بازدید: 68

وزیر: قیمت مسکن «وا» داده است

با توجه به اقدامات اخیر وزارت راه و شهرسازی و همچنین اقداماتی که بانک‌ها در خصوص تسهیلات انجام دادند، درصورتی‌که روند نزولی قیمت دلار ادامه پیدا کند، تا پایان تابستان و در اواسط سال‌جاری شاهد رونق در بازار و کاهش چشم‌گیر قیمت مسکن باشیم
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: سامانه ملی املاک و اسکان امسال عملیاتی می شود. با عملیاتی شدن آن امکان اخذ مالیات از خانه های خالی فراهم و قیمت مسکن ارزان می شود؛ هر چند قیمت مسکن و روند شتابان آن هم اکنون نیز با افت مواجه شده است و در سطح کشور شاهد وادادگی قیمت مسکن هستیم. محمد اسلامی در حاشیه مراسم بهره برداری از مرکز عملیات ایمنی و اضطراری شرکت فرودگاه ها در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه سامانه ملی املاک و اسکان به عنوان پیش نیاز اخذ مالیات از خانه های خالی در چه مرحله ای قرار دارد، اظهار کرد: «برای راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان یک سیستم میان بر در دستور کار قرار گرفته که با عملیاتی شدن آن امکان اخذ مالیات از خانه های خالی فراهم می شود. وظیفه راه اندازی این سامانه به وزارت راه سپرده شده، این در حالی بود که این وزارتخانه در این زمینه از قبل وظیفه ای نداشته است.»

اسلامی ادامه داد: «با توجه به سیاست جدید دولت و وزارت راه نظام ردیابی و ثبت اطلاعات در یک مدل نرم افزاری ایجاد و به سازمان امور مالیاتی متصل می شود، بر این اساس خانه های خالی شناسایی می شوند و پس از آن از این خانه ها مالیات اخذ می شود. سامانه ملی املاک و اسکان امسال عملیاتی می شود.»
محمد اسلامی افزود: «در حال حاضر به دنبال این هستیم که تمام اطلاعات درباره واحد های مسکونی جمع آوری شود و با یک مدل نرم افزاری این اطلاعات را به سازمان امور مالیاتی متصل کنیم تا خانه های خالی شناسایی شود.»

اولویت با خانه اولی ها

وی درباره طرح مسکن کارمندان دولت اظهار داشت: «این طرح فقط شامل کارکنان دولت نیست، بلکه شامل کارگران و تمام اقشاری که در یک بنگاه اقتصادی مشغول به کار هستند می شود. بنگاه های اقتصادی مراکز دولتی و غیردولتی برای اینکه بتوانند از طرح مسکن کارمندان استفاده کنند، باید نسبت به ایجاد صندوق های پس انداز اقدام کنند. ما اراضی مورد نیاز را در اختیار آن ها قرار می دهیم و اولویت با کسانی است که خانه اولی هستند.»
اسلامی با بیان اینکه این طرح را تقدیم رئیس جمهور کرده ایم، گفت: «این طرح و ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی و تکمیل مسکن مهر، نرخ امید برای خرید خانه در بین جوانان را افزایش می دهد.»

۳۰ درصد کمتر یا بیشتر

وزیر راه و شهرسازی درباره افزایش ۳۰ درصدی اجاره بها اظهار داشت: «مبنای اعلام این درصد اطلاعات رسمی است و البته این معدل افزایش قیمت اجاره بها در سه ماه اول امسال نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته ۳۰ درصد بوده و ممکن است در برخی مناطق این نرخ کمتر یا بیشتر باشد.»

چرا گفتم خانه نخرید؟

اسلامی در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه چرا به مردم توصیه کردید که نسبت به خرید خانه اقدام نکنند و این باعث انباشت تقاضا خواهد شد، گفت: «جامعه هدف ما خانوار هایی هستند که متقاضی خرید خانه های زیر ۱۰۰ متر هستند و ما در سال های ۹۸ و ۹۹ نسبت به ساخت و تحویل ۴۰۰ هزار واحد مسکونی با این مشخصات به جامعه هدف اقدام خواهیم کرد. مبلغ این واحد ها چیزی حدود ۳۰۰ میلیون تومان خواهد بود و متراژ آن ها بین ۷۰ تا ۱۰۰ متر است.»

ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای تعادل عرضه و تقاضا

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر واحد هایی که در بازار عرضه می شود جنس سوداگری دارد و عرضه این واحد ها برای سرمایه گذاری است، ادامه داد: «برای ایجاد توازن بین عرضه و تقاضا ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را در دستور کار قرار دادیم که ۶۰ هزار واحد آن متعلق به تهران و شهر های اطراف تهران است، از سوی دیگر برای شهر تهران هم قرارداد ساخت ۱۰۰ هزار واحدی با وزارت دفاع منعقد کرده ایم. این واحد ها به مخاطب و قشر اصلی که نیازمند مسکن هستند عرضه می شود.»

وی با اشاره به میزان ازدواج در سال گذشته و تقاضا برای مسکن اظهار داشت: «در سال ۹۷ حدود ۵۴۵ هزار فقره ازدواج ثبت شده است که ما ۸۰ درصد این ازدواج ها را جامع هدف خود می دانیم و ۴۰۰ هزار واحد باید بین آن ها توزیع شود.»
اسلامی همچنین درباره تحویل مسکن مهر در دولت یازدهم و دوازدهم نسبت به دولت نهم و دهم گفت: «رسانه ها بدانند در دولت نهم و دهم کمتر از ۷۰۰ هزار واحد مسکن مهر تحویل شد، این در حالیست که در دولت یازدهم و و دوازدهم بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر را تحویل مردم دادیم که این نشان از اراده دولت دارد.»
وی تأکید کرد: «در حال حاضر حدود ۳۳۰ هزار واحد مسکن مهر باقی مانده که ۶۵ هزار واحد آن آماده تحویل است، اما تمام مسکن مهر تا سال ۹۹ تحویل داده می شود.»

مشاوران : سراشیبی بازار مسکن در ۹ منطقه از تهران

علاوه بر اظهارات وزیر درباره تخلیه حباب که از نگاه او روند افزایش عرضه در ماه های آتی باعث کاهش قیمت ها خواهد شد، به تأیید دفاتر املاک، روند نزولی قیمت پیشنهادی مسکن در دست کم ۹ منطقه از تهران آغاز شده است.
یک کارشناس می گوید که حباب قیمت ها تخلیه می شود و در ماه های محرم و صفر شاهد کسادی بازار مسکن خواهیم بود.
خردادماه ۱۳۹۸ بر اساس آمار رسمی قیمت مسکن در سه منطقه ۱۴، ۱۵ و ۲۰ به ترتیب ۶/ ۳، ۲/۲ و ۷/ ۰ درصد نسبت به اردیبهشت ماه کاهش یافت و منطقه ۴ نیز رشد ناچیز ۷ /۰ درصد ماهانه را تجربه کرد. البته معدل کل پایتخت نشان داد که ۷ درصد از شتاب رشد قیمت ملک کاسته شده و به رقم ۵ درصد ماهانه رسیده است.

گزارش های میدانی از روند نزولی قیمت آپارتمان در بعضی مناطق حکایت می کند. دفاتر املاک از ایجاد نوعی کسادی در بازار ملک پس از خردادماه خبر دادند. مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه املاک نیز گفت که طبق گزارش مشاوران املاک، قیمت پیشنهادی مالکان در مناطق یک، ۵، ۲۲، ۱۲ و ۷ بین ۸ تا ۱۸ درصد کاهش یافته است.
یک کارشناس بازار مسکن نیز به خبرگزاری میزان درباره نقش کاهش قیمت ارز گفت: «با توجه به اقدامات اخیر وزارت راه و شهرسازی و همچنین اقداماتی که بانک ها در خصوص تسهیلات انجام دادند، درصورتی که روند نزولی قیمت دلار ادامه پیدا کند، تا پایان تابستان و در اواسط سال جاری شاهد رونق در بازار و کاهش چشم گیر قیمت مسکن باشیم.»
احمدرضا سرحدی در خصوص تأثیر کاهش قیمت دلار بر بازار مسکن اظهار کرد: «کاهش قیمت دلار بر بازار مسکن در بلند مدت تأثیر خواهد داشت، چراکه آپارتمان هایی که با مصالح با قیمت های جدید در دست ساختند، حداقل تا ۱۰ ماه آینده آماده تحویل خواهند شد.»

وزیر: قیمت مسکن «وا» داده است
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها