بازدید: 7

سازمان تعاون روستایی سیب عید را ۵ هزار تومان فروخت

منبع : صدا و سیما کد خبر: 1947155
سازمان تعاون روستایی سیب شب عید را ۷۶۰۰ تومان خرید و تا ۵۰۰۰ تومان فروخت

سازمان تعاون روستایی سیب عید را ۵ هزار تومان فروختمدیر کل بازرگانی سازمان تعاون روستایی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در خصوص قیمت فروش سیب های خریداری شده دولت از اتحادیه باغداران گفت: این سیب ها بسته به مناطق جغرافیایی از ۴ هزار و ۲۵۰ تومان تا ۵ هزار تومان فروخته شده است.

مرتضی معتمد افزود: دولت این سیب ها را به قیمت  ۷ هزار و ۶۰۰ تومان در زمان برداشت محصول خریداری کرد.

وی با اشاره به اینکه ۲۴ هزار تن سیب درختی و حدود ۴۰ هزار تن پرتقال را برای تنظیم بازار عید ۹۸ خریداری کرده بودیم، گفت: ۶ هزار تن سیب درختی را به عنوان ذخیره ملی اضافه بر خرید کلی خریداری و ذخیره سازی کردیم.

وی افزود: در پایان سال ۹۷ این طرح با موفقیت انجام شد و ما قیمت ها را لحظه به لحظه رصد می کردیم و گزارش را به کمیته راهبردی ملی می دادیم.

مدیر کل بازرگانی سازمان تعاون روستایی گفت: از اواخر اسفند ۹۷ تصمیم گرفتیم توزیع این میوه ها را انجام دهیم چرا که شیب بسیار تند قیمت ها در بازار میوه رو به بالا بود.

معتمد افزود: هر سال دولت این تدبیر را دارد تا برای کنترل قیمت ها در شب عید و کم کردن قیمت ها و تنظیم بازار سیب و پرتقال را از کشاورزان خریداری و به قیمت دولتی توزیع و برای روز مبادا انبار کند.

وی گفت: در پایان این طرح بخشی از ذخیره ملی مصرف شد و بخش باقیمانده را به کارگروه تنظیم بازار گزارش دادیم و کارگروه در جلسه ۲۰ فروردین مصوب کرد تا میوه ها در میادین سطح شهر و در دسترس مردم قرار گیرد.

مدیر کل بازرگانی سازمان تعاون روستایی افزود: به دلیل روند کند توزیع در میادین میوه و تره بار و به خاطر این که امکان داشت این سیب آسیب ببیند مجدد گزارشی به کارگروه ارسال شد و کارگروه در جلسه ۱۶-۰۲-۹۸ تصمیم گرفت تا از طریق مزایده و با بالاترین قیمت این سیب ها را به فروش برساند.

معتمد گفت: این سیب ها که حدود هزار و ۷۱۰ تن است برای شهر های مراغه، اشنویه و دماوند است که در حال حاضر در سردخانه سرخ دشت دماوند نگهداری می شود و در حال صدور به کشور های همسایه است.

وی افزود: اتحادیه سراسری تعاونی های باغداران کشور در حال حاضر صاحب این سیب هاست و حدود هزار و ۲۰۰ تن از این سیب ها را صادر کرد و الباقی ۵۰۰ تن دیگر را مشغول جداسازی هستند تا بتوانند به کشور های همسایه صادر کنند.

مدیر کل بازرگانی سازمان تعاون روستایی گفت: در هر صورت میوه و تره بار همیشه بعد از چیده شدن خراب شدگی دارد و قسمت غیر قابل استفاده این سیب ها به کارخانه کنسانتره برای آب میوه ارسال می شود.

معتمد افزود: سیب را اگر در مهر از درخت بچینیم در آذر دچار خراب شدگی می شود و حالا هر چه بماند به درصد ضایعات آن اضافه می شود.

وی گفت: در حال حاضر این سیب ها در سردخانه دماوند کیفیت بسیار مناسبی دارد چرا که اگر بی کیفیت بود هر روز برای کشور های خارجی بارگیری و صادر نمی شود.

مدیر کل بازرگانی سازمان تعاون روستایی افزود: در حال حاضر ۴ تریلی از این سیب ها صادر شده و ۴ تریلی دیگر در حال بارگیری است.

وی در خصوص سوالی مبنی بر این که چرا دولت باید سیب را با قیمت بالاتر و با پول بیت المال خریداری کند و حالا با ضرر چند هزار تومانی بفروشد؟ گفت: این زیان طبیعی است و دولت همیشه خودش را فدای ملت می کند دولت می گوید من ضرر کنم، اما مصرف کننده و تولید کننده آسیب نبیند این یکی از کار های دولت در بخش تنظیم بازار است.

معتمد در خصوص سوال این که چرا این سیب ها از شب عید تا حالا وارد بازار نشده تا سیب قیمت ۱۱ هزار تومانی در میدان تره بار با کاهش قیمت روبرو شود؟ افزود: این که این سیب ها به این شکل فروخته شده تکلیف حاکمیتی است و در اقتضای اداره امور و تنظیم بازار و رفاه حال مردم انجام شده است.

وی گفت: اگر دولت به بحث تنظیم بازار برای شب عید ورود نمی کرد مردم باید سیب را کیلویی ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان و پرتقال را هم کیلویی ۱۵ هزار تومان می خریدند.

مدیر کل بازرگانی سازمان تعاون روستایی در ادامه افزود: میوه کل کشور ۴۰ هزار تن پرتقال و ۲۴ هزار تن سیب نیست، اما همین مقدار کم که شاید یک درصد کل کشور باشد و دولت با خرید و توزیع به موقع، در شرایط حساس که واسطه ها در حال بالا بردن قیمت ها در شب عید و در فشار قرار دادن مردم بودند و برای رسانه های بیگانه خوراک خبری درست می کردند آن را مدیریت کرد.

معتمد گفت: این عملیات خرید و ذخیره و توزیع در هیچ جای دنیا به این شکل گسترده نیست و فقط کشور ماست که در این حد به فکر معیشت مردم خویش است.

وی افزود: تمام کار ها و عملیات ها براساس استاندارد های تنظیم بازاری است و براساس روش ها و اصول تکالیف فرادستی انجام می شود و آن را وزارت جهاد کشاورزی به عهده ما گذاشته است و نقصی هم در کار وجود ندارد.

مدیر کل بازرگانی سازمان تعاون روستایی در خصوص این سوال که چرا میوه ها دیر و به شکل خراب و با قیمت خیلی ارزان در ماه های گذشته در میدان مرکزی میوه و تره بار به فروش رفته اند، گفت: به هیچ وجه این صحت ندارد و این میوه در سطح غرف سازمان میادین عرضه می شد.

معتمد در پایان گفت: در حال حاضر مالکیت این سیب ها با کسی دیگر است و هیچ ربطی به سازمان تعاون روستایی ندارد و تحت شرایط خوبی در حال صادر شدن به کشور های همسایه است.


سازمان تعاون روستایی سیب عید را ۵ هزار تومان فروخت
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها