بازدید: 6

زمان اعلام نتایج آزمون ورودی مدارس سمپاد

منبع : تابناک کد خبر: 1943065

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان به تدوین برنامه جامع استعدادیابی در دوره های مختلف برای کشف استعدادها اشاره کرد و گفت: امسال طرح شهاب که از سال ۹۳ شروع شد به پوشش ۱۰۰ درصدی در پایه چهارم خواهد رسید و مدرسه ای نداریم که در این دوره طرح شهاب در آن اجرا نشود.

به گزارش ایسنا، فاطمه مهاجرانی در نشست خبری با موضوع " باز طراحی برنامه های مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان در راستای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش " اظهار کرد: هسته های نخبگانی به کرات مورد توجه قرار گرفته اند و وقتی سیاست کلان کشور توجه به هسته های نخبگانی است نمی توان آن را فقط در حوزه دانشگاهی دنبال کرد، بلکه باید در دوره دانش آموزی نیز مورد توجه قرار بگیرد.

وی افزود: ۹ برنامه در راستای سند تحول برای سال ۹۸ داریم که مجری مستقیم آن مرکز سمپاد است که در قالب چهار دسته مدارس، طرح شهاب، المپیادهای علمی و جشنواره خوارزمی دسته بندی می شود. طراحی برنامه های منعطف و سیال در حوزه پرورشی در دسته اول فعالیت ها برای تربیت چندبعدی دانش آموزان انجام می شود.

وی به تقویت فعالیت های علمی برای حل مشکلات ملی و محلی از طریق جشنواره های ملی چون خوارزمی در قالب زیرنظام مدیریت و راهبری اشاره کرد و گفت: تدوین برنامه برای تربیت افراد مرجع و کارشناسان مجرب و حضور در مجامع بین المللی نیز از سوی باشگاه دانش پژوهان دنبال می شود. ایران در المپیادها درخشیده و باید این خبر خوش را اعلام کنم که رتبه المپیاد شیمی ما رتبه ششم جهان شد، در حالی که سال گذشته رتبه ۱۹ را داشتیم.

مهاجرانی به تدوین برنامه جامع استعدادیابی در دوره های مختلف برای کشف استعدادها اشاره کرد و گفت: امسال طرح شهاب که از سال ۹۳ شروع شد به پوشش ۱۰۰ درصدی در پایه چهارم خواهد رسید و مدرسه ای نداریم که در این دوره طرح شهاب در آن اجرا نشود.

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان با اشاره به تولید محتوای یادگیری تکمیلی برای دانش آموزان با نیازهای ویژه و با استعدادهای ویژه در قالب زیرنظام برنامه درسی اظهار کرد: کتب تکمیلی برای این گروه تولید می شود. در برخی مناطق کشور معلم برای پاسخگویی به نیاز این دانش آموزان را نداریم و تولید کتب کمکی برای پاسخ به نیازهای آنهاست.

وی افزود: با توجه به ضرورت هدایت دانش آموزان به سمت رشته های علوم انسانی، این امر به صورت ویژه در دستورکار ما قرارگرفته و سمپاد مهارتی هم کلید خورده و امسال برای اولین بار ۲۶۰ دانش آموز را در این حوزه پذیرا خواهیم بود.

مهاجرانی با اشاره به آزمون های پیشرفت تحصیلی برای ارزیابی آموزشی مدارس و آزمون های ورودی مدارس سمپاد گفت: متر و مقیاس گزینش دانش آموزان برای ورود به مدارس سمپاد باید اصلاح شود. یک راهکار این است که تعدادی از دانش آموزان همه ساله به عنوان دانش آموزان سرآمد از سوی معاونت آموزش ابتدایی به ما معرفی شوند تا ما بتوانیم از آنها آزمون های تکمیلی را بگیریم که آن هم انجام خواهد شد.

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان از توانمندسازی معلمان و مدیران و بهره برداری از امکانات و خلق فرصت های متنوع یاددهی و یادگیری را به عنوان برنامه دیگری که برای امسال تدارک دیده شده یاد کرد و گفت: باید دبیران متخصص در حوزه آموزش تیزهوشان داشته باشیم. این مسیر شروع شده و امید است شاهد تربیت معلمان تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان در آینده نزدیک باشیم.

وی به ضرورت ایجاد انگیزه برای تقویت علوم پایه در دوره متوسطه اول و راه اندازی خانه های علوم پایه گفت: استان خوزستان به عنوان پایلوت برای این امر انتخاب شده است.

مهاجرانی از اجرای طرحی با عنوان کلاس تیزهوش یا فرد تیزهوش نیز خبر داد و گفت: حتی یک استعداد نباید هدر برود. در این طرح شورای دبیران مدرسه افراد سرآمد در متوسطه اول و دوم را به ما معرفی می کنند و اگر نمره لازم را در تست های هوش کسب کنند امکان استفاده از کتب تکمیلی، شرکت در نشست های علمی برای آنها فراهم می شود.

وی ادامه داد: ۱۰ استان کشور از جمله البرز، اصفهان، خراسان رضوی و شمالی،لرستان، سمنان، خوزستان، ایلام، شهرستان های تهران به عنوان پایلوت قرار است پیشگام در استقرار سندتحول باشند. کردستان و شهر تهران نیز به زودی وارد برنامه می شوند و امید است تا پایان سال ۲۰ استان را تحت پوشش ببریم و آموزش های لازم به آنها داده شود.

وی با بیان اینکه آزمون تکمیل ظرفیت پایه هفتم و هشتم برگزار می شود عنوان کرد: با توجه به وجود تعدادی صندلی خالی که در برخی مناطق قابل توجه بود، هشتم شهریور آزمون تکمیلی برگزار می شود و از ۱۲ تا ۱۷ مرداد سامانه مربوط برای ثبت نام دانش آموزان باز خواهد بود.

مهاجرانی ضمن اعلام اینکه نتایج آزمون ورودی پایه هفتم ظرف چند روز آینده اعلام می شود گفت: جالب است بدانید هر ۱۰ نفر اول در شهرستان ها هستند و اینطور نیست که استعدادها در تهران جمع شده باشند.

به گفته وی تا نیمه مرداد نتایج آزمون پایه هفتم و دهم اعلام خواهد شد.

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان درباره توجه به رشته علوم انسانی در سمپاد گفت: این موضوع یکی از برنامه های جدی ماست و به همین علت المپیادهای علوم انسانی رو به گسترش است. امسال المپیاد جغرافیا برگزار شد و ۵۴۰۰ نفر در آن شرکت کردند در حالی که مشوقی چون ورود بدون کنکور به دانشگاه را هم نداشت.

مهاجرانی ادامه داد: المپیاد اقتصاد و حقوق برای سال آینده را مدنظر داریم و برای جهانی کردن المپیاد ادبیات تلاش می کنیم. تعداد ورودی دانش آموزان علوم انسانی 260 نفر در سال ۹۳ بوده که به بالغ بر ۳۰۰۰ نفر در سال ۹۸ رسیده است.

وی درباره برنامه این مرکز برای معرفی دانش آموزان سرآمد مدارس عادی به مرکز سمپاد توضیحات بیشتری ارائه و اظهار کرد: گفت وگوهای اولیه انجام شده است. دغدغه معاونت ابتدایی مبنی بر عدم ورود کتب تکمیلی به مدارس دغدغه درستی است. دانش آموز ابتدایی نباید درگیر تست شود اما سیاست نخبگانی باید به گونه ای پیش برود. بهترین راه این است که دانش آموز ابتدایی سرآمد به ما معرفی شود و بتوانیم روی وی آزمون و تست هوش بگیریم و به شیوه های چندگانه او را بسنجیم.

مهاجرانی افزود: بنده خودم بر آزمون های تک مرحله ای نقد دارم اما وضع مطلوب با مقدور متفاوت است و امیدواریم طی مراحل این طرح بزودی انجام شود.


زمان اعلام نتایج آزمون ورودی مدارس سمپاد
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها