بازدید: 19

هشدار مقام کرد سوریه درباره حمله ترکیه به شمال شرق سوریه

منبع : صدا و سیما کد خبر: 1964714

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری رویترز, «بدران جیا کرد» از مقامات ارشد کرد سوریه اعلام کرد هرگونه حمله ارتش ترکیه به نیرو های تحت فرماندهی کرد ها در شمال شرق سوریه موجب شکل گیری جنگی بزرگ و فراگیر خواهد شد.

بدران جیا کرد تاکید کرد در صورت حمله ارتش ترکیه، اکثریت نیرو های کرد در اطراف مرز های مشترک با ترکیه مستقر خواهند شد و در آن صورت این نیرو ها قادر به تعقیب هسته های نهفته وابسته به گروه تروریستی داعش و محافظت از هزاران زندانی داعشی در مناطق شمال شرق سوریه نخواهند بود.
روز چهارشنبه اعلام شد ترکیه و آمریکا درباره ایجاد یک مرکز عملیات مشترک در ترکیه برای نظارت بر منطقه امن توافق کردند. بدران جیا کرد اعلام کرد نتایج گفتگو های آمریکا و ترکیه همچنان مبهم و نامعلوم است.
جیا کرد گفت: پس از هشت سال جنگی داخلی در سوریه ما به عنوان تشکیلات خودمختار خواهان راه حل سیاسی و گفتگو هستیم و گزینه راهبردی ما گفتگو است.
وی خاطر نشان کرد اگر این تلاش های منطقه ای و بین المللی به نتیجه نرسد ما شاهد رویارویی نظامی قوی و فراگیر خواهیم بود.
ترکیه جنگجویان یگان های مدافع خلق کرد شاخه نظامی نیرو های سوریه دموکراتیک را تروریست هایی می داند که تهدیدی برای مرز های این کشور هستند. ترکیه در سال های اخیر دو بار نیرو های خود را برای هدف قراردادن جنگجویان کرد به مناطق شمال سوریه فرستاده است.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز یکشنبه از عملیات نظامی قریب الوقوع ارتش این کشور در شرق رود فرات خبر داد. این منطقه در کنترل نیرو های سوریه دموکراتیک است نظامیان آمریکایی نیز در شرق فرات مستقر هستند.
«جیا کرد» در ادامه گفت: حمله نظامی ترکیه به شمال شرق سوریه به بروز یک درگیری فاجعه بار منجر خواهد شد و مقامات کرد از طریق گفتگو با کشور های خارجی از هیچ تلاشی برای جلوگیری از وقوع این درگیری دریغ نخواهند کرد.
وی خاطر نشان کرد سکوت کشور های اروپایی به نفع ثبات، راه حل سیاسی و نابودی تروریسم نیست و روسیه نیز موضع قاطعی برای جلوگیری از تجاوز احتمالی ترکیه به مناطق شمال شرق سوریه ندارد.

هشدار مقام کرد سوریه درباره حمله ترکیه به شمال شرق سوریه
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها