای انتقال فضانوردان به سیاره مریخ، از موشک فضایی استارشیپ استفاده خواهند کرد و از قطعه های موشک های ساخته شده تا کنون برای افزایش قدرت حرکتی و توان موتور موشک فضایی بهره گرفته شده است.
 

موشک فضایی استارهوپر هرگز برای پرتاب به مدار کره زمین تجهیز نشده و تنها برای انجام پرواز های کوتاه آزمایشی و شناسایی خطا های احتمالی حین پرواز طراحی شده اند.
 
در بدنه موشک فضایی استارهوپر از موتور های فضایی پرقدرت رپتور استفاده می شود که در آینده این موتور ها در بدنه موشک فضایی استارشیپ قرارداده خواهند شد.
 
موشک نهایی استارشیپ حدود ۱۲۱ متر طول خواهد داشت و دربدنه آن حدود ۴۰ موتور رپتور نصب می شود.
 
کارشناسان اسپیس ایکس اعلام کرده اند پرواز آگوست ۲۰۱۹ آخرین پرواز موشک فضایی استارهوپرخواهد بود و سپس قطعه های آن جدا شده و درساخت استارشیپ مورد استفاده خواهند گرفت.
 

در آخرین پرتاب آزمایشی قرار است از یک موتور رپتور استفاده شود که موشک را حدود ۲۰۰ متر به فضا پرتاب کند و پس از آن موشک به آرامی درمحل اولیه خود فرود خواهد آمد.
 
در ساخت این موشک فضایی از فولاد ضد زنگ به جای ترکیب همیشگی فیبرکربن استفاده شده است؛ استفاده از فولاد ضد زنگ سبب سبک شدن وزن موشک فضایی و کاهش هزینه های ساخت می شود.
بیشتر بخوانید: موشک فضایی استارشیپ به مریخ می رود/ انتقال ۱۰۰ فضانورد به سیاره سرخ
قرار است پیش از سفر به سیاره مریخ، با استفاده از موشک فضایی استارشیپ میلیاردر ژاپنی، سوساکو میازاوا Yusaku Maezawa درسال ۲۰۲۳ به مدار کره ماه به همراه چندین هنرمند ژاپنی سفر کند.
 
این یک ماموریت خصوصی و گردشگری است و هدف ایلون ماسک از انجام آن به دست آوردن هزینه های لازم برای ساخت موشک های فضایی آینده است.
 
بنا بر پیش بینی ها اسپیس ایکس درنظر دارد اولین بار در سال ۲۰۲۱ نمونه اولیه موشک فضایی استارشیپ را به مدارکره زمین اعلام کند.
 

موشک فضایی استارشیپ قرار است با استفاده از موشک پیشران فالکون ۹ به فضا پرتاب شود.
 
آخرین بار موشک استارهوپر در ۲۶ جولای سال میلادی جاری مورد آزمایش قرار گرفت که آزمایشی موفقیت آمیز نبود و سبب انفجار موشک فضایی و آتش گرفتن آن شد؛ کارشناسان اسپیس ایکس اعلام کرده اند علت آتش سوزی را کشف کرده اند و در آینده دیگر این مشکل پیش نمی آید.
 

کارشناسان ناسا به تازگی اعلام کرده اند طرحی با اسپیس ایکس برای انجام سوخت گیری سفینه های فضایی در فضا دارند تا به این ترتیب سفینه ها بتوانند در فضا سوخت گیری انجام دهند و به سوی ماموریت های فضایی طولانی مدت، چون سفربه مریخ یا دیگر سیاره های منظومه شمسی و فضای عمیق بروند.
 
منبع: businessinsider
 
انتهای پیام/
 
شیوه جالب اسپیس ایکس برای ساخت سفینه فضایی راهی سفربه مریخ

ساخت موشک جدید راهی سفر به سیاره مریخ با قطعات دست دوم
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها