بازدید: 29

آیا استفاده از FaceApp واقعا خطرناک است؟

منبع : سایت خبری شفاف کد خبر: 1926609
با توجه به محبوبیت روزافزون اپلیکیشن FaceApp که این روزها فیلتر پیرسازی چهره آن را در شبکه‌های اجتماعی می‌بینیم، در این مطلب می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا استفاده از اپ FaceApp واقعا خطرناک است یا نه.

به گزارش شفاف، اگر در چند روز گذشته به اینستاگرام، فیسبوک، توئیتر یا تقریبا هر شبکه اجتماعی دیگری سر زده باشید، احتمالا از وجود اپلیکیشنی به نام FaceApp آگاه شده اید. اپلیکیشنی که اگرچه اولین بار در سال ۲۰۱۷ معروف شد، اما حالا دوباره موج جدیدی از چالش های اینترنتی توجهات عمومی را به سوی آن جلب کرده است.

اما همان طور که این برنامه با سرعت شبکه های اجتماعی را به تسخیر خود درآورد، نگرانی های بسیاری مطرح شد مبنی بر این که پس از آپلود تصاویر ما در این اپلیکیشن چه بلایی سر آن ها می آید. آیا واقعا باید نگران باشیم؟ در ادامه مطلب با جی اس ام همراه باشید تا ببینیم چطور باید به این سوال پاسخ بدهیم.

FaceApp چیست؟
 

اپلیکیشن FaceApp برنامه ای برای هر دو پلتفرم آیفون و اندروید است که عکس شما را دریافت کرده و به صورت دیجیتالی فیلترهای جذابی را روی آن اعمال می کند. افکت یا فیلتر پیری یکی از فیلترهای جذاب این سرویس است که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده شده و این روزها سروصدای زیادی به پا کرده است. این فیلتر می تواند به زیبایی و با جزئیات بالا تصاویر شما را دریافت کرده و با اعمال تغییرات نسخه پیر آن را تحویل تان دهد.

FaceApp چگونه کار می کند؟
 

این اپلیکیشن جادوی خود را از طریق قدرت یادگیری ماشینی انجام می دهد. این فناوری تکنیک نسبتا جدیدی است که این روزها در صنعت پردازش به سرعت رشد و توسعه پیدا می کند.

در این روش به جای این که به کامپیوتر گفته شود که افزایش سن چیست و چطور باید چین و چروک، موی سفید یا افتادگی صورت را از طریق کد به آن فهماند، خود کامپیوتر با مطالعه و بررسی هزاران تصویر از چهره افراد مسن یاد می گیرد که افزایش سن به چه معناست و چطور اتفاق می افتد.

خروجی این تکنیک اگرچه شاید آن قدرها دقیق نباشد، ولی بسیار جذاب است. اگر تصویر جوانی فردی مسن از دوست و خانواده خود را داشته باشید و آن را به این برنامه بدهید، احتمالا با تفاوت های زیادی میان خروجی FaceApp و چهره واقعی آن فرد مواجه می شوید، اما با این همه، عملکرد این برنامه هنوز جذاب است.

FaceApp چه اطلاعاتی گردآوری می کند؟
 

مهم ترین سوال حال حاضر همین است. با توجه افزایش شمار کاربران این اپلیکیشن، نگرانی درباره حریم خصوصی این سرویس روزبه روز افزایش یافت. نهایتا کار تا آن جا بالا گرفت که سناتور آمریکایی، چاپ شومر، از FBI خواست تا وضعیت این اپلیکیشن را بررسی کند. به دنبال این اتفاق بسیاری از کاربران در شبکه های اجتماعی نسبت به رعایت احتیاط در هنگام استفاده از این برنامه هشدار دادند.

این نگرانی از آن جا نشأت می گیرد که اپلیکیشن FaceApp از کاربر می خواهد مجوز دسترسی به گالری تصاویر را در اختیار این سرویس قرار دهد. اعطای این مجوز امری است که بسیاری از برنامه ها از جمله اینستاگرام و تلگرام درخواست آن را از کاربر دارند.

ولی نکته حائز اهمیت این است که این اپلیکیشن به تمام تصاویر موجود در دستگاه شما دسترسی دارد، بنابراین اگر توسعه دهندگان آن بخواهند به راحتی می توانند تصاویر شما را روی سرورهای خود آپلود کرده و آن را در اختیار شرکت ها و سازمان های مختلف قرار دهند.

نکته دیگری که باعث تشدید نگرانی ها شده این است که شرکت سازنده این اپلیکیشن یعنی Wireless Lab در سن پترزبورگ روسیه واقع شده است.

آیا FaceApp تصاویر ما را روی سرورهایش آپلود می کند؟
 

علی رغم تمام نگرانی ها، در حال حاضر به نظر می رسد که FaceApp مسئولانه عمل می کند و خبری از آپلود تصاویر کاربران روی سرورهای این شرکت نیست. شماری از توسعه دهندگان با بررسی داده های ارسالی این برنامه به این نتیجه رسیده اند که این اپلیکیشن فعلا چیزی به جز همان تصویری که توسط کاربر انتخاب شده و قرار است فیلترهای مربوطه روی آن اعمال شود را به سرورهای خود ارسال نمی کند.

دلیل این اتفاق به خاطر این است که برخلاف فیلترهای اینستاگرام، اعمال فیلترهای FaceApp در فضای ابری انجام می شود. به عبارت دیگر، تمام کاری که این برنامه انجام می دهد این است که تصویر انتخابی شما را در سرور آپلود کرده و نتیجه آن را روی دستگاه شما دانلود می کند؛ بنابراین کل پروسه پردازش تصویر در سرور انجام می شود.

دلیل انتخاب چنین رویکردی احتمالا به دو مؤلفه وابسته است: اولا چون انجام این پروسه های پردازشی بر روی دستگاه کاربران بسیار دشوار است. نکته ای که باعث شده یادگیری ماشینی این قدر قدرتمند باشد این است که پردازش آن می تواند در صورت لزوم از طریق توان پردازشی موجود در سرورهای خارجی انجام شود.

ثانیا، این سازوکار به توسعه دهندگان اجازه می دهد محصول خود را بهتر کنند. آن ها می توانند با کمک تمام تصاویری که توسط کاربران مختلف ارسال می شود مدل های یادگیری ماشینی خود را تقویت کرده و خروجی کارشان را واقع گرایانه تر کنند. علاوه بر این، چون تمام پردازش ها در فضای ابری انجام می شود، آپدیت و بهینه سازی فیلترها بدون نیاز به آپدیت اپلیکیشن توسط کاربر بهتر و سریع تر صورت می گیرد.

توسعه دهندگان FaceApp می گویند هر آن چه که توسط کاربران آپلود می شود ظرف چند روز از روی سرورها حذف می گردد. مهم ترین دلیل نگهداری چند روزه تصاویر ظاهرا این است که از پردازش مجدد عکس های یکسان جلوگیری شود، چون طبیعی است که خیلی ها بخواهند عکس سلبریتی ها را به این برنامه بدهند، بنابراین برای کاهش فشار از روی سرورها این تصاویر تا چند روز حفظ می شوند.

شرایط و مقررات استفاده از FaceApp شامل چه مواردی است؟
 

یکی از نکاتی که باعث شد نگرانی های زیادی در رابطه با FaceApp به وجود بیاید، بخشی از اصول و مقررات استفاده از این اپلیکیشن است که در چند روز گذشته قسمت هایی از آن در فضای اینترنت دست به دست شده است. در این قوانین آمده:

شما به FaceApp اجازه می دهید به صورت دائمی، فسخ ناپذیر، غیرانحصاری، بدون هزینه، قابل واگذاری و در سطح جهانی از محتوای کاربری استفاده کرده، آن ها را بازتولید، ترجمه یا منتشر کند و یا از آن ها آثار مشتقه بسازد، و یا از محتواهای شما، یا نام کاربری یا هر چیزی که در ارتباط با شما باشد را در قالب ها و اشکال رسانه ای مختلفی که در حال حاضر وجود دارد یا بعدا به وجود می آید، بدون اجازه شما استفاده کند.

وقتی شما محتوای کاربری خود را از طریق سرویس های مختلف به اشتراک می گذارید بر این موضوع واقف اید که محتوای کاربری و اطلاعات مرتبط با آن (نظیر نام کاربری، موقعیت یا تصویر پروفایل شما) در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

البته بسیاری از اپلیکیشن ها و سرویس ها چنین شرایط و مقرراتی دارند، اما نکته ای که باعث نگرانی بیشتر کاربران می شود این است که برخلاف گوگل یا فیسبوک هیچ راهی برای حذف اطلاعات از این اپلیکیشن وجود ندارد. در حال حاضر برای انجام این کار باید درخواست کتبی خود را برای این شرکت ایمیل کنید، با این حال، گفته می شود که این امکان به زودی به شکلی آسان تر در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

علاوه بر این، اپلیکیشن FaceApp از قوانین و مقررات جدید GDPR تبعیت نمی کند. صحبت درباره جنبه های حقوقی این مسئله را به کارشناسان حقوقی واگذار می کنیم، اما نمی توان گفت که این اتفاق تاثیری بر افزایش نگرانی های عمومی نسبت به شرایط این اپ ندارد.

آیا باید نگران روسی بودن این اپلیکیشن باشیم؟
 

این مورد یکی از مواردی است که هیاهوی زیادی در فضای اینترنت به وجود آورده. شرکت Wireless Labs در کشور روسیه مستقر است و احتمالا به همین دلیل است که بسیاری، از جمله سیاستمداران آمریکا، درباره آن بیشتر از بقیه اپلیکیشن ها اظهار نگرانی کرده اند.

روسیه در چند وقت اخیر سوابق ناخوشایند زیادی در زمینه استفاده از تکنولوژی برای دخالت در امور بین المللی داشته است: از دخالت های این کشور در بحث انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا تا هک نیروگاه برق اوکراین می توان به موارد مختلفی اشاره کرد. اکنون هم ممکن است به خاطر محبوبیت فراگیر این اپلیکیشن در اکثر کشورهای دنیا، خصوصا کشورهای غربی، دولت روسیه به نحوی به فکر استفاده از اطلاعات کاربران برای منافع خود بیفتد.

البته در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر دسترسی دولت یا ارتش روسیه به این اپلیکیشن وجود ندارد و خود شرکت Wirelees Labs هم گفته که اطلاعات آن ها در سرورهای آمازون و گوگل ذخیره می شود که خارج از خاک روسیه قرار دارند.

با این وجود با توجه به موقعیت مکانی مقر اصلی این شرکت، اگر دولت روسیه بخواهد به اطلاعات این سرویس دسترسی داشته باشد، آن ها می توانند از اهرم های فشار قانونی متعددی در این زمینه استفاده کنند.

پس آیا باید نگران FaceApp باشیم؟
 

در مجموع با نصب و استفاده از اپلیکیشن FaceApp همان بده بستان و ریسکی را متحمل می شویم که هنگام استفاده از همه اپلیکیشن ها آن ها را در نظر می گیریم. وقتی اینستاگرام را دانلود می کنیم آیا باید نگران باشیم که دولت آمریکا به آلبوم تصاویر ما دسترسی دارد؟ شاید به خاطر این که آمریکا کشوری دموکراتیک است از این بابت نگرانی چندانی نداریم چون می دانیم که موانعی بر سر راه تجاوز به حریم خصوصی کاربران وجود دارد.

ولی سایر اپلیکیشن های معروف مثل TikTok چه می شود؟ این اپ که طرفداران زیادی به خصوص در میان جوانان پیدا کرده توسط یک شرکت چینی تولید شده است. بنابراین همان ریسک ها در خصوص این اپ هم وجود دارد، ولی چون صحبتی درباره خطرات استفاده از TikTok مطرح نشده، کسی نگران استفاده از این برنامه نیست.

آیا FaceApp ایمن است؟ پاسخ این سوال بستگی به میزان ریسک پذیری شما دارد. اما نکته ای که با مطرح شدن بحث امنیت درباره این اپلیکیشن به وجود آمد حداقل به ما یادآوری می کند که بدانیم در حال استفاده از چه اپلیکیشن هایی هستیم و هر اپلیکیشن چه مجوزها، دسترسی ها و مقرراتی دارد. 

آیا استفاده از FaceApp واقعا خطرناک است؟
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12
 • آیا استفاده از FaceApp واقعا خطرناک است؟


  با توجه به محبوبیت روزافزون اپلیکیشن FaceApp که این روزها فیلتر پیرسازی چهره آن را در شبکه‌های اجتماعی می‌بینیم، در این مطلب می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا استفاده از اپ FaceApp واقعا خطرناک است یا نه.
 • هشدار پلیس در مورد پیامدهای ناخواسته استفاده از Faceapp


  رئیس پلیس فتای تهران گفت: استفاده کنندگان از نرم افزار Face app باید بدانند هر تصویر و اطلاعاتی که در اختیار این نرم افزار قرار می‌دهند در سروری در خارج از کشور ذخیره می‌شود و ممکن است که بعدها از این تصاویر استفاده‌های مختلفی صورت بگیرد.کاربران باید
 • هشدار پلیس در مورد پیامدهای ناخواسته استفاده از Faceapp


  در پی افزایش استقبال کاربران شبکه‌های اجتماعی از نرم افزار تغییر چهره Face app رئیس پلیس فتای تهران بزرگ هشدارهایی را به کاربران ارائه کرد.
 • آیا اینترنت ۵G واقعا خطرناک است؟


  پتانسیل‌های جذاب اینترنت ۵G را به هیچ عنوان نمی‌توان کتمان کرد. اما آیا در کنار تمام این مزایا، این فناوری خطراتی هم برای انسان‌ها به همراه دارد؟
 • خشکسالی و بی آبی واقعا خطرناک است؟


  وقتی از بی آبی، گرم شدن زمین، نابودی سفره های آب زیرزمینی و تغییر اقلیم حرف می زنیم، منظورمان چیست؟ آیا این ها آن قدر که به نظر می رسند نگران کننده هستند؟
 • امواج موبایل در بارداری، واقعا خطرناک است؟


  عوارض امواج موبایل در دوران بارداری کم نیستند، به همین دلیل ترجیحاٌ مادران باردار باید سعی کنند از امواج گوشی های همراه و اینترنت دوری کنند.
 • قورت دادن آدامس واقعا خطرناک است؟


  کمبود ویتامین های B۱۲،C و ریبوفلاوین ، فولات و مواد معدنی مثل روی ، آهن، در کاهش روند ترمیم نسوج دهانی موثر است.
 • آیا قورت دادن آدامس در کودکان واقعا خطرناک است؟


  قورت دادن آدامس در کودکان عملی شایع است و هرچند باعث نگرانی مادرها می‌شود چندان خطرناک نیست. ضرر آدامس، عوارض قورت دادن آدامس برای کودکان و... در مطلب حاضر آمده است.
 • قورت دادن آدامس در کودکان، واقعا خطرناک است؟


  قورت دادن آدامس در کودکان عملی شایع است و هرچند باعث نگرانی مادرها می‌شود چندان خطرناک نیست
 • جب بوش: یکجانبه‌گرایی ترامپ واقعا برای کشور خطرناک است


  فرماندار سابق فلوریدا و پسر جرج بوش پدر در مصاحبه‌ای اعلام کرد یکجانبه‌گرایی دونالد ترامپ در سیاست خارجی آمریکا بسیار خطرناک است.
 • آیا واقعا سیاه‌جامگان از جادوگر استفاده کرد؟


 • آیا آهن موجود در اسفناج واقعا برای بدن قابل استفاده است؟


  اسفناج در هر 100 گرم تا 2.7 میلی گرم آهن دارد. با این حال، اسفناج سرشار از آهن نیست و در بهترین حالت می توانیم بگوییم این سبزی حاوی آهن است نه سرشار از آن. از نظر دسترسی بیولوژیکی نیز آهن موجود در اسفناج قابل استفاده برای بدن نیست.
 • FaceApp جاسوسی می‌کند؟


  در این بخش از قوانین آمده که FaceApp هیچ‌گونه تضمینی درباره امنیت اطلاعاتی که به اشتراک می‌گذارید، ندارد و همچنین نمی‌تواند چنانچه اطلاعات در دسترس نیست، افشا شده، تغییر کرده یا از بین رفته کاری انجام دهد.
 • استفاده وای فای در بارداری، خطرناک است؟


  آیا اینترنت وای فای می تواند روی رشد جنین تاثیر منفی بگذارد؟
 • عوارض خطرناک استفاده از هندزفری


  امروزه استفاده از وسایل ارتباطی و الکترونیکی روز به روز در حال افزایش است که بیشترین طیف استفاده کنندگان آن را هم جوانان و نوجوانان تشکیل می‌دهند.

همراهان

گزارش ها

کوبیدن مشت به صورت خبرنگار همزمان با تهیه گزارش زنده تلویزیونی! + فیلم

کوبیدن مشت به صورت خبرنگار همزمان با تهیه گزارش زنده تلویزیونی! + فیلم

گزارش رسانه پرتغالی در مورد مهدی طارمی

گزارش رسانه پرتغالی در مورد مهدی طارمی

گزارشی از زندگی مردم شهرهای جنوبی در گرمای بالا

گزارشی از زندگی مردم شهرهای جنوبی در گرمای بالا

گزارش پایگاه روسی از تحریم دارویی آمریکا

گزارش پایگاه روسی از تحریم دارویی آمریکا

گزارش بلومبرگ از میادین نفتی عربستان که یک دهم نفت خام جهان را تولید می کنند / غوار، خورایس، سفانیه و شیبه همگی زیر آتش قرار گرفته اند

گزارش بلومبرگ از میادین نفتی عربستان که یک دهم نفت خام جهان را تولید می کنند / غوار، خورایس، سفانیه و شیبه همگی زیر آتش قرار گرفته اند

اولتیماتوم جهانگیری به دستگاه‌هایی که گزارش عملکرد خود در حوزه اقتصاد مقاومتی را ارائه نکرده‌اند

اولتیماتوم جهانگیری به دستگاه‌هایی که گزارش عملکرد خود در حوزه اقتصاد مقاومتی را ارائه نکرده‌اند