بازدید: 78

انتشار گزارش تفصیلی خرید کتاب در سال ۹۷

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1924851
هیئت انتخاب و خرید کتاب در راستای شفاف‌سازی فعالیت‌ها، گزارشی از روند فعالیت خود در سال ۱۳۹۷ منتشر کرده است.

انتشار گزارش تفصیلی خرید کتاب در سال ۹۷به گزارش حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بر اساس گزارش ارائه شده از سوی هیئت انتخاب و خرید کتاب، در سال ۱۳۹۷ از بین کتاب ‎های ارائه شده به این هیئت تعداد هفت هزار و ۹۵۷ عنوان کتاب در یک میلیون و ۱۸۲ هزار و ۱۴۵ نسخه با مبلغ کل پشت جلد ۲۷۲ میلیارد و ۳۲۲ میلیون و ۴۹۸ هزار و ۵۰۰ ریال برای خرید تصویب شده است.

از بین این تعداد یک هزار و ۵۰۱ عنوان کتاب با موضوع دین، دو هزار و ۶۰۵ عنوان کتاب در موضوع علوم اجتماعی، انسانی و دانش عمومی، یک هزار و ۶۳۶ عنوان با موضوع کودک و نوجوان و دو هزار و ۲۱۵ عنوان کتاب با موضوع هنر و ادبیات بوده اند.

آمار درصدی کتاب های خریداری شده در سال ۱۳۹۷ به تفکیک گروه نیز از این قرار است: ۱۸ درصد در گروه دین (مسائل فقهی، تاریخ اسلام و دین، معرفت شناسی دینی، تفسیر، اهل بیت، اخلاق)، ۲۴ درصد در گروه هنر و ادبیات (داستان، شعر، سینما، نمایش، هنر های تجسمی، رسانه، زبان شناسی و پژوهش های مربوط)، ۲۵ درصد در گروه کودک و نوجوان، و ۳۳ درصد در گروه علوم اجتماعی، انسانی و دانش عمومی (تاریخ، سیاست، جامعه شناسی، روان شناسی، حقوق، فلسفه، جغرافیا، اقتصاد، مدیریت، دانش نامه ها، فرهنگ نامه ها، دایره المعارف های عمومی، ورزش، میراث های فرهنگی، ایران شناسی، و...) است.

بر اساس اعلام هیئت انتخاب و خرید کتاب تفکیک های موضوعی فوق برای تخصصی تر شدن روند بررسی و اعمال دقت بیش تر در فرایند انتخاب کتاب درنظر گرفته شده اند و بسیاری از عناوین، با یکدیگر هم پوشانی موضوعی دارند و واجد مرز های مشترک هستند.

بر اساس گزارش یاد شده، در یک تقسیم بندی دیگر بر اساس تالیف/ ترجمه بودن آثار خریداری شده در سال ۱۳۹۷، ۶۵ درصد کتاب های خریداری شده تالیفی و ۳۵ درصد آن ترجمه بوده است. همچنین تقسیم ‎بندی آثار خریداری شده بر اساس ناشر خصوصی و غیر خصوصی نیز نشانگر آن است که ۹۸ درصد آثار خریداری شده از سوی هیئت انتخاب و خرید کتاب در سال گذشته متعلق به ناشران خصوصی و سهم ناشران غیرخصوصی فقط دو در صد بوده است.

بخش دیگری از این گزارش به آثار اهدایی در سال گذشته اختصاص دارد که به دو روش اهدای کتاب به ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان ها و درخواست مراکز صورت گرفته است. بر این اساس در مجموع ۲۴۳ میلیارد و ۱۹۵ میلیون و ۶۰۷ هزار و ۶۸۰ ریال کتاب برای تجهیز کتابخانه ها در اختیار مجموعه های مختلف در سراسر کشور قرار گرفته است.

بر اساس این طبقه بندی ۴۹ درصد کتاب های اهدایی به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان ها، ۶ درصد کتاب ها به هیئت امنای کتابخانه های کشور، ۲۱ درصد کانون فرهنگی هنری مساجد و ۲۴ نیز به مراکز مستقل اهدا شده است.

در گزارش هیئت انتخاب و خرید کتاب آمده است که علت افزایش آمار مبلغ اهدا به نسبت آمار مصوبات خرید، بهره مندی از ظرفیت موجودی خرید سال های قبل است.

برای مشاهده گزارش تفصیلی ارایه شده از سوی هیئت انتخاب و خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بخش اطلاع رسانی در سایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مراجعه کنید.

انتهای پیام/ 

 


انتشار گزارش تفصیلی خرید کتاب در سال ۹۷
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها