بازدید: 18

ختم رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد اعلام شد| در آخرین جلسه دادگاه نجفی چه گذشت؟

منبع : سایت خبری آفتاب کد خبر: 1926768
سومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد در دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی برگزار شد.
آفتاب‌‌نیوز :

سومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد در دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی به صورت علنی برگزار شد.

قاضی کشکولی در ابتدای جلسه دادگاه ضمن اعلام رسمیت دادگاه گفت: در وقت مقرر جلسه شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران با حضور وکلای اولیای دم و احدی از اولیای دم، مهیار صفری و محمدعلی نجفی و وکلای مدافع وی با حضور نماینده دادستان، عوامل بررسی صحنه جرم، عوامل پزشکی قانونی، روانپزشکی و سایر مطلعین تشکیل است.

وی افزود: در ابتدا مقدمه ای در خصوص جلسه قبل و در ادامه دفاعیات آقای گودرزی را استماع خواهیم کرد و در صورت لزوم اظهارات کارشناسان بررسی صحنه جرم را خواهیم شنید.

قاضی کشکولی با بیان اینکه در ابتدا به ارزیابی ایراداتی که از سوی وکلای نجفی اعلام شده است می پردازیم، گفت: البته ایرادات موثر در تصمیم دادگاه مرتفع شده و ابهاماتی وجود دارد که امروز ان شاءالله روشن خواهد شد.

وی با اشاره به مصاحبه برخی از وکلای طرفین و یا افراد حاضر در پرونده با رسانه ها، اظهار کرد: پس از پایان جلسه قبل اظهاراتی از سوی وکلا و سایرین مطرح شد که این اظهارات از حیث هیئت قضایی فاقد ارزش قضایی است و بار حقوقی دارد؛ لذا اظهارنظر ها از سوی وکلای طرفین به افرادی که در دادرسی مداخله دارند در چارچوب موازین حقوقی باشد.

ختم رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد اعلام شد| در آخرین جلسه دادگاه نجفی چه گذشت؟

قاضی کشکولی ضمن تفهیم مواد ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آیین دادرسی کیفری از گودروزی وکیل متهم نجفی خواست تا برای ادامه دفاعیات خود در جایگاه قرار گیرد.

وکیل متهم نجفی ضمن قرارگیری در جایگاه و اعلام تسلیت به خانواده مقتوله و وکلای اولیای دم گفت: مطالبی که در جلسه قبل به عرض دادگاه رسید بیشتر نواقص مطروحه از ابتدا تا انتها بوده است؛ اما امروز دفاع ماهوی را به استماع می رسانم.

گودرزی گفت: محصول تمامی تحقیقات مقدماتی، در کیفرخواست است؛ اما در مقابل کیفرخواست چند مورد را به استحضار می رسانم که نشان می دهد کیفرخواست صادره واجد ایرادات ماهیتی است.

وکیل متهم نجفی گفت: در کیفرخواست صادره ادله اثبات جرم بزه قتل عمدی به درستی روشن و احصا نگردیده و برای اثبات به ماده ۱۶۴ قانون مجازات اسلامی استناد گردیده و وقوع بزه را از جانب موکل محرز دانسته است، این در حالی است که موکل هیچگاه طی اظهارات خود قتل عمدی را نپذیرفته و اصرار به قتل شبه عمدی دارد و باید توجه داشت که اقرار باید روشن و منجز باشد.

گودرزی مدعی شد: گواهی در پرونده وجود ندارد و اگر منظور از گواه آقای آقا زاده باشند وی در صحنه حضور نداشته، لذا از این حیث کیفرخواست صادره ناقص بوده و خلاف موازین قانونی صادر شده است.

وی اظهار کرد: دادسرا در تحلیل واقعه ای که رخ داده می توانسته است موضوع را از سه حیث و جنبه بررسی کند که مورد اول شلیک مستقیم به قفسه سینه، مورد دوم شلیک به دست و در پی آن ورود به قفسه سینه و مورد سوم اصابت گلوله به اجسام سخت و در پی آن کمانه کردن و ورود به قفسه سینه متوفی است؛ اما در کیفرخواست به این موضوع توجهی نشده است و اساسا در باب جراحت وارده به دست متوفی اتهامی وارد نبوده چنانچه اگر کمانه کرده باشد ماده ای که به آن استناد شده واجد ایراد خواهد بود.

وی افزود: از طرفی استناد به فیلم موجود از اشکالات کیفرخواست است؛ چراکه در این فیلم استناد شده که موکل پیش از ورود به حمام اسلحه را مسلح نموده؛ اما موکل چنین چیزی را نمی پذیرد. این در حالی است که در کیفرخواست به فیلم مصاحبه استناد شده است در حالی که موکل در آن مقطع زمانی در شرایط روحی مناسبی نبوده و اظهارات وی قابل استناد نیست و این مورد، محل اعتراض جدی دارد؛ چراکه در هیچ کجای پرونده موکل نگفته است که اقدام شلیک به خانم میترا استاد کرده باشد.

وکیل متهم نجفی گفت: در بند یک صفحه ۱۵ کیفرخواست استناد شده که موکل به قتل اعتراف و انگیزه اختلافات خانوادگی بوده است؛ اما موکل اینجانب هیچ گاه اقرار به قتل عمدی نکرده و سخنان وی از روز نخست تاکنون یک کلمه تغییر پیدا نکرده است.

در ادامه وکیل متهم نجفی گفت: این پرونده صرفا قتل شبه عمدی است که از جمله دلایل آن می توان به اظهارات موکل استناد کرد. یکی از ایرداتی که دادسرا ورود نکرده این است که شلیک گلوله مستقیم بوده یا غیر مستقیم، این موضوع باید روشن می شد. ما می گوییم نجفی در زمان شلیک گلوله کنترلی روی آن نداشته و خود به خودی گلوله شلیک شده است.

وی افزود: اظهارات کارشناس اسلحه شناسی که گفته بود محل اصابت سه گلوله بوده نشان می دهد موکل تعادل نداشته، موضوع دیگری که سرهنگ عزتی راد صراحتا پذیرفته این است که ورود گلوله به قفسه سینه غیرمستقیم است و در این پرونده هم پزشکی قانونی و فیزیک جنایی اذعان کرده اند ورودی گلوله به قفسه سینه بیضوی شکل است.

گودرزی افزود: اسلحه مورد نظر در پرونده مسلسل نیست، سلاح نیمه اتومات و استاندارد است. از سویی آزمایش گاز باروت مثبت بوده و در زمان شلیک دست مرحومه به سلاح نزدیک است. طبق موارد اعلامی از دست های مرحومه نمونه گاز باروت تر و خشک انجام شده است و مثبت بودن آزمایش گاز باروت حاکی از این است که مرحومه اسلحه را در زمان شلیک گرفته بود.

وکیل متهم نجفی گفت: تعارض در اظهارات فیزیک جنایی و تشخیص هویت باید مشخص شود، در این پرونده به این مهمی نباید نظر یک کارشناس از اول تا انتها مورد اظهار نظر باشد. در حالی که در یک پرونده تا ۱۲ کارشناس ارجاع داده می شود موکل من واقعا تعادل نداشته و با قصد قتل وارد حمام نشده است. باید برای اثبات قتل عمدی دلایل و مدارک از سوی دادسرا ارائه شده باشد.

گودرزی گفت: اظهارات دادسرا درباره قتل فاقد وجاهت قانونی است. شلیک غیر ارادی گلوله پرونده را در زمره قتل های غیر عمدی قرار می دهد، همچنین شلیک گلوله به مرحومه چند فرضیه دارد: اول اینکه گلوله به دست خورده طی طریق کرده، سپس به قفسه سینه اصابت کرده است و دوم اینکه دو گلوله بوده یکی شلیک مستقیم به دست و یکی شلیک مستقیم به قفسه سینه.

وی افزود: من فرضیه سوم را با ادله علمی می گویم که این گلوله به سقف یا کاشی دیوار اصابت کرده، سپس کمانه کرده و از بالا به طور کج به قفسه سینه خورده و بعد از طی طریق در پهلو نشسته که پزشکی قانونی آن را خارج کرده است.

وکیل متهم نجفی گفت: ما فرضیه اول را رد می کنیم موضوع پرونده حاضر قتل عمدی نیست و در فرضیه دوم پارامتر های مختلفی وجود دارد که گلوله دفرمه شده و این حکایت دارد گلوله کمانه کرده یعنی اول به دیوار و سقف خورده بعد به مرحومه اصابت کرده که کارشناسان اسلحه باید صحنه را تحلیل کنند.

وی ادامه داد: در جایی دیگر کارشناس اسلحه گفته مرحومه نیم خیز التماسی داشته است، اگر اینجور می شد او با اصابت گلوله به بیرون وان پرت می شد تحلیل علمی واجب است.

وکیل متهم مجفی بیان کرد: تئوری خروج گلوله از دست و اصابت به قفسه سینه کلا مردود است؛ اما شرایط گلوله مستخرج از جسد مسئله ای را ایجاد کرده که مرا به فکر وا داشته است. در این خصوص از دکتر سئوال کردم که وی صراحتا نوشت در چنین شرایطی انتظار نیست گلوله دفرمه شده باشد؛ چراکه از بافت نرم بدن عبور کرده است و سوال اینجاست که گلوله کجا دفرمه شده است و کج اصابت کردن گلوله دفرمه چه دلیلی دارد و اگر گلوله از دست شلیک می شد، نباید کج از بالا اصابت می کرد.

وی ادامه داد: سرهنگ عزتی راد گفته که مرحومه ورزشکار بوده و عضلات قوی داشته است؛ اما در مورد خانم ها چنین چیزی نیست و گلوله نیز کالیبر ۹ میلیمتری است که از محکمترین گلوله هاست و قطعا گلوله به دیوار برخورد کرده سپس کمانه کرده و به قفسه سینه متوفی خورده است.

وکیل متهم مجفی با بیان اینکه در این پرونده موکل به در و دیوار شلیک غیر ارادی کرده است افزود: بر این اساس می توان گفت عمدی در ارتکاب وجود نداشته و موضوع قتل عمدی و جرح عمدی وجود نداشته است.

وی خاطر نشان کرد: اصلا قابل پیش بینی نیست که گلوله ای که به در و دیوار اصابت می کند در ادامه به کجا اصابت خواهد کرد. همانطور که اگر ما به دست کسی شلیک کنیم قابل پیش بینی نیست که پس از آن به کجا برخورد خواهد کرد، اگر هزاران گلوله به دیوار شلیک شود شاید یکی از آن ها کمانه نکند؛ اما ما اینجا با چه چیزی رو به رو هستیم.

گودرزی خاطرنشان کرد: بنده از محضر دادگاه دو نکته را استدعا دارم یکی اینکه این موضوع به کمیسیون پزشکی ارجاع شود تا مشخص شود که اصابت گلوله به بدن باعث دفرمه شدن آن شده و یا موضوع دیگری، و اینکه از کارشناسان اسلحه خواسته شود که تحلیل و بررسی کنند تا مشخص شود این گلوله چگونه دفرمه شده است.

وکیل متهم مجفی تصریح کرد: موکل بنده با توجه به شلیک و کمانه کردن آن اصلا انگیزه قتل عمدی نداشته است و موکل حاضر به محاکمه از بابت شبه عمد خواهد بود.

وی در ادامه اظهار کرد: در خصوص اتهام مربوط به نگهداری اسلحه نیز باید بگویم موکل در تاریخ ۷.۳.۹۸ شخصا به آگاهی مراجعه و سلاح سازمانی را تحویل می دهد و تسلیم مراجع ذی صلاح می شود.

وکیل متهم مجفی گفت: در تحقیقات نیز گفته شده در ایامی که موکل سمت های کشوری داشته این سلاح به وی تحویل شده است و مجوز آن تا سال ۹۴ بوده، اما جواب استعلام تا ۹۶ بوده است.

قاضی کشکولی در این بخش از جلسه دادگاه و در واکنش به این گزاره وکیل متهم نجفی گفت: مجوز تا تاریخ ۲۷.۹.۹۶ دارای اعتبار است.

وکیل متهم مجفی گفت: می خواهم بگویم که در آن زمان آقای نجفی چکاره بوده و چه سمتی داشته، از محضر دادگاه استدعا دارم مشغله افراد با سمت های مهم مورد توجه دادگاه قرار گیرد. از طرفی باید توجه داشت که موکل دارای صلاحیت بوده و بر اساس صلاحیت به وی اسلحه داده شده و تا سال ۹۶ نیز مجوز داشته است و استدعا دارم عدم احراز رکن معنوی جرم مورد لحاظ دادگاه قرار گیرد.

وی در ادامه با استناد به تبصره ۲ ماده ۱۶ قانون مجازات قاچاق اسلحه، افزود: موکل خود اسلحه را تحویل داده و به مراجع ذی صلاح تسلیم کرده لذا در شمول تبصره ۲ ماده ۱۶ قانون مجازات قاچاق اسلحه قرار می گیرد.

وکیل متهم مجفی در پایان دفاعیات خود از صبر و حوصله دادگاه قدردانی کرد.

قاضی کشکولی در واکنش به دفاعیات وکیل متهم نجفی گفت: همه در برابر قانون یکسان هستند و اگر جرمی واقع می شود دلایل اثبات جرم نیز موجود است، وظایف دادگاه با توجه به مطالب شما تطبیق عمل ارتکابی با قانون است و در قانون ما ادله اثبات دعوی کیفری احصا شده است.

قاضی در ادامه از ترابی مستشار خود خواست تا ماده ۱۶۰ قانون مجازات اسلامی را قرائت کند و اظهار کرد: ایرادات و ابهاماتی که در مقام دفاع فرمودید وظیفه ما بررسی دلایل و اماراتی است که در پرونده وجود دارد که بخشی از آن با دفاعیات شما و آقای نجفی احراز می شود. البته شرایط تحقق در همه جرایم مانند هم نیست و آقای نجفی در کمال صحت عقل و اختیار و آرامش مطالب خود را که در اکثر موارد مقرون به واقع بوده در دادگاه مطرح کرده اند و وظیفه دادگاه ارزیابی مطالبی است که مطرح می شود.

قاضی کشکولی گفت: در خصوص مطالبی که شما بیان کردید ایرادات و ابهامات در قالب اماره قضایی قابل بررسی هستند. در این مرحله از رسیدگی از آقای نجفی در خصوص این ابهامات سوالاتی خواهیم داشت.

در ادامه متهم نجفی به دستور رئیس شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران در جایگاه قرار گرفت.

قاضی کشکولی خطاب به متهم نجفی گفت: در مطالبی که آقای گودرزی مطرح کردند ابهاماتی وجود داشت و همچنین در مصاحبه با یکی از رسانه ها مطالبی را مطرح کردند که شاید شائبه ای را ایجاد کرده باشد و در این خصوص دفاعیات آقای نجفی قابل توجه است؛ چراکه مقتول همسر وی و مکان وقوع قتل محل سکونت دائمی وی بوده است. سئوال این است که غیر از شما سه نفر در آن محل تا زمان وقوع قتل کسی سکونت داشته یا خیر.

متهم نجفی در پاسخ گفت:اگر منظورتان در شب قبل بوده تا زمان وقوع حادثه پاسخ منفی است.

قاضی گفت: سوال روشن است، شب قبل از ساعت ۱۲ به بعد تا صبح که واقعه قتل اتفاق می افتد و تا ساعت ۱۲:۴۰ که از ساختمان خارج شدید غیر از شما چه افرادی در منزل سکونت داشتند؟

متهم نجفی گفت: هیچ کس، شب قبل اخوی مرحوم برای شام به منزل ما آمدند و تا ساعت ۱۰:۳۰ تشریف داشتند از آن به بعد فقط من، مرحومه و پسرشان در منزل بودیم.

قاضی کشکولی در ادامه گفت: اعلام کردید که ساعت ۸:۳۰ صبح بیدار و مهیار را حدود ساعت ۹ راهی مدرسه کردید و در پرینت تماس ها در ساعت ۹:۲۳ تماس تلفنی با آقای آقازاده راننده خود داشتید و حدود واقعه قتل بین ۹:۰۵ تا ساعت ۹:۲۳ بوده است در این خصوص توضیح دهید؟

متهم گفت: آنچه که اتفاق افتاده حدود ساعت ۹:۳۰ بوده و بعد از این اتفاق دچار شوک شده بودم، سپس به آقای آقا زاده زنگ زدم تا به منزل ما بیاید. در زمان وقوع قتل فقط من و مرحومه در منزل بودیم و حدود ساعت ۸:۳۰ مهیار را بیدار کردم.

در ادامه قاضی کشکولی از متهم نجفی پرسید: آیا اسلحه دیگری داشتید؟

متهم نجفی جواب داد: یک مسلسل به من هدیه داده بودند که آن را برگرداندم.

قاضی پرسید: اسلحه به شما تعلق داشت؟

متهم نجفی گفت: بله

قاضی پرسید: آیا غیر از شما کس دیگری اسلحه را به پلیس تحویل داد؟

متهم نجفی گفت: خیر خودم بودم.

قاضی پرسید: اسلحه در خانه مسلح شده بود؟

متهم نجفی جواب داد: گلوله ها در خشاب بود.

قاضی پرسید: در نحوه استفاده از سلاح چند روایت از شما وجود دارد. یکی اینکه از زمانی که آن را از کمد برداشتید تا ورود شما به حمام، روایت دیگر اینکه گفتید اسلحه مسلح نبود بعد وارد حمام شدم مسلح کردم، روایت دیگر نیز گفتید که یادم نمی آید، روایت دیگر اینکه گفتید بله از قبل مسلح بود. در خصوص این اختلافات اظهارات توضیح بدهید؟

متهم نجفی گفت: در آن شرایط که وارد حمام شدم مطمئن نیستم؛ اما الان که فکر می کنم اسلحه مسلح بود. وقتی آن را از چمدان بیرون می آوردم برگردم و خشاب را خالی کنم.

قاضی کشکولی پرسید: وکیل شما می گوید ۹ گلوله بوده که شلیک شده است شما روشن بگویید از زمان استفاده از اسلحه چند گلوله شلیک شد؟

متهم نجفی پاسخ داد: اول فکر کردم ۴ گلوله بود که در دادسرا گفتم ۵ گلوله در مورد تعداد نمی توانم اظهار نظر قطعی کنم فقط متوجه شدم گلوله آخر که به مرحومه اصابت کرد او مرا رها کرده و کمی عقب رفت و در وان افتاد. ظاهرا همان ۵ گلوله بود به دلیل اینکه ۸ گلوله در خشاب باقی مانده است و نشان می دهد همان ۱۳ گلوله کامل در خشاب قرار داشت.

قاضی کشکولی گفت: در جلسه قبلی گفتید که ۳ گلوله شلیک و گلوله چهارم به او اصابت کرده و او با دو دست، دست شما را گرفته بودید توضیح دهید؟

متهم نجفی گفت: بله او دستهایش را روی شانه هایم گذاشته بود گلوله اول شلیک شد بعد با دو دست دستم را گرفت.

قاضی پرسید: بعد از شلیک این گلوله ها شما متوجه شدید او هنوز سالم است.

متهم نجفی گفت: بله علی القاعده سالم بوده است، چون بعد از گلوله چهارم دست مرا رها کرد.

قاضی گفت: چه موقع متوجه شدید او خونی شده است؟

متهم نجفی گفت: وقتی دستم را رها کرد و به وان افتاد دیدم او خونی شده.

قاضی پرسید: چه زمان متوجه شدید دستش گلوله خورده است؟

متهم نجفی گفت: اصلا متوجه نشدم تا اینکه در بازپرسی گفتند، آنجا برای اولین بار شنیدم.

قاضی کشکولی گفت: در اولین تصویر قبل از حضور کارشناسان که توسط زهرا گرفته شده او گفته پای راست مرحومه بیرون دست چپ زیر جسد است، شما دست چپ را مشاهده کردید؟

متهم نجفی گفت: نه من به جایی جز صورت او دست نزدم؟

قاضی پرسید: یکی از ابهامات وکیل که ادعا داشته انجام نشده آزمایش و تطبیق خون در کف حمام است. آیا این خون ناشی از بدن شما یا بدن مرحومه بود؟

متهم نجفی گفت: از من نبود از مرحومه بود.

قاضی پرسید: چرا بدن شما خونی شده است؟

متهم نجفی جواب داد: من خودم متوجه نشدم شاید وقتی کنارش نشسته بودم بدن من خونی شده است.

قاضی کشکولی پرسید: بعد از اینکه مرحومه به وان سقوط کرد اسلحه را کجا گذاشتید؟

متهم نجفی جواب داد: جلوی وان روی کمد.

قاضی پرسید: خشاب اسلحه چند تیر می خورد؟

متهم نجفی پاسخ داد: ۱۳ تیر.

قاضی پرسید: غیر از این هم گلوله داشتی؟

متهم نجفی گفت: خیر

قاض پرسید: دکمه های پیدا شده در سالن از ابهامات است آیا متعلق به شماست؟

متهم نجفی پاسخ داد: از زمانی که به منزل جدید رفته بودیم مشاجره فیزیکی نداشتیم، اما یک دکمه از آستین پیراهن من افتاده و دکمه دیگری را در خاطرم نیست.

در این هنگام قاضی کشکولی از کارشناس اسلحه سرگرد عزتی راد، سرگرد خانم اسماعیلی و خانم عبادی از عوامل بررسی صحنه جرم خواست در جایگاه حاضر شوند.

قاضی کشکولی خطاب به همکار خود خواست بخشی از فیلم بررسی صحنه جرم را پخش کند که از لحظه ورود متهم نجفی به اتاق تا خروج، در دادگاه پخش شد.

قاضی کشکولی خطاب به سرگرد اسماعیلی از عوامل بررسی صحنه جرم پرسید: با توجه به اینکه شما در بررسی جسد و نحوه اصابت گلوله اظهار نظر کرده اید آن را مجددا توضیح دهید؟

اسماعیلی گفت: روز حادثه ساعت ۱۳:۳۰ به ما اطلاع دادند، وقتی که وارد صحنه جرم شدیم طبق اظهارات دیگران حاضر، حالت اولیه جسد به هم خورده بود و من نظراتم را درباره ورود و خروج گلوله ارائه کردم. البته نظر قطعی را کارشناس اسلحه می گوید.

قاضی کشکولی گفت: مشاهدات خودتان را در خصوص نحوه اصابت گلوله توضیح دهید؟

اسماعیلی اظهار کرد: یک ورود و خروج در کف و پشت دست بود و یک ورود در سینه و خروجی مشاهده نشد و گلوله توسط پزشکی قانونی از پشت کمر، پهلوی راست شکافته و خارج شده است.

قاضی کشکولی خطاب به سرگرد عزتی راد کارشناس اسلحه و فیزیک جنایی گفت: درباره ابهامات، نحوه شلیک گلوله، زاویه و شیب بر اساس دلایل علمی توضیح دهید؟

کارشناس اسلحه گفت: درباره درگیری مرحومه و متهم بر ما محرز است کشمکش وجود داشت و تیراندازی متهم بی هدف بوده و دقیق نبوده است.

وی ادامه داد: وکیل متهم گفته چرا نظرات تناقض دارد، اول اینکه بگویم این سلاح ۱۵ تیر می خورد، استنباط داریم که لحظه تیراندازی ۱۳ گلوله داشته، چون ۸ گلوله به ما بر گردانده شد و ۵ تیر شلیک شده است علی القاعده ۱۳ تیر بود از این ۵ تیر یکی به کمد، یکی به گوشه وان، یکی به دیوار و دیگری به دیواری که دوش حمام به آن نصب شده و گلوله آخر به دست و بدن مرحومه اصابت کرده است.

کارشناس اسلحه افزود: آثار روی سینه مستقیم نبوده و غیر مستقیم است و درباره فاصله یک تا پنج متری ما اظهار نظرکلی کرده ایم. با توجه به کشمکش و تیر غیرمستقیم به بدن و کمانه کردن دو فرضیه در نظر گرفتیم و با تکمیل پرونده و اظهارات متهم فرضیه اول همان شلیک یک گلوله به کف دست، بعد خارج شده و به سینه اصابت کرده قوت گرفت.

سرگرد عزتی راد ادامه داد: ما روز اول گفتیم کمد تیر مستقیم بوده الان اصلاح می کنم وان تیر مستقیم است. البته تاثیری در پرونده ندارد، چون تیر آخر به سینه مرحومه اصابت کرده است.

قاضی کشکولی پس از شنیدن اظهارات سرگرد عزتی راد گفت: پس شما نتیجه می گیرید که یک تیر هم به دست و هم به بدن مقتوله برخورد کرده است؟ گلوله دفرمه شده، تعداد پوکه ها، گلوله های سالم و مرمی را با حضور آقای گودرزی بررسی کنید.

کارشناس اسلحه گفت: روی خشاب نیز درج شده که این اسلحه ظرفیت ۱۵ گلوله را دارد و این ۵ پوکه، پوکه هایی است که از داخل حمام پیدا شده است و در اینجا تعدادی روکش گلوله و سرب گلوله تجزیه شده نیز وجود دارد که باید به جای خیلی سفتی خورده باشد تا به این شکل در بیاید لذا به دیوار خورده اند. ما اظهار نظر کردیم که پس از دیوار نیز به سقف خورده است و آثار گچ را نیز می توانید روی آن ببینید و این ها مربوط به دو گلوله است.

سرگرد عزتی راد گفت: ما یک گلوله داریم که از بدن متوفی خارج شده و دفرمه است.

قاضی کشکولی خطاب به سرگرد عزتی راد گفت: این گلوله مقداری آسیب دیده است این آسیب دیدگی ناشی از چیست؟

سرگرد عزتی راد گفت: گلوله به جسم سخت خورده است.

قاضی گفت: گلوله به بدن مقتوله برخورد کرده و یا به دیوار که دفرمه شده است؟

کارشناس اسلحه گفت: نظر شخصی من این است که گلوله از دست خارج و وارد بدن مقتوله شده، اما می تواند به دیوار نیز اصابت کرده باشد و باید هیئتی از کارشناسان سلاح و پزشکی قانونی در این خصوص مشورت کنند تا به یک نتیجه کلی برسند و این گلوله از پهلوی راست متوفی خارج شده است.

قاضی کشکولی خطاب به کارشناس اسلحه گفت: پس در این صورت فرضیه دوم شما رد می شود؟

کارشناس اسلحه گفت: این گلوله سالم وارد بدن شده اینکه به چه علت کج شده یا در اثر مقاومت اندام های بدن بوده و یا برخورد به دیوار، اما نظر من همان بدن است. ما در این پرونده دو ورود داریم و یک خروج که ورود اول از کف دست مقتوله بوده است.

در ادامه رئیس دادگاه از دکتر میر رئیسی خواست تا در جایگاه قرار گیرد تا به عنوان شخصی که در بررسی صحنه جرم جسد را معاینه کرده در خصوص موضوع اظهار نظر کند.

میر رئیسی ضمن قرارگیری در جایگاه گفت: در روز ۷ خرداد ساعت ۱۳:۴۵ گوشی بررسی صحنه پزشکی قانونی زنگ خورد و ما ساعت ۱۴:۳۰ به صحنه جرم رسیدیم البته صحنه به هم ریخته بود و دستکاری شده بود و بالشت نیز روی تخت بود و در کف حمام نیز قطرات خون مشاهده می شد.

وی افزود: جسد به صورت درازکش و در حالی که سر به سمت دوش و پا ها نیز داخل وان بود قرار داشت.


ختم رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد اعلام شد| در آخرین جلسه دادگاه نجفی چه گذشت؟
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها