بازدید: 47

برگزاری جشنواره فیلم شهر چه ضرورتی دارد؟/پاسخ تامل برانگیز دبیر جشنواره به انتقادها

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1927051
دبیر جشنواره فیلم شهر توضیحاتی درباره برگزاری جشنواره فیلم شهر ارائه داد.

برگزاری جشنواره فیلم شهر چه ضرورتی دارد؟/پاسخ تامل برانگیز دبیر جشنواره به انتقادهابه گزارش خبرنگار حوزه سینما  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،جشنواره فیلم شهر به پایان رسید، اما مانند بسیاری دیگر از جشنواره هایی که در کشور می بینیم تقریبا بی سرو صدا می آیند و می روند و نقد هایی بر عدم تطبیق موضوع فیلم ها با ماهیت و موضوع جشنواره وجود دارد.

ما با دبیر این دوره از جشنواره شهر و یکی از کارگردان ها گفتگویی با همین موضوع انجام دادیم که در ادامه می خوانید:

جهانگیر الماسی گفت: در برگزاری این جشنواره ها انگار قرار است بودجه ای تعیین و بدون هیچ خروجی هزینه شود.

برگزاری جشنواره در سکوت خبری به نفع متولیان است

او افزود: هرچه چنین جشنواره هایی در خفا برگزار شود به نفع متولیان و برگزار کنندگان آن ها است، چون دیگر کارنامه کاری و کارکرد اجتماعی و رسانه ای ارائه نخواهند داد و بالعکس اگر خبر های برگزاری آن بازتاب خوبی داشته باشد باید در مورد موضوعاتی که اشاره کردم پاسخگو باشند که برای آن ها سودمند نیست.

این کارگردان ادامه داد: در برگزاری جشنواره هایی با این رویکرد، تعدادی افراد جمع می شوند، فیلم هایی را انتخاب می کنند و خودشان به خودشان جایزه می دهند که بیشتر شبیه شب نشینی و خوش گذراندنی است تا برگزاری جشنواره.

هاشم میرزاخانی دبیر جشنواره گفت: بالاخره جشنواره هدف های چندگانه ای را تعقیب می کند، یک جشنواره ی با اطلاق نام شهر فیلمساز را تشویق می کند که به سمت تولید برای آن موضوع خاص برود، یعنی هنرمندان و فیلمسازانی که در حوزه های مختلف کار می کنند وقتی اطلاق نام شهر را می شنوند، جریان فرهنگ سازی برای زندگی در شهر ها برای آن ها حائز اهمیت می شود و برای اینکه در این فستیوال دیده شوند و زمینه نمایش و بازرگانی و بازاریابی اثرشان ایجاد شود حتما به این سمت حرکت می کنند از این طرف هم مردم مهمترین هدف این جریانات هستند یعنی در کنار این تولیدات که از طریق هنرمندان ارائه می شود، مباحث مختلف شهری را می بینند.

او افزود: در این دوره از جشنواره، به اذعان داوران عزیز بخش اعظمی از آثار مستند و داستانی و انیمیشن ها با جدیت به بحث مسائل شهری پرداخته اند. ۱۷ بند در آیین نامه در خصوص مباحث شهری داشتیم و تعریف فیلم های شهری را ارائه کردیم البته شاید نقطه ضعفی در آثار سینمایی با موضوع شهر باشد و در این زمینه تفسیر هایی هم در جا های مختلف شنیدیم که باید گفت مگر در حوزه سینمایی چقدر فیلم شهری داریم پس حتی اگر سه اثر تولید شده به بخش مسابقه راه پیدا کرده باشد این جشنواره کار خودش را کرده است چرا که سینما مدیوم خاص و مدیوم سرمایه گذار و بازگشت سرمایه است.

میرزاخانی گفت:شاید خیلی از دستگاه های فرهنگی که وظیفه ذاتی دیگری دارند نتوانند روی این موضوع سرمایه گذاری کنند ولی شهرداری تهران و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران نسبت به این مقوله حساسیت دارد و در سال های قبل شاهد تولید فیلم های شهری توسط مدیران حوزه شهری در استان های مختلف بودیم.

او ادامه داد:  ما به عنوان موسسه تصویر شهر به عنوان وظیفه ذاتی از تولید حوزه شهری حتما حمایت می کنیم و در برنامه ریزی که امسال انجام شده می خواهیم در خصوص تولیدات سینمایی هم علی رغم تولید آثار کوتاه و مستندی که انجام می دهیم ورود کنیم و امیدواریم مشکلات اقتصادی کشور هم رفع شود تا ما با قدرت بیشتری نسبت به این مهم بپردازیم.

میرزاخانی:در حوزه فستیوال سلامت و کودک نیز انتقاد وجود دارد

میرزاخانی درباره انتقاد هایی مبنی بر اثرگذار نبودن جشنواره در حوزه شهری گفت: عرض کردم تقریبا اکثر فیلم های حاضر در بخش های مستند، انیمیشن و داستانی کوتاه و نیمه بلند ارتباط جدی با موضوع فضای شهری دارند، در بخش سینمایی هم صرفا هر هجده فیلم در خصوص شهر نیست البته این بحث ها در حوزه فستیوال سلامت و کودک نیز وجود دارد.

دبیر جشنواره ادامه داد: البته این ها ضعف نیست، هیات انتخاب اعضای هنرمند، فیلمساز و سینماگر جامعه هستند یعنی ما نمی توانیم بگوییم چرا هیات انتخاب از بین ۸۰ فیلم فقط این تعداد را انتخاب کرده است بالاخره نظر این عزیران به عنوان کارشناس، عناصر نخبه و فیلمساز در این بوده که این آثار بنا به این دلیل می تواند در جشنواره باشد.

او در پاسخ به این سوال که جشنواره چارچوبی دارد و هیات انتخاب باید بر مبنای آن تصمیم بگیرد که آیا این موضوع رعایت می شود؟ گفت:حتما رعایت می کنند.

میرزاخانی درباره اینکه چرا مردم نسبت به منطبق نبودن موضوع جشنواره با موضوع فیلم های حاضر در آن انتقاد دارند، گفت: جشنواره قرار است در بخش های مختلف جهت دهی ایجاد کند، به عنوان نمونه اگر کتاب جشنواره را بخوانید متوجه می شوید عمدتا به این موضوع می پردازد، در موضوعی که به آن اشاره کردید هم در همه جشنواره های موضوع محور، عده ای می گویند که موضوع فیلم با جشنواره انطباقی ندارد که نظرشان محترم است، اما در فستیوال ها نظر هیات انتخاب حائز اهمیت است.

انتهای پیام/


برگزاری جشنواره فیلم شهر چه ضرورتی دارد؟/پاسخ تامل برانگیز دبیر جشنواره به انتقادها
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها