بازدید: 23

نامه لاریجانی به روحانی برای ارائه گزارش سالانه به مجلس

منبع : خبرگزاری بسیج کد خبر: 1935410
عضو هیئت رئیسه مجلس از نامه رئیس مجلس به رئیس‌جمهور برای ارائه گزارش سالیانه دولت به مجلس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری بسیج، علی اصغر یوسف نژاد عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه طبق ماده 235 آئین نامه داخلی پارلمان، رئیس جمهور و وزرا باید مرداد ماه هر سال به نمایندگان درباره عملکرد دولت گزارش دهند، گفت: این گزارش باید براساس برنامه ارائه شده در زمان رأی اعتماد وزرا و همچنین طبق تکالیف و ماموریت هایی که بر اساس اسناد بالادستی بر عهده وزرا است تدوین شود و آنها عملکرد وزارتخانه متبوع در سال گذشته و برنامه خود برای سال آینده را ارائه دهند.

بیشتر بخوانید
  • نامه نمایندگان مجلس به لاریجانی و روحانی درباره افزایش حقوق کارمندان

وی افزود: پیش از این معاونت نظارت مجلس مکاتباتی با دولت درباره اینکه رئیس جمهور و وزرای طبق آئین نامه داخلی مجلس مکلف هستند گزارش عملکرد حوزه کاری خود را به وکلای ملت ارائه دهند، داشته است.

عضو هیئت رئیسه مجلس با تاکید بر اینکه طبق این قانون رئیس جمهور به وکلای ملت پاسخگو می شود، ادامه داد: این گزارش ها به نوعی بررسی و ارزشیابی عملکرد یک ساله دولت است و پس از ارائه آنها از سوی دولت به هیئت رئیسه پارلمان، هیئت رئیسه این گزارشات را به کمیسیون های تخصصی ارائه می دهد.

یوسف نژاد با بیان اینکه  معاونت نظارت و مرکز پژوهش های مجلس نیز در جریان وضعیت این گزارشات قرار می گیرند، اضافه کرد: طبق ماده 236 آئین نامه داخلی پارلمان، کمیسیون های تخصصی مجلس باید ظرف یک ماه گزارش  عملکرد وزرا و رئیس جمهور را بررسی و جمع بندی نهایی را به هیئت رئیسه قوه مقننه ارائه دهند و این گزارش ها باید بلافاصله در دستور کار صحن قرار گیرد.

نماینده مردم ساری در مجلس تاکید کرد: سخنگوی کمیسیون ها در جلسه علنی گزارشات خود را قرائت می کنند و وزرا و رئیس جمهور نیز از عملکرد کاری خود دفاع می کنند و باید بتوانند نمایندگان را نسبت به عملکرد یک ساله خود قانع کنند.

عضو فراکسیون امید در مجلس اظهار داشت: این اقدام به نوعی جنبه نظارتی و ارزشیابی مجلس از عملکرد دولت را به دنبال دارد، ضمن اینکه به نوعی رأی اعتماد مجدد نمایندگان به وزرا است.

یوسف نژاد با بیان اینکه نامه رئیس مجلس به دولت ارسال شده تا گزارش عملکرد خود را در مرداد ماه به مجلس ارائه دهند، یادآور شد: هیئت رئیسه پارلمان نیز پیش از این معیار ها و شاخص هایی که وزرا و رئیس جمهور باید بر اساس آن چارچوب گزارش خود را تدوین کنند به دولت ارسال کرده است.


نامه لاریجانی به روحانی برای ارائه گزارش سالانه به مجلس
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها