بازدید: 23

آیین نامه مجلس پس از قانون اساسی بالاترین مرجع است/ هیئت حل اختلاف قوا نظر مجلس درباره ارائه گزارش سالانه دولت را خواهد پذیرفت

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1939047

رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس در واکنش به نامه رئیس جمهور به رهبر انقلاب گفت: آیین نامه پس از قانون اساسی قوی ترین و بالاترین مرجع قانونی کشور است و شورای نگهبان این موضوع را تأیید کرده است.

آیین نامه مجلس پس از قانون اساسی بالاترین مرجع است/ هیئت حل اختلاف قوا نظر مجلس درباره ارائه گزارش سالانه دولت را خواهد پذیرفتغلامرضا کاتب، رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره قانون ارائه گزارش سالانه رئیس جمهور و وزیران دولت به قوه مقننه، اظهار کرد: شورای نگهبان این موضوع را تأیید کرده و در نتیجه به هیچ وجه خلاف قانون اساسی و شرع نیست.

وی افزود: آیین نامه با رای دو سوم از نمایندگان تصویب می شود و پس از قانون اساسی قوی ترین و بالاترین مرجع قانونی کشور است.

رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس تأکید کرد: رئیس جمهور و هر یک از وزیران باید در مرداد امسال برنامه های انجام شده از زمان تشکیل دولت تاکنون را ارائه کنند، همچنین عملکردشان را مطابق با شاخص ها و متناسب با اسناد و قوانین بالا دستی توضیح دهند.

کاتب ادامه داد: اظهارات سخنگوی کمیسیون از بررسی توضیحات در صحن بیان می شود و رئیس جمهور و هر یک از وزیران هم بیست دقیقه نظراتشان را اعلام می کنند؛ در این مسیر، نمایندگان اگر قانع نشوند، استیضاح به جریان می افتد.

وی با بیان اینکه رای مخفی نمایندگان مخفی است، افزود: بر خلاف گفته ها، این عمل مجلس رای اعتماد نیست، زیرا رای اعتماد منوط به رای تک تک نمایندگان است و وقتی هیئت رئیسه این موضوع را تصویب کرده، استقلال قوا معنا ندارد.

رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس در پایان یادآور شد: رئیس جمهور هم طبق حق قانونی خود به رهبر انقلاب نامه داده است و هیئت حل اختلافات قوا هم نظر ما را بررسی خواهد کرد و معتقدم نظر مجلس را درست می دانند.

انتهای پیام/


آیین نامه مجلس پس از قانون اساسی بالاترین مرجع است/ هیئت حل اختلاف قوا نظر مجلس درباره ارائه گزارش سالانه دولت را خواهد پذیرفت
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها