بازدید: 7

خطر قاچاق معکوس در بازار سیاه کارپول و توزیع در داروخانه‌ها/ توزیع کارپول در داروخانه‌ها نادرست است

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1951292
رئیس اداره دندان پزشکی وزارت بهداشت گفت: در سیستم توزیع کارپول اشکالاتی وجود دارد و توزیع آن در داروخانه‌ها خطر قاچاق معکوس را به دنبال دارد.

قاسم صادقی رئیس اداره دندان پزشکی وزارت بهداشت در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،   درباره توزیع کارپول دندانپزشکی اظهار کرد: بر اساس گزارش های مسئولان سازمان غذا و دارو و معاونت درمان، تولید و واردات کارپول یا داروی بی حسی دندان پزشکی به اندازه نیاز کشور است، اما سیستم توزیع کارپول اشکال دارد.

وی ادامه داد: اگر توزیع کارپول در اختیار جامعه دندان پزشکی قرار گیرد بسیاری از چالش ها برطرف خواهد شد، اما مسئولان سازمان غذا و دارو به دلیل برخی فشار ها در فضای مجازی و جلوگیری از انحصار، از توزیع کارپول به وسیله تعاونی دندان پزشکان جلوگیری می کنند.

رئیس اداره دندان پزشکی وزارت بهداشت اظهار کرد: معتقدیم که سیستم های توزیع و نظارت باید طوری عمل کنند که نیاز کارپول دندان پزشکان برطرف شود.

صادقی اظهار کرد: امیدواریم در قرارگاه تأمین دارو و تجهیزات پزشکی که وزیر بهداشت ریاست آن را بر عهده دارد، مکانیستم توزیع کارپول اصلاح شود.

وی ادامه داد: مسئولان سازمان غذا و دارو نبود زیرساخت در تعاونی دندان پزشکان را یکی از دلایل تخصیص ندادن سهمیه برای توزیع کارپول بیان می کنند، اما  در بازدید های خود مشاهده کردیم که یک مرکز پیام و سامانه الکترونیکی ایجاد شده است تا همه دندان پزشکان بتوانند در سراسر کشور از طریق تعاونی نیاز کارپول خود را برطرف کنند.

رئیس اداره دندان پزشکی وزارت بهداشت با بیان اینکه ۱۰ هزار نفر عضو تعاونی دندان پزشکان ایران هستند، گفت: در صورتی که سهمیه کار پول در اختیار تعاونی دندان پزشکان قرار گیرد با حذف این تعداد دندان پزشک از بازار آزاد با کاهش قیمت کارپول مواجه خواهیم بود، همچنین کارپول به دست مصرف کنندگان واقعی خواهد رسید  اما متأسفانه از دو ماه گذشته تا کنون سازمان غذا و دارو سهمیه ای به تعاونی دندان پزشکان نداده است.

صادقی با بیان اینکه اکنون توزیع کارپول در اختیار یک شرکت پخش است، گفت: متأسفانه این شرکت پخش آمار دقیقی از میزان کارپول توزیع شده به اداره دندان پزشکی وزارت بهداشت ارائه نمی کند تا بتوانیم بررسی کنیم که چه میزان از کارپول توزیع شده به دست دندان پزشکان رسیده است.

توزیع کارپول در داروخانه ها نادرست است

صادقی با تأکید بر اینکه توزیع کارپول در داروخانه ها نادرست است، گفت: توزیع کارپول دندانپزشکی در داروخانه ها خطر قاچاق معکوس و نشت داروی بی حسی دندان پزشکی به بازار آزاد را به دنبال دارد.

صادقی با اشاره به تأمین نیاز مراکز دندان پزشکی دولتی و دانشکده ها گفت: معاونت های غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی نیاز کارپول دانشکده ها و مراکز درمانی دولتی را تأمین می کند.

رئیس اداره دندان پزشکی وزارت بهداشت یادآوری کرد: بیش از ۹۰ درصد خدمات دندان پزشکی کشور در بخش خصوصی صورت می گیرد و به همین دلیل عمده تقاضا و مصرف کارپول در بخش خصوصی است و امیدواریم سازمان غذا و دارو هرچه زودتر تدبیری در این زمینه بیندیشد.

وی اظهار کرد: پیشنهاد ما این است که از سامانه اداره کل تجهیزات پزشکی برای توزیع کارپول کمک گرفته شود چرا که در این سامانه دندان پزشکان می توانند ثبت نام کنند و میزان مصرف و ورودی کارپول در این سامانه به طور شفاف مشخص خواهد شد.
انتهای پیام/


خطر قاچاق معکوس در بازار سیاه کارپول و توزیع در داروخانه‌ها/ توزیع کارپول در داروخانه‌ها نادرست است
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها