بازدید: 68

معلم با آب شیرین آمد

در حالی که بسیاری از استان‌های کشور اکنون از خطوط قرمز مصرف آب عبور کرده و به‌رقم بی‌سابقه‌ای در مصرف رسیده‌اند، برخی از روستانشینان کشور از آب شیرین محروم هستند.
سرویس جامعه جوان آنلاین:  در این میان اقدام قابل تحسین معلمی که برای شاگردان روستایش روزانه ده ها لیتر آب شیرین با خود حمل می کند، در شبکه های اجتماعی بازتاب زیادی داشته است. تنها امکانات موجود در روستای «گندم بر» در شرق کشور، برق است و از آب آشامیدنی با کیفیت مناسب محروم هستند که آب آنجا هم با تانکر تأمین می شود. هر چهار تا پنج روز یک تانکر آب به روستا می آورند که تنها جوابگوی سه روز است و نبود راه و آب آشامیدنی از مهم ترین مشکلات موجود در روستاست.
آموزشگاه ابتدایی عشایری روستای گندم بر تنها مرکز دولتی این روستا با دو کلاس درس است. در این مدرسه که علی صلاحیان، به همراه همسر و مادر همسرش کار تدریس دانش آموزان را برعهده دارد، هر روز صبح برای رسیدن به این مکان چندین روستا را باید پشت سر بگذارند، حرکت در مسیر ۳۰کیلومتری شهر تا روستا را باید تا صبح نشده، آغاز کنند. در این مدرسه ۴۸ دانش آموز دختر و پسر تا پایه ششم مشغول به تحصیل هستند و از داشتن آب شیرین محرومند؛ اما معلم هر روز ۲۰لیتر آب شیرین برای دانش آموزان می آورد.
وی که دو سال است این مسیر ناهموار را رفت وآمد می کند، مهم ترین مشکلات موجود را نبود راه دسترسی مناسب به شهر و نبود آب شیرین می داند. صلاحیان در فیلمی کوتاه درد دل می کند و می گوید: به دلیل اینکه سطح معیشتی خانواده ها بسیار پایین است، برخی از دانش آموزان از آبان ماه سر کلاس حاضر می شوند و تا پایان مهرماه برای کمک به اقتصاد خانواده به همراه پدر خود سرکار می روند.
وی با اشاره به اینکه دانش آموزان حتی از داشتن دفتر و مداد معمولی محروم هستند، به طوری که دانش آموزان کلاس ششم تکالیف تمام درس های خود را فقط در یک دفتر می نویسند، می افزاید: برای رفع مشکلات نیازمند کمک خیران هستند.
او در ادامه با انتقاد از بی توجهی مسئولان به این روستای محروم بیان می کند: هرچند گاهی مسئولان به این روستا آمده اند، اما پس از گرفتن چند عکس تبلیغاتی روستا را ترک کرده و کار خاصی نتوانسته اند انجام دهند.
البته این تنها مورد از فداکاری معلمان شاغل در مناطق محروم نیست. شمار زیادی از معلمان این مناطق لیستی بلندبالا از خدمت به هموطنان محروم شان دارند. تلنگر اصلی اینجاست که هفته گذشته مصرف آب در تهران از ۳ میلیون و ۶۸۰ هزار مترمکعب در روز عبور کرده و این رشد بی سابقه در ۳۰ سال گذشته نیازمند توجه جدی است. ظاهراً بار این موضوع همچنان بر دوش خیران است و دیگران (مسئولان و مشترکان پرمصرف) همراهی نمی کنند.

معلم با آب شیرین آمد
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها