بازدید: 42

آمانو نتوانست حق ایران در برجام را استیفا کند/ گزارش‌های او منصفانه بود، اما می‌توانست عملکرد بهتری داشته باشد

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1926866
کارشناس مسائل بین الملل گفت: آمانو به عنوان نهاد ناظر بر فعالیت هسته‌ای، نتوانست حق ایران را به درستی در توافقنامه برجام رعایت کند.

البرادعی مدیر کل اسبق آژانس، بسیار بهتر از آمانو بود/ رئیس سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی نتوانست حق ایران را در رابطه با برجام ایفا کند/باید در انتظار مدیر جدید آژانس بین المللی انرژی هسته ای باشیم/ یوکیا آمانو شخصیتی خنثی، محافظه کار و پیرو سیاست های آمریکا و غرب بودبه گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، امروز رسانه های جهان از درگذشت «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر دادند، او هفته گذشته اعلام کرده بود که سال آینده (مارس ۲۰۲۰) به خاطر وضعیت سلامتی اش از این سمت کناره گیری خواهد کرد.

همچنین در یادداشت آژانس بین المللی انرژی اتمی آمده است: «با کمال تأسف و اندوه بسیار درگذشت دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی را اعلام می کنیم». در این یادداشت به علت فوت آمانو اشاره نشده است.

حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل در گفت وگو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگارن جوان، اظهار کرد: یوکیا آمانو تلاش کرد تا جایگاه آژانس بین المللی انرژی هسته ای را ترمیم و اعتبار نهاد بین المللی ارتقا ببخشد.

وی افزود: دبیرکل سابق  آژانس بین المللی انرژی اتمی  تلاش کرد تا نفوذ آمریکا و قدرت های دارای حق وتو در آژانس را کاهش دهد، ولی نتوانست ظرف مدتی که مدیریت این نهاد را به عهده داشت در برابر کاخ سفید اقدام عملی انجام دهد، چراکه آژانس همچنان تحت تاثیر سیاست های آمریکا، فرانسه و انگلیس قرار داشت.

هانی زاده با بیان اینکه دوران البرادعی به عنوان مدیرکل آژانس، بسیار بهتر از دوران آمانو بود، تاکید کرد: البرادعی دیپلمات و سیاستمدار مصری به دلیل اینکه از یک کشور عربی و مسلمان بود، توانست بی طرفی آژانس را بهتر نشان دهد، ولی آمانو ضعف های زیادی داشت و به همین دلیل هم  نتوانست  جایگاه بی طرفانه ای برای آژانس در عرصه بین الملل تعریف کند.

کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: یوکیا آمانو همواره تابع سیاست های آمریکا و غرب  بود، ولی با این حال در گزارش هایی که او در رابطه با ایران منتشر می کرد، می توان گفت که تا اندازه ای اعتدال را رعایت و منصفانه عمل می کرد.

هانی زاده گفت: در رابطه با ارزیابی کلی از شخصیت آمانو باید گفت که او شخصیتی خنثی و محافظه کار داشت، همچنین به شدت از سیاست های آمریکا و غرب پیروی می کرد، ولی  به هر حال باید در انتظار مدیر جدید آژانس بین المللی انرژی هسته ای باشیم.

کارشناس مسائل بین الملل افزود: آژانس بین المللی به عنوان نهاد ناظر بر فعالیت هسته ای تمام کشور ها نتوانست حق ایران را به درستی در توافقنامه برجام بگیرد، معتقدم یوکیا آمانو باعث شد که قدرت هایی مانند آمریکا، فرانسه و انگلیس نفوذ فوق العاده ای در عرصه بین المللی داشته باشند.

وی با بیان اینکه به طور کلی  آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان  نهاد ناظر بر برجام  حق ایران در این زمینه را بگیرد گفت: گزارش های منتشره از آمانو به حق و منصفانه بود، ولی می توانست بهتر از این عمل کند، در واقع رئیس سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی نتوانست حق ایران را در رابطه با برجام استیفا کند و تنها در جنبه های فنی  نظارت کاملا قوی در رابطه با فعالیت هسته ای کشورمان داشت و در این رابطه نقش فنی خود را ایفا کرد.

هانی زاده اضافه کرد: آمانو به عنوان نهاد ناظر بر برجام در حوزه سیاسی برای ایفای حق تهران و اجرایی کردن بند های این توافقنامه  بسیار ضعیف عمل کرد و نتوانست جنبه های سیاسی برجام را عملیاتی کند، در حقیقت آمانو تلاش کرد که تنها با اعزام بازرسان و نظارت دقیق و فشرده  ایران را وادار به انجام تمام تعهدات خود کند در حالی که نتوانست قدرت های دیگر را به اجرایی کردن توافق برجام واردار کند.

انتهای پیام/


آمانو نتوانست حق ایران در برجام را استیفا کند/ گزارش‌های او منصفانه بود، اما می‌توانست عملکرد بهتری داشته باشد
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها