بازدید: 11

اعطای ۶۰ هزار فقره تسهیلات در تیرماه/ رشد ۷ درصدی پرداخت تسهیلات مسکن

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1965866
ماه گذشته ۶۰ هزار فقره انواع تسهیلات از سوی شعب بانک مسکن پرداخت شد که رشد ۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.

اعطای ۶۰ هزار فقره تسهیلات در تیرماه/ رشد ۷ درصدی پرداخت تسهیلات مسکنبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از بانک مسکن، عملکرد بانک در تیر ماه ۹۸ حاکی از آن است که ماه گذشته بیش از ۶۰ هزار فقره انواع تسهیلات از سوی شعب بانک مسکن به متقاضیان دریافت اعتبار مالی پرداخت شد. این میزان تسهیلات ارزش ریالی معادل ۲ هزار و ۷۵۴ میلیارد تومان داشته است که به لحاظ ارزش از رشد ۷ درصدی در مقایسه با حجم پرداخت در تیر ۹۷ برخوردار شده است.

بانک مسکن در نخستین ماه از تابستان امسال موفق شد حجم پرداخت تسهیلات به حوزه های مختلف در بخش مسکن و ساختمان و البته سایر بخش های اقتصادی را ۷ درصد در مقایسه با مدت مشابه در سال ۹۷ افزایش دهد.

در این گزارش عملکرد بانک مسکن در ۴ ماهه نخست امسال نیز حکایت از آن دارد که در این مدت بیش از ۱۶۲ هزار و ۶۰۰ فقره انواع تسهیلات برای خرید، ساخت و پروژه های مشارکتی و همچنین فروش اقساطی و تعمیر یا بازسازی منزل و سایر تسهیلات مسکن و ساختمان به متقاضیان پرداخت شده است. کل ارزش تسهیلات پرداختی توسط بانک مسکن در فاصله ابتدای سال ۹۸ تا پایان تیر ماه معادل ۷ هزار و ۶۲ میلیارد تومان بوده است که نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ از رشد ۵.۴ درصدی برخوردار شده است.

عمده تسهیلاتی که بانک مسکن پرداخت می کند با توجه به طیف تقاضا در این بخش شامل تسهیلات خرید مسکن، تسهیلات ساخت مسکن و همچنین تسهیلات تعمیر و بازسازی است. بانک مسکن البته طی بهار امسال و همچنین ماه تیر به دلیل ماموریتی که برای خود در جریان بازسازی استان های سیل زده تعریف کرد، در این حوزه نیز عملکرد موثری از سوی شعب بانک برای پرداخت تسهیلات به ثبت رسید.

بیشتر بخوانید: طُرُق مختلف خروج سند از رهن بانک

۳۵۵ هزار حساب فعال در صندوق پس انداز مسکن یکم

بخش دیگری از عملکرد بانک مسکن طی سال جاری بر تامین مالی زوج های خانه اولی از طریق صندوق پس انداز مسکن یکم استوار بوده است. آخرین وضعیت نظام سپرده گذاری و پس انداز در صندوق یکم نشان می دهد که در پایان تیر ماه امسال ۳۵۵ هزار و ۷۳۱ فقره حساب سپرده در صندوق پس انداز مسکن یکم فعال بوده است.

تغییرات بوجود آمده در تعداد و مانده سپرده ها در صندوق پس انداز مسکن یکم ناشی از سه علت می تواند باشد که مهمترین آن روند دریافت تسهیلات سر موعد و پس از طی دوره مشخص سپرده گذاری از سوی خانه اولی ها است.

با دریافت تسهیلات از صندوق پس انداز مسکن یکم، به شکل طبیعی تعداد و مانده سپرده ها تغییر کاهشی پیدا می کند. اما در مقابل، متناسب با رشد سپرده گذاری و افتتاح حساب جدید در این صندوق، تعداد و مانده سپرده ها مجدداً تقویت می شود و افزایش پیدا می کند. همچنین چنانچه به هر دلیل سپرده گذاران در صندوق پس انداز مسکن یکم تصمیم به خروج از صندوق قبل از پایان دوره سپرده گذاری را اتخاذ کنند، تعداد و مانده کل سپرده ها تغییر کاهشی به خود می گیرد.

کارشناسان اقتصادی و صاحب نظر در حوزه تامین مالی مسکن معتقدند در شرایطی که بازار معاملات مسکن وارد دوره رکود بلند مدت شود و همچنین قیمت مسکن از ثبات برخوردار شود، میل به سپرده گذاری و پس انداز در صندوق یکم افزایش پیدا خواهد کرد. با این حال در شهر های کوچک استقبال خانه اولی ها از ورود به صندوق پس انداز مسکن یکم با توجه به نرخ سود این تسهیلات و همچنین مبلغ ریالی آن نسبت به دو سال قبل افزایش پیدا کرده است.

انتهای پیام/


اعطای ۶۰ هزار فقره تسهیلات در تیرماه/ رشد ۷ درصدی پرداخت تسهیلات مسکن
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها