بازدید: 21

بازار ارز هنوز یک بازار هیجانی است/ نظارت فیزیکی بر بازار کارساز نیست

منبع : تابناک کد خبر: 1939526
افسارگسیختگی بازار و گرانی اجناس و رها شدن اقتصاد، دمار از روزگار مردم درآورده است؛ جالب آنکه تمام بدنه حاکمیت نیز منتقد وضعیت کنونی هستند؛ از صدر تا ذیل مسئولان نظام، از رئیس جمهور و سایر رؤسای قوا گرفته تا مأمور شهرداری و کارمند معمولی دولتی.

بازار ارز هنوز یک بازار هیجانی است/ نظارت فیزیکی بر بازار کارساز نیستافسارگسیختگی بازار و گرانی اجناس و رها شدن اقتصاد، دمار از روزگار مردم درآورده است؛ جالب آنکه تمام بدنه حاکمیت نیز منتقد وضعیت کنونی هستند؛ از صدر تا ذیل مسئولان نظام، از رئیس جمهور و سایر رؤسای قوا گرفته تا مأمور شهرداری و کارمند معمولی دولتی.

به گزارش «تابناک»؛ اما نکته اینجاست که کسی برای کنترل قیمت ها در بازار هیچ حرکتی نمی کند. با اینکه این روز ها قیمت ارز به شدت رو به کاهش است، اثری از کاهش قیمت ها دیده نمی شود و حتی در برخی موارد، افزایش هایی نیز داشته و گویی بازار واکنش معکوس به اوضاع نشان داده است!

برخی بر این باورند که دلیل این وضعیت، نبود کالا در بازار و ممنوعیت واردات به کشور است و برخی نیز همچنان می گویند، تحریم ها عامل اصلی تورم است؛ اما در این میان، عده ای همه چیز را رها کرده و منتظر معجزه هستند تا اوضاع درست شود، حال آنکه فشار همه این گرانی ها و تورم بر دوش مردم است. آنان وقتی شب سر بر بالین می گذارند، می دانند، کالایی را که امروز با یک نرخ خریده اند، باید فردا پول بیشتری در ازای آن بپردازند و خلاصه آنکه همه این ها باعث شده تا طاقت مردم طاق شود.

سیدحسن حسینی شاهرودی، نماینده مردم شاهرود و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت وگو با تابناک در این باره اظهار داشت: بازار ارز هنوز یک بازار هیجانی است و آثار روانی، به جای آثار اقتصادی در آن حاکم است و هنوز به تعادل نرسیده است. اعتقاد ما این است در صورتی که سیاست کنونی بانک مرکزی و سیاست های بعدی که ایجاد بازار متشکل ارزی است، به نتیجه برسد، کاهش بیشتری در قیمت ارز خواهیم داشت و امیدواریم که بانک مرکزی این ثبات قدم را در پس تصمیمات خود داشته باشد.

این نماینده مجلس گفت: باید ارز به قیمت واقعی خود برسد، چون در این زمان است که ما می توانیم بگوییم به ثبات رسیده ایم و چسبندگی قیمت ها نیز از بین خواهد رفت و قیمت سایر اجناس هم به قیمت واقعی خود بازخواهند گشت.

وی در ادامه افزود: بسیاری از مواد اولیه که در بازار وجود دارد، مبتنی بر ارز ۱۴، ۱۵ هزار تومان و حتی بالاتر بوده و این شامل کالا هایی که از خارج و یا داخل کشور تهیه می شوند نیز شده و همه برگرفته از قیمت این ارز بوده است؛ بنابراین، تا زمانی که این کالا ها تمام شود و دوره جدید برسد و قیمت ارز نیز به ثبات برسد، قطعا شاهد کاهش نیز خواهیم بود.

وی در خصوص کالا هایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده اند نیز گفت: متأسفانه مواد اولیه که با این ارز تهیه شده، به دست مصرف کننده واقعی نرسیده و سامانه ای نیز برای رصد این موضوع وجود ندارد و مشخص نیست کسانی که ارز ترجیحی گرفته اند، چرا کالا را به قیمت واقعی نمی فروشند!

وی در ادامه یادآور شد: به رغم اینکه در بودجه تأکید شده بود دولت در صورت رصد و کنترل حق دارد از ارز ترجیحی استفاده کند و در غیر این صورت باید ارز نیمایی یه بازار عرضه شود، این کار صورت نگرفته است.

وی در خصوص نظارت بر کنترل قیمت ها در بازار نیز گفت: هم اکنون نظارت فیزیکی کارساز نیست و نظارت ها باید سیستمی باشد. انحراف ما الان در معاملات کلان است و معاملات خرد آنچنان انحرافی ندارند؛ بنابراین، نظارت هم باید بر اساس معاملات برخط باشد. اگر وزارت صمت، بانک مرکزی، گمرک، تعزیرات و سایر دستگاه های نظارتی متصل به هم باشند ـ که باید هم باشند و این یک تکلیف قانونی است ـ می تواند هر گونه انحرافی را رصد کند، اما متأسفانه این اتفاق هنوز رخ نداده است.


بازار ارز هنوز یک بازار هیجانی است/ نظارت فیزیکی بر بازار کارساز نیست
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها