بازدید: 35

برگزاری نماز جمعه پیشنهاد آیت‌الله طالقانی به امام بود/ پدرم در پنج نماز جمعه خطبه خواند/ خطبه‌های آقای منتظری و مرحوم هاشمی به خطبه‌های نماز جمعه آیت‌الله طالقانی شبیه بود/ ائمه ‌جمعه نباید واقعیات را لاپوشانی کنند

منبع : سایت خبری نامه نیوز کد خبر: 1937095
اعظم طالقانی گفت: عده‌ای فکر می‌کنند فقط خودشان این انقلاب و حکومت را نگه داشته‌اند و حفظ کرده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پنجم مرداد 40 سال پیش بود که آیت الله طالقانی اولین نمازجمعه دوران جمهوری اسلامی را ایراد کرد تا در شرایطی که نظام ماه های ابتدایی خود را سپری می کرد، به یکی از تاکیدات دینی توجه شود. در سالروز اولین نمازجمعه تهران در جمهوری اسلامی، که خطبه اش توسط آیت الله طالقانی خوانده شد، با اعظم طالقانی دختر ایشان که اتفاقاً سابقه مبارزه پیش از سال 57 و نمایندگی مجلس و فعالیت های دیگر پس از سال 57 را دارد، به گفت وگو نشستیم. مشروح گفت وگوی اعتمادآنلاین با اعظم طالقانی به شرح زیر است:

 

برگزاری نماز جمعه پیشنهاد آیت الله طالقانی بود

*به یاد دارید چه زمان مطرح شد که مرحوم پدر قرار است در نماز جمعه شرکت کنند؟ احتمالاً احمدآقا این پیام را آوردند.

تا جایی که من در جریانم به این شکل بود که مرحوم پدر خودش به نتیجه رسیده بود نماز جمعه باید برقرار شود. به سید احمد تلفن کرد و گفت الان زمانی است که شما باید برنامه نماز جمعه را برپا کنید.

*خودشان پیشنهاد دادند؟

بله. ایشان هم پیام داد که به خدمت امام بروند. سید احمدآقا با مرحوم طالقانی تماس گرفتند، موافقت کردند و گفتند خودت برو برگزار کن.

*آیت الله پیش از انقلاب هم امام جمعه بودند؟

بله، پدر قبل از انقلاب نماز جمعه را در بعضی جاها می خواندند. البته در مسجد نمی خواندند، چون آن زمان در مساجد اجازه اقامه نماز جمعه را نمی دادند. حتی در مسجد خودشان هم اجازه برگزاری نماز جمعه نداشتند. به هر حال در هر شرایطی بود سعی می کردند نماز جمعه را بخوانند. چون خداوند در سوره جمعه تاکید می کند که نماز جمعه را برپا دارید، برای اینکه اطلاعات صحیح و واقعی روز، در جامعه اسلامی، به اطلاع مردم مسلمان برسد. چون مردم در حالی که سرگرم کار هستند، همان طور هم که در آیه آمده است «بیع و معامله را رها کنید به نماز جمعه بپردازید»، باید از همه امور مطلع باشند.

در واقع بیع و معامله هم تحت تاثیر نماز جمعه خواهد بود. در نماز جمعه به شما اطلاعاتی می دهند که وضع اقتصادی چگونه است و در چه شرایطی می خواهید با مردم معامله کنید، این مورد را حداقل بدانید، این خیلی مهم است.

نماز جمعه در جامعه اسلامی باید درست اجرا شود و فراگروهی و فراجناحی باشد تا بتواند اطلاعات درستی به مردم بدهد. در نماز جمعه حتی تهمت زدن به دیگران، چون با مسائل اخلاقی اسلام تطبیق نمی کند، به هیچ وجه مجاز نیست. البته ما گاهی اوقات در نماز جمعه در طول 40 سال شاهد چنین چیزهایی بوده ایم. گاهی اوقات هم گزارش هایی که به مردم داده شده، مثلاً در ارتباط با مسائل زیادی که اتفاق افتاده، تحریف شده بوده است.

برخی نمی توانند ترک عادت کنند

*نماز جمعه خیلی مهم است، درست است؟

بله، برای جهت دادن و آماده سازی جامعه در راستای شروع برنامه جدید مهم است.

*چطور می شود وقتی در تریبون به این مهمی هر حرفی زده می شود، سیستم هیچ واکنشی نشان نمی دهد؟ مثلاً در شهر مهمی مثل مشهد همین چند وقت پیش گفتند زنان لاابالی و...!

ممکن است واکنش نشان بدهد ولیکن علنی نکند. شاید هم واکنش نشان ندهد.

*اگر واکنش نشان بدهند، قاعدتاً نباید تکرار شود.

در صورتی که به امام جمعه معترض شوند، شاید کمی عقب نشینی کند. ولی مگر نه اینکه می گویند «ترک عادت موجب مرض است؟» وقتی دهان کسی بی کنترل باشد و اخلاقیات برایش صفر باشد، هر حرف بی ربط و دور از شأنی را به زبان می آورد. می خواهم حرفی بزنم که البته انگیزه ام از بیان این حرف تبلیغ خودم نیست، می خواهم قرآن را تبلیغ کنم.

بی اخلاقی برای جامعه خطرناک است

من از بعد از اینکه طی دو سال گذشته اتفاقاتی افتاد و افراد زیادی را در خانواده از دست دادیم، افرادی که برایمان عزیز بودند، تصمیم گرفتم یک دور قرآن را دوباره با دقت و بدون تعجیل دوره کنم. ولیکن حتماً نکات اخلاقی و مهم، نکاتی که جامعه را از گزند خطر و انحراف و... حفظ می کند، یادداشت کنم و جمع بندی آیاتی را که می خوانم بنویسم. خدا می داند که چقدر آیات اخلاقی در قرآن است که هیچ کس روی آن کار نکرده است، من هم کار نکرده ام. منتها الان وقتی به معضل جامعه ام توجه می کنم، می بینم که واقعاً به توصیه های قرآن توجه نشده است. طرف با موتور می رود، حرف زشت می زند! در ماشین است، حرف زشت می زند! پشت تریبون است، حرف زشت می زند. توهین و خزعبلاتی که به هر حال زشت است در بین مردم شوربختانه به کاری بسیار عادی تبدیل شده است.

حتی در سوره ای که اسمش یادم نیست و از سوره های آخر قرآن است، می گوید: «ای گروه مردان، گروه مردانِ دیگر را مسخره نکنید، چه بسا آنها از شما بهتر باشند! ای گروه زنان، زنانِ دیگر را به تمسخر نگیرید، چه بسا زنان دیگر از شما بهتر باشند.» معنی این چیست؟

این اخلاق است یا نه؟ این درباره رفتار اجتماعی است! در رفتار اجتماعی خدا می گوید: «فَاذْکُرُونِی أَذْکُرْکُمْ وَاشْکُرُوا لِی وَلَا تَکْفُرُونِ/ یاد کنید مرا، تا شما را یاد کنم...» پس کسی که می گوید من یاد خدا هستم، محال است اخلاقیات را فراموش کند. چون خود را در محضر خدا می بیند. من فکر می کنم به جای حرف زشت زدن می شود خیلی محترمانه تذکر داد نه اینکه توهین باشد! آن توهین و تهمت سبب می شود اگر طرف هر کسی که هست، بخواهد به راه درستی برود، به عکس در موضع واکنش بیفتد و این خطری برای جامعه است.

ائمه جمعه نباید واقعیات را لاپوشانی کنند

من بعضی از رفتارهای نمازجمعه ها را دیده ام که مردم را به واکنش وا می دارد. فرض کنید اتفاقاتی می افتد، اختلاس می شود یا مسائل دیگر، وقتی در مورد آن شخصی که این کار را کرده- اگر در دادگاه ثابت شده باشد- صادقانه به مردم بگویند، آن هم وقتی همه چیز علنی است، می توان به مسئولان اعتماد داشت.

پس شما که ائمه جمعه هستید، اگر می خواهید راجع به این موضوع صحبت و اطلاع رسانی کنید، باید سعی کنید اطلاع رسانی درست کنید یا بگویید از پرونده اطلاع دقیق ندارم یا درست و کامل بگویید. لاپوشانی نکنید! واقعیت را به مردم بگویید و بخواهید قانون درباره اش اجرا شود. شاید اگر ما این کار را می کردیم، این همه اختلاس ادامه پیدا نمی کرد و جلوی این کار گرفته می شد. مردم این همه به حقوق یکدیگر و به مسائلی که جامعه را به سوی سقوط می برد، هدایت نمی شدند. چرا نکردید؟ باید در محضر خدا جواب دهید. خیلی هم مهم است.

ارتکاب جرم عادی شده است

*سال 90 وقتی گفتند سه هزار میلیارد تومان اختلاس شده مردم در یک شوک فرو رفتند. اما الان خبر اختلاس ها خیلی عادی شده است.

اگر دستگاه قضایی از عهده مجازات اختلاس هایی که اتفاق می افتد، برنیاید و از طرفی برای جلوگیری از تداوم این رفتار در جامعه حرکتی نشود، نه تنها کمکی به پرورش جامعه نکرده ایم، بلکه گناه، خطا و جرم را افزایش داده ایم که این بزرگ ترین مساله است! من نمی دانم افرادی که چنین می کنند چطور می خواهند در محضر خدا جواب دهند؟ اصلاً معاد را قبول دارند یا خیر؟ چه توجیهی برای خدا خواهند داشت.

آدم در هر لحظه در ذهنش خدا را می بیند. «ضُرِبَتْ عَلَیْهِمُ الذِّلَّهُ أَیْنَ ما ثُقِفُوا إِلاَّ بِحَبْلٍ مِنَ اللَّهِ وَ حَبْلٍ مِنَ النَّاسِ»؛ ریسمان خدا، ریسمان مردم؛ یعنی این خدا تجلی این مردم است و این مردم تجلی ذات پرورگارند! پس وقتی ما می بینیم این نیرویی که خدا خودش در ما دمیده، می گوید من خلق تان کردم و از روح خود بر شما دمیدم، یعنی چه؟ یعنی تکثری در جامعه ایجاد شده که آن روح الهی در این بنده ها باید باشد. وقتی این روح الهی را برای منافع دیگر سرکوب کنیم، کم کم دیگر یادمان می رود که واقعاً بنده خدا هستیم و باید جواب دهیم. اصلاً دیگر برایمان مهم نیست و این عادی می شود و در جامعه ما به همین دلیل جرم عادی شده است.

این خطر بسیار بزرگ و انحطاط است. به خدا قسم که مسئولان باید برای جلوگیری، راه درست را پیدا کنند. راه درست نمی روند! اگر کسی واقعاً کار زشتی کرده، گناه کرده، به یک شکل دیگر از او دفاع نکنیم و او را بالا نبریم! مردم می فهمند وقتی گناه و اعمال کسی را که جنایت و جرم مرتکب شده، می پوشانیم در واقع به دلیل منافع و قدرت خود این کار را می کنیم. اینجا حکم الهی را اجرا نمی کنیم. حکم الهی هیچ وقت این طور اجرا نمی شود. مگر پیامبر بین افرادی که در اطرافش بودند فرق می گذاشت؟ حتی افرادی که صحابه بودند.

نباید روایات خیالی بگوییم

قبل از انقلاب اینها را یادمان دادند. نمی دانم چرا بعد از انقلاب روایات و مطالبی درمی آید که ضد آن چیزی است که قبل از انقلاب به ما آموزش می دادند؟! چیزی که به ما آموزش دادند و با آن انقلاب کردیم با این چیزی که الان وجود دارد، زمین تا آسمان فرق دارد. این روایات از کجا آمده که آقایان از خودشان درمی آورند؟ جواب بدهند؟ کدام یک از این روایات معتبر است؟ آیا شرایط علم رجال را دارد؟ شرایط علم رجال خیلی سخت است که بخواهید یک روایت را نقل کنید.

در «پرتوی از قرآن» مرحوم طالقانی دقت کنید، در آخر برخی آیاتی که ایشان بحث می کنند یک روایت می آورند که خیلی حساب شده است و با عقل تطبیق می کند، با اجماع تطبیق می کند، با قرآن تطبیق می کند، آن چیزی است که خدا و پیامبر راضی هستند، نه هر روایتی! یعنی چه که هر که بالای منبر می رود یک روایت برای خود می گوید؟

چون روایات صحیح در چیزی که ما در علم رجال دیده ایم، از شرایط آن است: یعنی نیکو باشد و در ضمن جامعه را رشد بدهد. نه اینکه روایتی باشد که مردم را به سمت بدی ها ببرد و به آلودگی بیفتند.

در دهکده جهانی چیزی پنهان نمی ماند

*بعد از گذشت 40 سال از انقلاب، آیا تصورات شما درباره انقلاب و یک حکومت خوب اسلامی محقق شد؟

می خواهم عرض کنم جامعه یکپارچه نیست! عده ای واقعاً مسلمان اند و درست عمل می کنند، اما اکثریت به دلیل رفتارهای نامناسب برخی از صاحبان قدرت، متاسفانه به جای اینکه قدرت مداران را وادار به اصلاح کنند، خودشان راه کج می روند. وقتی ابوبکر خلیفه شد «عرب»ی آمد و گفت: «کج بروی با نوک شمشیرم صافت می کنم.» ما به جای اینکه بیاییم به هر شکلی که هست در مورد بدی ها واکنش نشان دهیم و اصلاح کنیم، خودمان هم کج می شویم.

این ضعف است! باید ریشه اش را پیدا کرد. در دنیای امروز، ارتباطات، خیلی نزدیک شده است. دهکده جهانی است. در این دهکده جهانی آن طرف دنیا که نفس می کشیم این طرف دنیا اطلاع پیدا می کند. یک چنین شرایطی حاکم است. اما اگر بدی ها در جامعه جهانی وجود دارد، خیلی از حسن ها و اخلاقیات و روابط اجتماعی درست در دنیا وجود دارد. چرا آنها را یاد نمی گیریم؟ چرا به آنها عمل نمی کنیم؟

روش درست مبارزه را هم بلد نیستیم. گاهی وقتی می خواهیم مبارزه کنیم اهانت و توهین و تحقیر را به کار می بریم و واکنشی را در مقابل خودمان ایجاد می کنیم. ما هم باید محترمانه برخورد کنیم! اصلاً انسان ها باید با هم محترمانه رفتار کنند. پس کرامت انسانی یعنی چه؟ من یک بار در این باره به آقایان نامه دادم و گفتم شما می گویید اعلامیه جهانی و حقوق بشر اشکال دارد! قرآن هم کرامت انسانی را مطرح کرده است. پس شما کدام کرامت را قبول دارید؟ این را روشن کنید.

کرامت انسان نباید خدشه بردارد

خدا در وجود این موجودی که به نام انسان و به نام آدم از نسل آدم خلق کرده بزرگواری ای قرار داده است. حق نداریم بزنیمش! حق نداریم آزارش دهیم. اولاً خیلی از مجازات ها- حالا قصاص نه، به هر حال قصاص بحث بزرگواری و کرامت انسان را مطرح می کند- با خود خداست. به غیر خدا کاری نداریم، فقط باید اخلاق حاکم باشد. آن رفتار درست، اخلاق غالب در جامعه شود. ما باید کاری کنیم که اخلاق غالب باشد.

خانمی که محجبه و متدین است باید احساسات خود را کنترل کند. ممکن است انسانی را ببینم که رفتار و کردار و پوشش حجاب چندان درستی نداشته باشد، وقتی می خواهید این را مطرح کنید، حق ندارید به او توهینی کنید که کرامت انسانی اش لکه دار شود. ما اصلاً افراد را مقابل خودمان جری کرده ایم. اگر به فردی چیزی بگوییم چنان موضع می گیرد و عصبانی می شود که او هم توهینی می کند؛ یعنی اخلاق در هر دو طرف تنزل یافته است.

این محجبه دیندار با آن غیرمحجبه به زعم بعضی ها دین ندار هر دو رفتارشان یکی می شود و بنابراین جامعه رو به انحطاط می رود. نسلی که بالا می آید، نسلی می شود که اصلاً مفهوم اخلاق را نمی داند. در کتاب های درسی هم نیست. اگر در کتاب های درسی بر رفتارها تاکید کنند خیلی تاثیرگذار خواهد بود.

ما چه کتاب های درسی ای در مورد رفتار می خواندیم؟ وقتی طرف می بیند از جایی آب می آید تا صبح انگشت خود را در سوراخ می گذارد، انگشتش تا صبح یخ می زند برای اینکه شهر را آب نبرد! اینها فداکاری های اخلاقی است. اینها خیلی مهم هستند. ما در گذشته اصلاً در کتاب ها مطالب دیگری می خواندیم.

عده ای خودشان را تنها مدافع حکومت می دانند

بهتر است این نکته را بدانید که اگر شهید باهنر، دکتر بهشتی و دکتر گلزاده غفوری، این سه نفر با همدیگر و یکی از آقایان دیگر، آقای برقعه ای که به صورت روزمزد کار می کردند، کتاب هایی را که سه چهار سال قبل از انقلاب تهیه کردند، نسلی که در مدرسه، دبستان، دبیرستان تا دیپلم آن کتاب های بینش دینی را نمی خواندند، اصلاً انقلاب نمی شد!

این کتاب ها را من نگه داشتم چون به قدری سازنده بودند که برایم سوال بود چطور جلوی اینها را نمی گیرند؟ اواخر حکومت شاه بود، نسلی که بالا آمد با آن بینش دینی بالا آمد و در صحنه حاضر شد. نمی گویم کامل شده بود، نمی خواهم زیاده روی کنم، ولی خیلی موثر بود. اصلاً هدف زندگی را برای ما تشریح کرده بود. من هر وقت تدریس می کردم لذت می بردم. متاسفانه بعد از انقلاب کنار گذاشته شد!

*نماز جمعه یکی از المان های اصلی انقلاب اسلامی است. چرا بعد از گذشت 40 سال تریبون نمازجمعه گاه به محلی برای تهمت، افترا و... تبدیل می شود؟

مساله اینجاست که عده ای خودشان را مدافع حکومت اسلامی می دانند و دفاع از حکومت را فقط در حیطه اختیارات خود می دانند.

*در واقع می گویید لزوماً آدم های بدفکری نیستند و به زعم خود از نظام دفاع می کنند؟

عده ای فکر می کنند فقط خودشان این انقلاب و حکومت را نگه داشته اند و حفظ کرده اند. نمی دانند که جامعه را به کدام سمت می برند. در واقع توجه ندارند! گاه توجه ندارند، گاهی هم خامی می کنند. من فکر می کنم توجه ندارند. چرا؟ شاید هم دستورات رهبری را گوش نمی دهند، ایشان به ائمه جماعت تذکراتی می دهد، اما آنها عمل نمی کنند. در واقع ائمه جمعه خصلت های خودشان را به کار می برند و به آنچه خودشان در حوزه علمیه یاد گرفته اند عمل می کنند.

پدر با امام مشورت می کرد

*آیا خاطره خاصی از اولین حضور نماز جمعه پدر دارید یا اینکه احیاناً از خطبه خودشان ناراضی بوده باشند؟

نه، من چنین چیزهایی از ایشان ندیدم. یک بار به ایشان گفتم اجازه دهید من هم با شما بیایم تا بتوانم در ردیف های جلو بنشینم، چون در خیابان و اطراف آن قدر شلوغ می شود و سروصدا می کنند که من حرف هایتان را درست نمی شنوم. پدر گفت با من نیا اذیت می شوی! گفتم: نه! می آیم. خلاصه از من اصرار و از ایشان انکار، من سوار شدم! کنار پدر رفتیم. چنان روی ماشین ریختند که نمی توانستم پیاده شویم و در ماشین مانده بودیم. پدر گفت: من که گفتم با من نیا. خودش به زور پیاده شد.

*طی آن مدت چند هفته نمازجمعه را برگزار کردند؟ خیلی طول نکشید...

حدود پنج نمازجمعه.

*برای ایراد خطبه ها از امام نظر یا مشورت می گرفتند؟

بله ممکن بود. اصلاً ممکن بود به قم بروند، اول با امام صحبت کنند سنگ هایشان را محک بزنند بعد بیایند با مردم صحبت کنند. در کل مرحوم طالقانی اگر از چیزی قانع نمی شد آن قدر استدلال و صحبت می کرد- شاید تا دیروقت شب یا روز- تا اینکه هر دو طرف متقاعد شوند.

اگر توجه کرده باشید من این را می گویم که تا وقتی پدر زنده بود، وضع جامعه ما این طور رو به انحطاط نمی رفت! افرادی به هیچ وجه جرات نفس کشیدن نداشتند. افرادی نمی توانستند به کسی توهین کنند. در حقیقت تا پدر زنده بود، اصلاً شرایط جامعه، اشتیاق و علاقه مردم این طور نبود.

من در خیابان خانم ها را سوار می کردم، با خانم های حتی بی حجاب احوالپرسی می کردم و با آنها گفت وگو می کردم. بعد می فهمیدم برای خرید چادر می رفته اند چون مطمئن بودند در ادارات همسرشان کار خلافی نمی کنند، چون معتقد بودند اکثر زنان مذهبی شده اند بنابراین همسران شان به انحراف نمی روند و به همین دلیل می خواستند چادر سر کنند! این خیلی مهم بود؛ انعکاس اینکه انقلاب اسلامی است و افراد در اوایل انقلاب خودشان عامل به اسلام بودند و به اخلاقیات اسلام و به رفتارهای اسلامی پایبند بودند.

باور می کنید پدر وقتی از دنیا رفت هیچ چیز نداشت؟ ارث بنده کتاب های پدرم بود! 35 تومان ارزش مادی کتاب هایی بود که به من ارث رسیده بود. مرحوم طالقانی چیزی نداشت! در بحبوحه انقلاب، خانه خودش را در اختیار انقلاب گذاشت و خود به منزل پدر عروسش رفت. ساختمان روبه رویی را هم اجاره کرد که کم بود، یک ساختمان دیگر را هم اجاره کرد باز هم کم بود! ساختمان دیگری را هم در خیابان هدایت اجاره کرد که الان حسینیه شده است؛ آنجا انبار خواربار و اسلحه، از نان و نفت بگیرید تا طلا و جواهرات، بود. وقتی هم از دنیا رفت آن کسی که مسئول دفترش بود همه را تحویل امام داد.

خطبه های نماز جمعه آقای منتظری و مرحوم آیت الله هاشمی به خطبه های آیت الله طالقانی شبیه بود/ بعد از فوت پدر یکی 2 بار به نمازجمعه رفتم

*شبیه ترین نمازجمعه ها به نمازجمعه پدر، طی این 40 سال، توسط کدام ائمه جمعه ایراد شده است؟

تقریباً خطبه آیت الله منتظری بود که خودش هم عامل بود و به قول معروف حرفی که از دل برآید بر دل نشیند! همچنین آقای هاشمی بود که مخصوصاً آخرین نمازجمعه شان برای همیشه ماندگار شد. شاید افراد دیگری هم بودند اما من به خاطر ندارم.

*ژن خوب و آقازاده و... 2 سه سالی است خیلی پررنگ شده؛ خیلی دشوار است که آدم آقازاده باشد و نفس اماره را کنترل کند؟

ببینید، مشکلات اجتماعی، اقتصادی و خیلی چیزها بیداد می کند، اما این دلیل نمی شود راه انحرافی برویم تا بتوانیم مساله را حل کنیم. این خیلی مهم است. من واقعاً جایی نداشتم، ساختمانی را که پدرم اجاره کرده بود، اجاره کردم و تا زمانی هم که نشسته بودم اجاره را پرداخت کردم. با اینکه افراد دیگری هم از آن ساختمان استفاده می کردند که متعلق به دفتر سابق پدر بودند. کار هم می کردیم و مشغول بودیم.

در دادگاه انقلاب پرونده ای بود که این ساختمان مصادره شود، پدر گفت: پسران ایشان در ایران هستند، پدر هم که فوت کرده، پس مالکان هستند و نمی توانند مصادره کنند. این پرونده در اوین بود ولی مختومه اعلامش کردند. پدر با آنها قرارداد اجاره بست و آنجا را اجاره کرد. خواربار و... انبار کرده بودند که به مردم باید ماهانه می دادند. بعد از مدتی که ما آنجا بودیم مالک به من گفت اینجا را بخر. در حقیقت پولی را که می خواست نداشتم. چون پول نداشتم، این پرونده به دادگاه رفت و صاحب خانه مرا به دادگاه کشاند و دستور تخلیه داد.

آن زمان آقای حائری رئیس دادگاه به من گفت که خیلی تحت فشار است. ما مجبور شدیم به فکر جایی باشیم. می گشتیم ولی جایی پیدا نمی کردیم. یک روز به من خبر دادند که ساعت سه بعدازظهر تریلی به حیاط فرستاده و همه چیز را به حیاط ریخته اند.

وقتی اینها را گفتند من فوراً آمدم دم در ایستادم و وضع نابسامانی دیدم. به یاد شرایط مضطر حضرت زینب افتادم. متحیر بودم. همین طور که ایستاده بودم، دو خانم متدین از محله که ما را می شناختند گفتند: چه خبر شده؟ گفتم: ما دنبال جا می گردیم. گفتند صبر کنید. می خواستند اثاث را در تریلی بریزند و به جاده ساوه (انبار دولت) ببرند.

ایشان هم با چند نفر آنجا آمده بود. ما دو زن بودیم و دو مرد، موافقت کردیم. دیدم آن دو خانم آقایی را آوردند که به من گفت مالک یک ساختمان در همان جاست، کلید را به من دادند. گفتم: من که با شما قرارداد نبسته ام! نه مبایعه نامه و نه قرارداد و نه پول داده ایم. اینکه نمی شود، تکلیف ما درست نیست. گفتند: شما کاری نداشته باشید. اثاث ها را ببرید. خلاصه هر کاری کردیم راضی نشدند و من در آنجا به معجزه خدا پی بردم! تعجب کردیم! اثاث را تا صبح با تریلی داخل حیاط ریختیم. اسفندماه هم بود و هوا سرد. بالاخره توانستیم کم کم اثا ث ها را جابه جا کنیم.

به آقای بادامچیان که آن زمان (درست یادم نمی آید) معاون آقای یزدی در قوه قضاییه بودند، قبل از اینکه اثاث را ببرند تلفن کردم، گفتم داستان از این قرار است. گفت: باید تخلیه کنید. گفتم: من باید جا پیدا کنم و... گفت: به هر حال حق با مالک است.

می خواهم به شما عرض کنم- این اولین باری است که می گویم تاکنون جایی نگفته ام- اجاره نامه های آقایان را هم دارم، این ساختمان متعلق به آنها بود که خرابش کردند، این ساختمان ها تقریباً شبیه آثار باستانی است. اصلاً نمی دانم آنها را چطور از بین بردند. ما ولی به همین شکل نگهش داشتیم. خدا کریم است تا کی بتوانیم همین جا بمانیم.

*آخرین بار کی به نمازجمعه تهران رفتید؟

بعد از اینکه پدر فوت کرد یکی 2 بار رفتم، ولی در خیابان می نشستم.

*چرا در دهه 70 نمی رفتید؟ احتمالاً به لحاظ جسمانی هم از الان آماده تر بودید؟

بله، در آن زمان سرپا بودم. به نظرم آقای منتظری هم نبود. یکی 2 بار دیگر رفتم، البته برخی در نمازجمعه درباره پدر جمله هایی گفتند که خیلی تعجب کردم از افرادی که به خودشان اجازه می دادند درباره آقای طالقانی آن حرف ها را بزنند.


برگزاری نماز جمعه پیشنهاد آیت‌الله طالقانی به امام بود/ پدرم در پنج نماز جمعه خطبه خواند/ خطبه‌های آقای منتظری و مرحوم هاشمی به خطبه‌های نماز جمعه آیت‌الله طالقانی شبیه بود/ ائمه ‌جمعه نباید واقعیات را لاپوشانی کنند
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها