بازدید: 12

آلوده‌ترین مکان‌ها به تشعشعات رادیواکتیو در کجای کره خاکی هستند؟ + تصاویر

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1926679
پایگاه اینترنتی تاپ تنز در مطلبی به ارائه فهرستی از آلوده‌ترین مکان‌های روی کره زمین به تشعشعات رادیواکتیو پرداخته است.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، پایگاه اینترنتی تاپ تنز در مطلبی به بررسی آلوده ترین مکان های روی کره زمین به تششعات رادیواکتیو پرداخت. آلودگی هسته ای و تشعشعات رادیو اکتیو از عوامل مضر برای انسان و طبیعت محسوب می شود. در حالی که کاربرد مواد هسته ای باید در شرایط خاصی صورت بگیرد، اخیرا اخباری از وجود تشعشعات رادیواکتیوی در یک مدرسه آمریکایی و همچنین کشف مواد رادیواکتیو در یک خودرو در ترکیه منتشر شده است.

در حال حاضر، مکان های ترسناکی در نقاط مختلف جهان وجود دارد که به شدت تحت تاثیر آلودگی های رادیواکتیو قرار دارند. هنگامی که یک سایت هسته ای بنا می شود، در صورت عدم رعایت نکات ضروری، تشعشات رادیو اکتیو آن منتشر می شود. این در حالی است که برخی معتقدند مهم نیست که چقدر نکات ایمنی در این سایت ها رعایت شده باشد، در هر صورت امکان انتشار تشعشعات رادیواکتیو وجود دارد. انفجار در این سایت ها همانند آنچه در چرنوبیل و فوکوشیما رخ داد علاوه بر فاجعه انسانی، بحران زیست محیطی را به دنبال خواهد داشت.

این تشعشعات صد ها سال در طبیعت باقی می مانند و به گونه های زیست محیطی آسیب می رسانند. در این گزارش به آلوده ترین مکان های روی کره زمین به تشعشعات رادیواکتیو اشاره شده است.

سایت هسته ای «هانفورد» (The Hanford Site)
در دهه ۱۹۵۰ میلادی آمریکا با خوشحالی وارد عصر اتمی شد و سایت هسته ای در هانفورد واشنگتن ساخته شد. این کارخانه بخشی از پروژه دهه ۴۰ منهتن بود که وظیفه آن تولید پلوتونیوم بود. چند سال پس از جنگ جهانی دوم تولید پلوتونیوم در این سایت افزایش یافت. به گونه ای که تولید یک کیلو گرم پلوتونیوم، صد ها هزار گالن زباله رادیواکتیوی بر جای می گذاشت. مقامات این سایت معتقد بودند که امکان فروش این زباله های نیز وجود دارد. اماآن ها نه تنها موفق به فروش این لجن های مرگبار نشدند بلکه در ذخیره آن نیز به مشکل برخوردند.

با گذشت سال ها، کانتینر های زیر زمینی نگهدارنده زباله های هسته ای که قرار بود موقت باشند، کاملا بی سر و صدا به محلی دائمی برای نگهداری زباله های هسته ای تبدیل شد و به مرور زمان ترک خوردند. این رویه باعث شد محتویات کانتینر ها وارد خاک شوند و بزرگترین آلودگی زیست محیطی در آمریکا رقم بخورد.

بی توجهی کمیسیون انرژی اتمی آمریکا به این موضوع به انتشار آلودگی در آب های زیر زمین منجر شد و در نهایت هانفورد و زمین های اطراف آن به بزرگترین منطقه آلوده به رادیواکتیو در نیمکره غربی تبدیل شد.

پس از ایجاد بحران، مقامات آمریکای فرایند پاکسازی را آغاز کردند. این روند چندین دهه ادامه داشته و در این مدت ده ها هزار کارگر بیمار شدند و میلیارد ها دلار هزینه شد. با این حال، این منطقه همچنان به دلیل تشعشعات هسته ای آلوده است.

آلوده ترین مکان های روی کره زمین به تشعشعات رادیواکتیو کجاست؟ +تصاویر

سایت هسته ای مایلوسو (Mailuu-Suu)
مایلوسو، شهری در استان جلال آباد قرقیزستان است بیشترین آلودگی رادیواکتیو را در آسیای مرکزی دارد. از آنجا که این منطقه به طور طبیعی غنی از معادن اورانیوم است، زباله های سمی آن نیز در اطراف آن دفن شده است. در مجموع حدود دو میلیون متر مکعب از زباله های رادیو اکتیو در ۲۳ نقطه ان دفن شده و با سیم خاردار مشخص شده است.

متاسفانه این بحرانی است که آینده این شهر را نیز تحت تاثیر قرار داده است. در سال ۱۹۹۲ رانش زمین در این منطقه موجب جاری شدن ۱۰۰۰ متر مکعب زباله رادیواکتیو به رودخانه شد.

آلوده ترین مکان های روی کره زمین به تشعشعات رادیواکتیو کجاست؟ +تصاویر

فوکوشیما
در ۱۱ مارس سال ۲۰۱۱ زلزله بزرگی شرق ژاپن را تکان داد و پس از آن هجوم امواج سونامی، عملکرد این شهر را متوقف کرد. گذشته از آمار تلفات بالای ۱۹ هزار نفری این رویداد طبیعی، فاجعه دیگری در تاریخ این کشور رخ داد. بر اثر زلزله سیستم های خنک کننده سه راکتور هسته ای غیرفعال شد و در ظرف سه روز نشت مواد رادیواکتیو ذوب شده آغاز شد. حدود ۱۰۰ هزار نفر از این منطقه تخلیه شدند و تلاش کارشناسان برای خنک کردن مخازن نتیجه ای نداشت. از آنجا که این نیروگاه در فاصله ۱۰۰ متری اقیانوس قرار داشت، حیطه آلودگی طبیعی و زیست محیطی گسترش یافت و پاکسازی آن مشکل بود. ده سال از این حادثه می گذرد و منطقه فوکوشیما همچنان قابل سکونت نیست. تعدادی از شرکت ها با استفاده از ربات درصدد پاکسازی محیط زیست منطقه هستند.

آلوده ترین مکان های روی کره زمین به تشعشعات رادیواکتیو کجاست؟ +تصاویر

 

سایت چرچ راک (Church Rock uranium mill)
در سال ۱۹۷۹ بیش از ۱۱۰۰ تن از زباله های سایت هسته ای چرچ راک در نیومکزیکوی آمریکا به طور تصادفی وارد رودخانه پوئرکو شد. این بزرگترین انتشار تصادفی زباله های رادیواکتیو در آمریکاست که علاوه بر آسیب رساندن به محیط زیست و پوشش جانوری، موجب نقص عضو نوزادان و بیماری های کلیوی در ساکنان منطقه شد.

آلودگی رادیواکتیو در بخش هایی از این منطقه پاکسازی شد، ولی شرکت ها پاکسازی کامل را غیرممکن اعلام کردند.

آلوده ترین مکان های روی کره زمین به تشعشعات رادیواکتیو کجاست؟ +تصاویر

مایاک (Mayak)
مایاک یک سایت نظامی مخفی بود که مدت کوتاهی پس از جنگ جهانی دوم در جنوب اورال شوروی سابق در شهر چلیابینسک ساخته شد. این سایت در تولید پلوتونیوم برای ارتش تخصص داشت.

در سال ۱۹۵۷ یکی از بدترین فجایع هسته ای در این سایت رخ داد و بیش از ۷۷۰۰ مایل مربع از منطقه اطراف را آلوده و حدود ۲۷۰ هزار تن را بیمار کرد. اطلاعات چندانی درباره علت وقوع این فاجعه در دست نیست. با این حال، در سال ۲۰۰۹، با اعلام پاک سازی منطقه، جمعیت در آن اسکان داده شد.

آلوده ترین مکان های روی کره زمین به تشعشعات رادیواکتیو کجاست؟ +تصاویر

سواحل سومالی
تا پیش از این گفته می شد سواحل سومالی محلی برای فعالیت دزدان دریایی است، ولی با انتشار آلودگی رادیواکتیو مشخص شد سواحل این کشور به محلی برای دفن زباله های رادیواکتیو تبدیل شده است. از دهه ۱۹۸۰ بسیاری از کشور های غربی با سوء استفاده از شرایط سیاسی در سومالی زباله های هسته ای خود را در سواحل این کشور دفن می کردند تا اینکه با انتشار آلودگی و گسترش بیماری سازمان ملل وضع اضطراری در این منطقه اعلام کرد. در سال ۲۰۰۹ با وقوع سونامی به شدت این بحران افزوده شد و در طول ۶ ماه آلاینده ها به نقاط دیگری از سومالی انتشار یافنتد.

آلوده ترین مکان های روی کره زمین به تشعشعات رادیواکتیو کجاست؟ +تصاویر

سلافیلد (Sellafield)
حادثه هسته ای سلافیلد در انگلیس را با چرنوبیل روسیه مقایسه می کنند. در اکتبر ۱۹۵۷ آتش سوزی در این سایت باعث شد ۱۱ تن اورانیوم در مدت سه روز بسوزد. مقامات این سایت هسته ای از انتشار خبر آن جلوگیری کردند حتی به کارگران گفته شد یک آتش سوزی بی خطر است.

آلوده ترین مکان های روی کره زمین به تشعشعات رادیواکتیو کجاست؟ +تصاویر

چرنوبیل
فاجعه نیروگاه هسته ای چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ در شمال اوکراین رخ داد. این حادثه پس از دو انفجار در نیروگاه به وقوع پیوست و در اثر این حادثه نزدیک به ۵ میلیون نفر آسیب دیدند و بیش از ۲۲۰۰ شهر و روستا تخلیه شدند.

آلوده ترین مکان های روی کره زمین به تشعشعات رادیواکتیو کجاست؟ +تصاویر

انتهای پیام/


آلوده‌ترین مکان‌ها به تشعشعات رادیواکتیو در کجای کره خاکی هستند؟ + تصاویر
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها