بازدید: 33

آرزوی «ملا» چه بود؟

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1924011
مسعود پیش از شهادت خواب می‌بیند که تعدادی از دوستان شهیدش در آسمان قرار دارند و یک صندلی خالی کنار آن‌هاست. وی هرچه تلاش می‌کند به آن‌ها نمی‌رسد. با التماس صدای‌شان می‌کند که...

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان،مسعود فرزند ششم خانواده ملا فروردین ماه ۱۳۴۴ در یک خانواده پرجمعیت متولد شد. او پسری خوش اخلاق، صبور و دوست داشتنی بود که قلب تک تک همرزمان و دوستان خود را فتح کرد. این مداح شهید به شدت بی قرار پیوستن به رفقای شهیدش بود. ارادت خود به اهل بیت (ع) و به خصوص حضرت زهرا (س) و حضرت رقیه (س) را با مداحی های ماندگار خود نشان می داد و مجروح شدن او از ناحیه پهلو مهر تاییدی بر این علاقه و ارادت بود. او مزد سال ها حضور خود در جنگ را سرانجام ۲۵ تیر ۱۳۶۷ با شهادت در یکی از آخرین و شجاعانه ترین عملیات ها، در تنگه ابوقریب کسب کرد، جایی که اگر مسعود و همرزمانش قهرمانانه با لب های تشنه و دست های خالی مقاومت نمی کردند، سرنوشت جنگ به نفع دشمن بعثی تغییر پیدا می کرد.

در ادامه،گفت وگوی خبرنگار با «علی صنعتی» همرزم و دوست شهید «مسعود ملا» را می خوانید:

رفاقت شما با شهید ملا در کدام عملیات شکل گرفت؟

پیش از عملیات کربلای چهار، در گروهان باهنر، گردان عمار مقدمه آشنایی ما با یکدیگر شد. مسعود آر پی جی زن دسته نجف بود و گروه ما به نام «بچه های شر» شهرت داشت.

آرزوی «ملا» چه بود؟

شخصیت شهید ملا را توصیف می کنید؟

مسعود عارفی صاحب دل و جوانی شاعر مسلک بود. شوخ طبعی و معرفت او سبب می شد، زبانزد همگان باشد. یگانگی نابی میان شهید «مسعود ملا» و شهید «علیرضا افتخاری پور» شکل گرفته بود، به نحوی که پس از شهادت علیرضا، شوخی های مسعود روز به روز کم رنگ تر شد و بی تابی او برای وصال به دوستانش بیش تر. هیچ گاه هق هق گریه های نیمه شب و نماز های عاشقانه او را از خاطر نمی برم.

وی ارادت بسیاری به حضرت رقیه (س) داشت و در مداحی و مناجات های خود، روضه دُردانه امام حسین (ع) را می خواند.

آرزوی «ملا» چه بود؟

چه خاطره ای از روز های جبهه در ذهن شما به یادگار مانده است؟

پیش از عملیات کربلای چهار، طی یک دوره آموزش غواصی فشرده بیش از ۲۰ روز را در آب سپری کردیم. شرایط سخت آن جا، رمقی برای رزمندگان باقی نگذاشته بود. همه خسته شدند الا مسعود ملا. او با روحیه منحصر به فرد خود نه تنها احساس خستگی نمی کرد، بلکه با شوخ طبعی و سردادن شعار هایی از قبیل: «ماشاءالله، حزب الله»، به رزمندگان نیرو می داد.

از حال و هوای آخرین روز های جنگ تحمیلی بگویید؟

یکی از همین روز ها در «شاخ شمیران» با شوخی به مسعود گفتم، «برادر خیلی نور بالا می زنی!» با بغض گفت، «خداوند باب شهادت را گشود و دوستان مان را راه داد.» سپس با صورتی پر از اشک فریاد زد، «خدایا! یعنی نمی خواهی دستانم را بگیری؟!»

شما فکر می کنید چرا شهید ملا برای شهادت بی قراری می کردند؟

مسعود پیش از شهادت خواب عجیبی دیده بود که، تعدادی از دوستان شهید او در آسمان نشسته اند و یک صندلی خالی کنارشان باقی مانده. مسعود به سمت شان می رود؛ اما آن ها فاصله می گیرند. با التماس می گوید، «من را هم ببرید!» شهید افتخاری پور صندلی خالی را نشان می دهد و می گوید، «این جایگاه توست، اما نه حالا! به زودی به ما ملحق می شوی!» این چنین در روز هایی پایانی جنگ، علیرضا نوید شهادت را به مسعود داده بود.

آرزوی «ملا» چه بود؟

از نحوه شهادت شان اطلاع دارید؟

مسعود همواره می گفت، «آرزو دارم هنگام شهادت، بدون سر به پیشگاه امام حسین (ع) برسم.» و به خواسته اش رسید.

برخی می گویند، «مسعود ابتدا اسیر می شود.»

یک سال پس از پایان جنگ تحمیلی، پیکر بی سر او به آغوش خانواده بازگشت و در قطعه ۴۰ بهشت زهرا (س) آرام گرفت.

 شهید ملا به موضوع خاصی سفارش می کردند؟

مسعود همواره در تمام موقعیت ها حتی هنگام خواندن دعای سفره به اطاعت از ولایت فقیه سفارش می کرد و می گفت، «مبادا امام را تنها بگذارید.»

آرزوی «ملا» چه بود؟

پیش آمده به شهید ملا متوسل شوید و اجابت تان کند؟

به فرموده حضرت آقا «بعضی از شهدای ما کمتر از امام زادگان نیستند» همان هایی که شهید دستغیب گفت، «ره ۶۰ ساله عبادت من را یک شبه رفتند.» بسیاری از دوستان می گویند، «گره زندگی مان را با مسعود درمیان گذاشتیم و مشکل مان حل شد.» هرگاه به به بهشت زهرا (س) می رویم، همسرم می گوید، «حتما برای زیارت به مزار شهید ملا برویم. این شهید درخواست هایم را اجابت می کند.»

و حرف پایانی...

من یقین دارم که هرکس خالصانه دعا کند، به مقصود خود می رسد. مسعود بی شائبه از حضرت حق شهادت را طلبید و خداوند نیز او را برگزید.

منبع:دفاع پرس
انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


آرزوی «ملا» چه بود؟
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14
 • عراقچی: آرزوی قلبی من قهرمانی پرسپولیس است/ از طارمی میخواهم در پرسپولیس بماند/ خانم اشمیت وسط مذاکره، نیم نهایی فوتبال جام جهانی را دنبال می کرد/ بسیاری از کشورها آرزوی داشتن تماشاگران ما را دارند+فیلم


  سیدعباس عراقچی یکی از طرفداران پر و پا قرص ورزش، به‌خصوص فوتبال و صدالبته پرسپولیس است.
 • آرزوی «ملا» چه بود؟


  مسعود پیش از شهادت خواب می‌بیند که تعدادی از دوستان شهیدش در آسمان قرار دارند و یک صندلی خالی کنار آن‌هاست. وی هرچه تلاش می‌کند به آن‌ها نمی‌رسد. با التماس صدای‌شان می‌کند که...
 • آرزوی«ملا»چه بود+عکس


  مسعود پیش از شهادت خواب می‌بیند که تعدادی از دوستان شهیدش در آسمان قرار دارند و یک صندلی خالی کنار آن‌هاست. وی هرچه تلاش می‌کند به آن‌ها نمی‌رسد. با التماس صدای‌شان می‌کند که...
 • در آرزوی بارداری


  من برای بارداری اقدام کردم و موعد پریودم سه روز دیگه است. احتمال داره که حامله شده باشم؟
 • هر چی آرزوی خوبه مال تو


  با طلوع آفتاب نوروز ۹۷، روزنه‌های امید در دل‌ها پرنورتر می‌شود و آرزوهایی در دل‌ها جوانه می‌زد.
 • در آرزوی شهادت


  پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR، لوح «در آرزوی شهادت» را منتشر کرده است.
 • آرزوی هویت


  سلامت نیوز:از معضل هویت کودکان با مادر ایرانی و پدر غیرایرانی بسیار گفتیم و بارها از مشکلات آنها سخن به میان آورده ایم. بنابراین شاید اکنون زمان آن فرارسیده تا مساله مهم ایرانیان بی هویت را بررسی کنیم. به گزارش سلامت نیوز، آرمان نوشت: برای برخی ا
 • در آرزوی مدرسه... (عکس)


  علی مالکی یازده ساله فرزند اخر از خانواده هفت نفری و ساکن یکی از روستاهای زابل هست او به دلیل مشکلات مالی خانواده اش به مدرسه نرفته و موفق به تحصیل نشده است، ولی گاهی اوقات به دلیل کنجکاوی به مدرسه قدیمی نزدیک خانه شان میرود.
 • آرزوی «ظریف» در روز عید فطر


 • آرزوی مان، بردن پرسپولیس است


 • آرزوی کفش بنددار به دلمان بود


  آرزوی کفش بنددار به دلمان بود؛ تا الان هم من کفش بنددار نپوشیده‌ام. یعنی این آرزو برآورده نشده است. یادم هست یک بار [پدر]کفش میرزایی خریده بود که تنگ بود و دیگر قادر نبود عوض کند یا کفش دیگری بخرد. گفتند کفش‌ها را می‌شکافیم و اندازه می‌کنیم. بعد بند
 • آرزوی محمدرضا عارف


 • آرزوی مداح اردبیلی چه بود؟


  گفت‌وگوی منتشرنشده تسنیم با مرحوم محمدباقر منصوری را می‌خوانید.
 • ترامپ امروز به آرزوی خود می‌رسد!


  مراسم روز استقلال آمریکا با عنوان «سلام به آمریکا» قرار است امروز در واشنگتن دی سی برگزار شود و دونالد ترامپ به آرزوی خود که برگزاری رژه نظامی در این مراسم است، می‌رسد.
 • مدافعی که آرزوی هر تیمی است


  مدافع قرمزها در یکسال گذشته عملکرد فوق العاده ای از خود بر جای گذاشته و موفق به ثبت رکورد منحصر به فردی در این تیم شده است.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها