بازدید: 26

وزیران به زودی عملکرد سالانه خود را مکتوب به مجلس ارائه می‌کنند/ رئیس جمهور برای ارائه گزارش به پارلمان مختار است

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1955655

رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس گفت: گزارش عملکرد وزیران در روزهای آینده و به صورت مکتوب به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود.

غلامرضا کاتب رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اختلافات ایجاد شده میان مجلس و دولت درباره ارائه گزارش سالانه دولت به مجلس، گفت: دولتی ها درباره این مصوبات مجلس در آئین نامه داخلی مجلس، اعتراض داشته و اعلام کردند که این موارد مغایر اصول قانون اساسی است.

او افزود: همچنین رئیس جمهور در نامه ای به رهبر معظم انقلاب مراتب اعتراض دولت را اعلام کرد، بنابراین ایشان هم موضوع را برای تعیین تکلیف به شورای حل اختلاف سران قوا فرستادند.

بیشتر بخوانید: قانون ارائه گزارش سالانه دولتی ها به مجلس، تحول اساسی در نظارت نمایندگان بر دستگاه هاست

کاتب با بیان اینکه این جلسه اخیرا برگزار شده است، تاکید کرد: بنده، آقایان کاظمی عضو کمیسیون قضایی و حقوقی و داوود محمدی رئیس کمیسیون اصل ۹۰ از طرف مجلس و آقای عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان و آقای حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور و همچنین خانم لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور در این جلسه حاضر شدیم.

رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس با اعلام اینکه دولتی ها در جلسه حل اختلاف قوا اعلام کردند که ارائه گزارش باعث تداخل در اجرای وظایف دولت و مجلس می شود، تصریح کرد: نمایندگان مجلس پاسخ دادند که از دیدگاه خانه ملت هیچ کاری بالاتر از نظارت بر دولت نیست، زیرا مجلس باید بر حسن اجرای قوانین مصوب خود نظارت کند.

کاتب اظهار کرد: در جلسه مذکور پس از بحث و بررسی، اعضای شورای حل اختلاف سران قوا قوانین مجلس را تایید کردند، اما طبق ماده ۷۰ قانون اساسی رئیس جمهور ملزم به حضور در مجلس نیست بحث های مطرح شد و ما هم اعلام کردیم در ماده ۲۳۷ آئین نامه داخلی پارلمان نیز ذکر شده که وزرا ملزم هستند در صحن علنی حضور یافته و از عملکرد خود دفاع کنند، در حالی که رئیس جمهور ملزم به این کار نیست و مختار است، اما این موضوع نباید مانع اجرای قانون شود.

او  تاکید کرد: نمایندگان دولت در جلسه شورای حل اختلاف سران قوا اعلام کردند که گزارش عملکرد وزیران در روزهای آینده و به صورت مکتوب به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود.

انتهای پیام/


وزیران به زودی عملکرد سالانه خود را مکتوب به مجلس ارائه می‌کنند/ رئیس جمهور برای ارائه گزارش به پارلمان مختار است
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها