بازدید: 47

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در گرو کمک دولت/کانون بازنشستگان تاکنون موفق به همسان‌سازی حقوق‌ها نشده است

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1959304
دهقان کیا با بیان اینکه حقوق بازنشستگان کفاف یک سوم ماه را می‌دهد، گفت: کانون بازنشستگان با وجود تلاش‌هایی که داشته است تاکنون موفق به همسان‌سازی حقوق‌ها نشده است.

علی دهقان کیا، رئیس کانون بازنشستگان تهران در گفتگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، با اشاره به ماده ۴۱ قانون کار، اظهار داشت: بر اساس این قانون حداقل مزد و سبد خانوار کارگران باید با توجه به درصد تورم اعلام شده از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین شود، اما متاسفانه در سنوات گذشته به سبد خانوار اصلا توجه نشده است.

وی افزود: افزایش ۳۶ و نیم درصدی که برای افزایش حقوق شاغلین حداقل بگیر اعلام شد برای بازنستگان نیز در نظر گرفته شد با این تفاوت که برای شاغلین ۱۹۰ هزار تومان برای بن، ۱۰۰ هزار تومان حق مسکن و ۱۱۵ هزار تومان حق اولاد به ازای هر فرزند در نظر گرفته شده که بازنشستگان از آن برخوردار نیستند.

رئیس کانون بازنشستگان تهران با انتقاد از کم بودن حقوق کارگران بازنشسته عنوان کرد: حدود ۶۰ درصد از بازنشستگان کشور حداقل بگیر هستند و با توجه به هزینه مورد نیاز برای سبد خانوار، این عزیزان تنها یک سوم ماه را با حقوق خود می گذرانند. این درحالی است که افزایش حقوق هر سال روندی کند دارد به طوری که در سال جاری حق مسکن بازنشستگان تنها ۴ هزار تومان افزایش یافته است.

دهقان کیا با تاکید بر لزوم همسان سازی یا برطرف کردن عقب افتادگی سال های گذشته، بیان کرد: از آنجایی که دولت مبلغ ۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مصوب مجلس برای همسان سازی در سال ۹۷ را پرداخت نکرده، کانون تا این لحظه موفق به همسان سازی نشده است. به همبن منظور کار گروه هایی از طرف بخش کارگری و تامین اجتماعی تشکیل شده است و فرمول هایی برای محاسبه حقوق تعیین کند شده تا همسان سازی صورت گیرد.

وی در ادامه ضمن انتقاد از عملکرد دولت در قبال سازمان تامین اجتماعی اظهار کرد: دست دولت دست در جیب سازمان تامین اجتماعی است و هر ماه ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از حق بازنشستگان برداشت می کند. حداقل انتظاری که از دولت داریم این است که به تعهدات خود عمل کند و از بیت المال خرج نکند.

رئیس کانون بازنشستگان تهران با بیان اینکه کسری کانون بازنشستگی در حدود هزار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است، توضیح داد: اگر دولت برداشت هر ماهه خود را متوقف کند، کانون علاوه بر پرداخت به موقع حقوق می تواند عملکرد خوبی در خصوص همسان سازی نیز داشته باشد.

دهقانی کیا خاطر نشان کرد: خبر های خوبی برای تحقق همسان سازی حقوق بازنشستگان در راه است، چون مطالبات ما به دفتر مقام معظم رهبری و نهاد ریاست جمهوی اعلام کرده ایم، همچنین در این هفته دیداری با دکتر لاریجانی خواهیم داشت. پلیس امنیت نیز همکاری بسیار خوبی با کانون برای رساندن اعتراضات به مسئولان داشته است.

انتهای پیام/


همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در گرو کمک دولت/کانون بازنشستگان تاکنون موفق به همسان‌سازی حقوق‌ها نشده است
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها