بازدید: 46

برگشت «کارت‌های سوخت» خوب یا بد؟

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1926747
کارت سوخت در سال ۸۶ و زمانی وارد سیستم سوخت‌گیری ایران شد که اعمال سهمیه ماهانه سوخت برای هر خودرو، وجود این ابزار را برای کنترل سوخت‌گیری صاحبان خودرو الزامی می‌کرد. هرچند در شرایط کنونی وقتی سهمیه‌ای وجود نداشته باشد، استفاده از کارت سوخت نیز الزامی به نظر نمی‌رسد.

استفاده از کارت سوخت و الزامات آن بررسی می شودبه گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی با عنوان «برداشت خطا از کارت سوخت» چرایی این تصمیم گیری را مورد بررسی قرار داده است که گزیده ای از آن را می خوانید:

به نظر می رسد طرح انتظار برچیده شدن قاچاق سوخت با الزامی شدن سوخت گیری با کارت سوخت شخصی از سوی برخی رسانه ها، نتیجه عدم توجه به دلیل اصلی ورود این ابزار است. کارت سوخت در سال ۸۶ و زمانی وارد سیستم سوخت گیری ایران شد که اعمال سهمیه ماهانه سوخت برای هر خودرو، وجود این ابزار را برای کنترل سوخت گیری صاحبان خودرو الزامی می کرد؛ بنابراین چنانچه سهمیه ای وجود نداشته باشد، استفاده از کارت سوخت نیز الزامی به نظر نمی رسد و تنها یک کارت سوخت در هر جایگاه می تواند پاسخگو باشد؛ درست مانند اتفاقی که از سال ۹۴ به این سو و با تک نرخی شدن بنزین رخ داد.

طرح انتظار کنترل جدی قاچاق سوخت با کارت سوخت علت دیگری نیز دارد و آن شناسایی نادرست منشأ قاچاق است. عقب ماندن قیمت سوخت از نرخ تورم عمومی در ایران به عنوان یکی از اصلی ترین علت های رشد قاچاق و افزایش افسارگسیخته مصرف سوخت، موضوعی است که بار ها در سلسله گزارش های «دنیای اقتصاد» در رابطه با بنزین مورد اشاره قرار گرفته. این منشا قیمتی در حالی مورد اشاره بسیاری از کارشناسان قرار دارد که تلاطمات ارزی که از اواخر سال گذشته شاهد آن بودیم، اثرگذاری این منشا را جدی تر و قاچاق سوخت به کشور های همسایه که قیمت سوخت در آن ها از نرخ های جهانی اثر می گیرد را توجیه پذیرتر کرد. لزوم اصلاح قیمتی بنزین برای کنترل مصرف داخلی و قاچاق آن به کشور های همسایه در حالی تا همین ماه های گذشته بازگشت نظام سهمیه بندی را در مرکز توجه ها قرار داده بود که با محافظه کاری بیش از اندازه دولت در اجرای سیاست های سوختی، این روش کنترلی مورد فراموشی اجباری قرار گرفت.

با این تفاسیر تا زمانی که دولت تصمیمی برای بازگرداندن سهمیه بندی بنزین با ابزار اصلاح قیمتی به عنوان حداقل اقدام برای کنترل مصرف و قاچاق سوخت نداشته باشد، نمی توان انتظار داشت سوختگیری نامحدود با کارت سوخت بتواند گره ای از مشکلات سوختی کشور باز کند. بی اثر بودن استفاده صرف کارت سوخت در بحثی مانند کنترل قاچاق در حالی است که حتی استفاده از این کارت در بستر طرح سهمیه بندی نیز نمی تواند مانعی جدی برای جلوگیری از قاچاق باشد. شاهد این مدعا جریان داشتن قاچاق گازوئیل در سطحی فراتر از بنزین، با وجود استفاده از کارت سوخت برای مصرف گازوئیل و نصب سیستم جی پی اس بر روی خودرو های مصرف کننده این سوخت است. پیش از این وزیر نفت مساله اصلی قاچاق را به گازوئیل مرتبط کرده بود، با این حال اختلاف قیمتی چشمگیر بنزین هزار تومانی با نرخ های نزدیک به نرخ جهانی این سوخت در کشور های همسایه، قاچاق گسترده این کالا را نیز باعث شده است.
انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


برگشت «کارت‌های سوخت» خوب یا بد؟
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها