بازدید: 46

هشدار درباره خلأ‌های امنیتی Face app

چند روزی می‌شود که چالش عکس دوران پیری به چالشی فراگیر در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده و افراد با نرم‌افزار تازه‌ای که روی سیستم‌های اندروید عرضه شده است، عکس‌های امروز خود را می‌دهند و عکس ۳۰ سال بعدشان را تحویل می‌گیرند.
سرویس جامعه جوان آنلاین:  این نرم افزار جدا از جذابیت هایی که برای مخاطبان ایرانی داشته با هشدار هایی جهانی درباره مسائل امنیتی و جاسوسی این نرم افزار از گوشی تلفن همراه کاربرانی که دوست دارند ۳۰ سال بعد خود را امروز ببینند، همراه بوده است. روز گذشته رئیس پلیس فتای تهران بزرگ درباره پیامد های ناخواسته و دسترسی های این نرم افزار به کاربران ایرانی هشدار داد؛ نرم افزاری که سرورهایش در خارج از کشور قرار دارد، با دسترسی به تصاویر و اطلاعات افراد این اطلاعات را به سرورهایش منتقل می کند.
شاید برای بسیاری از ما جالب باشد بدانیم ۳۰ سال دیگر در دوران پیری چه شکلی هستیم. نرم افزار Face app با بهره گیری از این کنجکاوی طراحی شده و آنقدر برای کاربران در سراسر دنیا جذاب بوده که تصویر ۳۰ سال بعد افراد به یک چالش در شبکه های اجتماعی تبدیل شده است، اما کارشناسان فناوری اطلاعات نسبت به این نرم افزار مشکوک هستند. خلأ امنیتی نرم افزاری که چهره ۳۰ سال آینده شما را امروز برایتان به تصویر می کشد، چند روز پیش از سوی برخی از مقامات امنیتی کشور های مختلف همچون ایالات متحده امریکا رسانه ای شد؛ مقامات امنیتی امریکا از کاربران خواستند تا هرچه سریع تر این اپلیکیشن را از گوشی های خود پاک کنند چراکه شرکت توسعه دهنده آن در روسیه مستقر شده و احتمال جاسوسی از تصاویر گرفته شده و ارسال اطلاعات شخصی کاربران به منابع نامعلوم تحت حمایت دولت روسیه وجود دارد. اما یاروسلاو گونچاروف، مدیر ارشد اجرایی شرکت توسعه دهنده اپلیکیشن Face app در مصاحبه با گزارشگر وب سایت BuzzFeed گفته است: «ما تنها یک عکس را برای ویرایش و پیرکردن افراد آپلود می کنیم که از آن هیچ سوءاستفاده ای نخواهد شد.»
با این وجود سرهنگ تورج کاظمی، رئیس پلیس فتای تهران بزرگ هم درباره نرم افزار Face app هشدار می دهد و می گوید: «سرور این نرم افزار در خارج از کشور واقع شده، بنابراین کاربران باید بدانند تمامی تصاویر و اطلاعاتی که با این نرم افزار به اشتراک می گذارند به سروری در خارج از کشور منتقل می شود.»
به گفته وی موارد خلأ های امنیتی این نرم افزار از سوی پلیس فتا در حال بررسی است، اما استفاده کنندگان از نرم افزار Face app باید بدانند هر تصویر و اطلاعاتی که در اختیار این نرم افزار قرار می دهند در سروری در خارج از کشور ذخیره می شود و ممکن است، بعد ها از این تصاویر استفاده های مختلفی صورت بگیرد.
وی می افزاید: «از سوی دیگر با توجه به اینکه امکان انتخاب تصویر از داخل آلبوم تصاویر برای این نرم افزار وجود دارد، کاربران باید بدانند در واقع این نرم افزار به تمامی تصاویر داخل تلفن همراه آنان دسترسی داشته و ممکن است از این تصاویر نیز کپی برداری شود.»
رئیس پلیس فتای تهران بزرگ همچنین در پایان و پس از پردازش تصاویر امکان به اشتراک گذاری عمومی این تصاویر با هشتگی مشخص نیز وجود دارد که ممکن است، بعضی از کاربران بدون اطلاع از آن تصاویر خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته و مدتی بعد متوجه آن شوند.
کاظمی به کاربران نرم افزار Face app و نرم افزار های مشابه آن توصیه می کند که استفاده از چنین نرم افزار هایی خودداری کرده و اگر اصرار به استفاده از آن دارند، حتماً قوانین و شرایط دسترسی های این نرم افزار را بررسی کرده و سپس از آن استفاده کنند.

هشدار درباره خلأ‌های امنیتی Face app
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها