بازدید: 16

اصفهان؛ کمبود 15 هزار معلم در سال تحصیلی جدید

منبع : عصر ایران کد خبر: 1926634
یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: برای آغاز سال تحصیلی جدید، ۱۵ هزار نفر کمبود معلم در استان اصفهان داریم.

محمدجواد ابطحی در گفتگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص کمبود نیرو در آموزش و پروش استان اصفهان و به کارگیری معلمان بازنشسته در مدارس، اظهار کرد: در حال حاضر در استان اصفهان، ۱۵ هزار نیرو برای آغاز سال تحصیلی جدید در مهر ۹۸، کمبود داریم.
 
با استخدام فارغ التحصیلان تربیت معلم که تحصیل ۴ ساله شان به پایان رسیده، استفاده از ظرفیت دانشگاه فرهنگیان، اجرای قانون تعیین تکلیف حق التدریس ها و استفاده از سرباز معلم ها و بازنشستگان فرهنگی، اگر تمام این کار ها انجام شود باز هم ۴۵۰۰ نیرو کمبود داریم.

وی با بیان اینکه این کمبود ۴۵۰۰ نیرو را از چند طریق می توان حل کرد، افزود: مدارسی وجود دارند که تنها ۵ تا ۱۰ دانش آموز دارند که باید به مجتمع تبدیل بشوند. یکی دیگر از راه ها این است که تراکم را بالا ببرند و در هر کلاس به جای ۱۰ دانش آموز، ۴۰ دانش آموز قرار دهند و حتی معاونان مدارس هم تدریس کنند.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، گفت: باید ظرفیت قانون ماده ۲۸ دانشگاه فرهنگیان را افزایش داد، خیلی از نیرو های فارغ التحصیل دانشگاه های معتبر هم اکنون بیکار هستند، این نیرو ها باید دوره های فشرده تربیت معلم را ببینند و با گزینش درست به کار گرفته شوند.

ابطحی ادامه داد: از ظرفیت معلمان حق التدریس باید به نحو احسن استفاده شود، طبق قانون تعیین تکلیف معلمان حق التدریس که در سال ۹۵ به تصویب رسیده است، آموزش و پرورش می تواند از این نیرو ها استفاده کند.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: فعلاً در استان ۱۵ هزار نفر کمبود نیرو داریم، اما تا سال ۱۴۰۰، ۱۸۰ هزار نفر در آموزش و پرورش بازنشسته می شوند و به روایت دیگری ۳۰۰ هزار معلم بازنشست خواهند شد. دانشگاه فرهنگیان به هیچ وجه به این اندازه پذیرش ندارد و در بهترین حالت شاید بتواند ۳۰ هزار نفر ظرفیت پذیرش داشته باشد.

وی افزود: بنابراین دولت نباید آموزش و پرورش را کوچک انگاری تلقی کند، باید بزرگ بداند و اهمیت تعلیم و تربیت را درک کند، به طوری که نخستین وزارتخانه ای که باید تأمین مالی شود را آموزش و پرورش قرار دهد تا مشکل تأمین و استخدام نیرو نداشته باشیم.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه افزایش دادن تعداد مدارس غیرانتفاعی دردی را دوا نمی کند، اظهار کرد: با توجه به وضع معیشتی مردم، والدین فرزندان خود را در این مدارس ثبت نام نمی کنند.

ابطحی ادامه داد: آموزش و پرورش از زمان دولت سازندگی به بعد یک دستگاه هزینه بر تلقی شد نه مولد و تولیدی. تربیت انسان را تولید نمی دانند که برداشت اشتباهی است. این تفکرات به آموزش و پرورش ضربه زده است، معتقدم صاحبان امر باید خودشان از جنس معلم باشند و رنج معلمی را لمس کرده باشند.

وی افزود: یکی از ده ها دلیل کوچ کردن روستائیان به شهر، نبود همین امکانات آموزشی است. در عمل باید مشکلات را دید و نگاه مولد به آموزش و پرورش داشت. به جای اینکه به معیشت معلمان و بهبود وضعیت آموزش و پرورش بپردازیم بیشتر به توسعه شهر ها و برپایی همایش های بی حاصل پرداخته ایم.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: معلمان بیشتر دوست دارند وزیری سر کار بیاید که بتواند از سازمان برنامه ریزی پول بگیرد تا وضع معیشتی شان را ارتقا دهد.

اصفهان؛ کمبود 15 هزار معلم در سال تحصیلی جدید
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها