بازدید: 21

علل درد‌های زیر شکمی در خانم‌ها

منبع : سایت خبری شفاف کد خبر: 1923789
اغلب خانم‌ها به محض اینکه دردی را در ناحیه زیر شکم احساس می‌کنند، این تصور در آن‌ها ایجاد می‌شود که دچار بیماری زنانه شده‌اند. البته آنچه که باعث می‌شود یک خانم به وجود بیماری شک کند، درد شدید یا تداوم آن است، چون درد‌های گذرا همان‌طور که از نامشان پیداست گذرا هستند و نگرانی ایجاد نمی‌کنند.

به گزارش شفاف: اغلب خانم ها به محض اینکه دردی را در ناحیه زیر شکم احساس می کنند، این تصور در آن ها ایجاد می شود که دچار بیماری زنانه شده اند. البته آنچه که باعث می شود یک خانم به وجود بیماری شک کند، درد شدید یا تداوم آن است، چون درد های گذرا همان طور که از نامشان پیداست گذرا هستند و نگرانی ایجاد نمی کنند، ولی در همان ناحیه به ظاهر کوچک لگنی آنقدر پیچیدگی وجود دارد که می توان چند منشاء را برای وجود درد در این ناحیه پیدا کرد. در این مطلب به چند درد عمده زیر شکم در خانم ها اشاره می کنیم.

درد های لگنی به دو صورت بروز می کنند؛ حاد و مزمن. حاد به معنای ناگهانی و درد مزمن به معنای طول کشیده یا دردی است که بیش از ۳ ماه ادامه یابد. شرح حالی که از بیمار گرفته می شود، همراه با معاینه و آزمایش ها می ‎تواند پزشک را به سوی تشخیص درست و درمان مناسب هدایت کند.

همچنین در معاینه به یکطرفه و دوطرفه بودن درد و شیوه واکنش بیمار به معاینه و حساس بودن او هم توجه می شود. حتی گاهی لازم است خانم های متاهل قبل از اقدام های پزشکی تخصصی تست بارداری انجام دهند. آنچه در این مطلب می خوانید، اشاره ای است به شایع ترین دلایل بروز درد های زیر شکم در خانم‎ها. با ما همراه شوید.

علل درد های زیر شکمی در خانم ها

۱. درد ناشی از تخمک گذاری

علل درد تخمدان متفاوت است. بعضی از خانم ها در نیمه چرخه عادت ماهانه دچار درد ناشی از تخمک گذاری می شوند. این درد به دلیل وجود مایعی است که در اثر آزاد شدن فولیکول به فضای داخل رحم ریخته می شود. درد مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند، فقط کمی آزار دهنده است و به مرور و طی ۸-۷ ساعت و بدون درمان فروکش می کند. بیشتر خانم ها با این نوع درد آشنا هستند و هر ماه آن را تجربه می کنند.

۲. درد در اثر کیست تخمدان

افرادی که دچار کیست تخمدان هستند شاید هیچ علامتی نداشته باشند، ولی با بزرگ تر شدن کیست ممکن است عارضه ای به نام «تورسیون کیست» یا «پیچ خوردن کیست حول محور تخمدان» اتفاق بیفتد. این عارضه بسیار دردناک است و بیمار حتما باید خود را به مرکز درمانی برساند. مورد بعدی «پرفوراسیون کیست» است. در این مواقع نیز کیست پاره می شود و درد ایجاد می کند. پارگی ممکن است با خونریزی همراه باشد.

زنانی که دچار نشانگان تخمدان پلی کیستیک هستند هم معمولا درد شدیدی را هنگام عادت ماهانه تجربه می کنند. این افراد ممکن است غیر از زمان عادت ماهانه هم درد داشته باشند البته پلی کیستیک تخمدان با علائم دیگری مانند هیرسوتیسم، بی نظمی عادت ماهانه و... همراه است.

مورد دیگری که باید به آن توجه داشت درد در اثر توده های سرطانی در تخمدان است. همان طور که می دانید سرطان بیماری بی سروصدایی است و معمولا زمانی درد ایجاد می کند که توده گسترش یافته است. افرادی که در خانواده و بستگان نزدیک خود سرطان زنانه داشته اند باید با پزشک متخصص زنان در مورد شیوه پیگیری ها مشورت کنند.

۳. نشانگان پیش از عادت ماهانه

اغلب ما نشانگان پیش از عادت ماهانه را با تغییرات خلق وخو در خانم ها می شناسیم، ولی این اختلال با علائم دیگری مانند گرفتگی شدید عضلات شکم، سردرد، کمر درد و حساس شدن پستان ها و... نیز ممکن است همراه باشد. نشانگان پیش از عادت ماهانه مشکل خاصی محسوب نمی شود و نیازی هم به درمان ندارد، مگر اینکه در زندگی شخصی فرد اختلال ایجاد کند.

۴. درد عادت ماهانه

درد عادت ماهانه معمولا چند ساعت قبل از شروع عادت ماهانه آغاز می شود. خانم ها ممکن است درد را در ناحیه زیرشکم، کمر، پا ها و... حس کنند. درد در اغلب خانم ها به فاصله کمی بعد از شروع عادت ماهانه فروکش می کند. علت آن آزاد شدن هورمونی در رحم و انقباضات عضلات صاف رحمی است. در مواقعی که درد شدید است می توان از مسکن ها، گرما دادن و... برای کاهش درد استفاده کرد.

۵. درد ناشی از مشکلات لوله رحمی

یکی از موارد شایعی که موجب درد زیرشکم در خانم ها می شود، توبکتومی یا بستن لوله هاست. در اثر بستن لوله ممکن است چسبندگی ایجاد و فرد بعد از آن دچار درد مزمن شود.

بیماری ای به نام «سالپنژیت» هم باعث ایجاد درد در بیمار می شود. در این بیماری لوله های رحمی در اثر عفونت دچار التهاب و چسبندگی می شوند. چسبندگی لوله ها احتمال بارداری را در زن کاهش می دهد.

۶. درد هایی که منشاء رحمی دارند

یکی از مواردی که ممکن است باعث درد در ناحیه شکم شود وجود فیبروم های داخل رحمی است. البته فیبروم ها معمولا درد ایجاد نمی کنند، ولی فیبروم هایی که بزرگ هستند ممکن است به احشای اطراف فشار وارد کنند و بیمار درد را به صورت درد زیر شکم یا فشار داخل شکمی احساس کند.

۷. درد هایی که منشاء عفونی دارند

زنان ممکن است به عفونت لگنی مبتلا شوند. علت عفونت لگنی متنوع است. این بیماری معمولا با تب بالا نیز همراه است. ابتلا به بیماری های عفونی منتقله از راه جنسی نیز می تواند باعث درد ناحیه لگن و زیر شکم شود. همچنین زنانی که دچار عفونت طول کشیده در ناحیه واژن هستند، گاهی دچار زخم در ناحیه سرویکس می شوند که علائم زخم ممکن است به صورت درد ناحیه زیرشکم و حتی درد در ناحیه زیر کمر احساس شود.

علل درد های زیر شکمی در خانم ها

۸. آندومتریوز

در آندومتریوز بافت رحمی به مکان هایی غیر از حفره رحم پیشروی می کند. این مکان‎ها ممکن است شامل دیواره لوله رحم، روده ها، حفره پریتوئن یا شکم، روی تخمدان ها و... باشد. آندومتریوز بیماری خطرناکی نیست، ولی ممکن است درد زیادی برای خانم ایجاد کند.

۹. افتادگی واژن و مثانه

خانم هایی که چند بار زایمان طبیعی داشته اند و زنان مسن بیشتر در معرض این اختلال هستند. در این بیماری فرد معمولا فشاری را در ناحیه زیر شکم احساس می کند. ممکن است اختلالاتی در دفع ادرار و به ندرت مدفوع هم پیدا کند. گاهی بیماران از درد هم شکایت دارند. درمان افتادگی واژن و مثانه آموزش ورزشی به نام کیگل است، ولی در مواقع شدید چنین توصیه هایی بی فایده است و افتادگی واژن و مثانه باید با جراحی اصلاح شود.

۱۰. بارداری

خانم های باردار نیز باید نسبت به درد هوشیار باشند. درد هایی که قبل از هفته ۲۰-۱۸ بارداری و در ناحیه شکم اتفاق می افتد، ممکن است نشانه سقط جنین باشد. کمتر سقط جنینی است که با درد توام نباشد. خونریزی نیز می تواند نشانه ای برای سقط جنین باشد.

۱۱. درد ناشی از ناحیه محل جراحی سزارین

بعضی از خانم ها بعد از سزارین دچار درد شکمی می شوند. این درد ممکن است ناشی از محل برش سزارین باشد. چسبندگی بافت های مجاور رحم به یکدیگر ممکن است باعث درد شود.

۱۲. درد بعد از رابطه زناشویی

بعضی از خانم ها از رابطه زناشویی دردناک شکایت دارند. در مواقعی که عفونت یا زخمی در ناحیه دهانه رحم وجود دارد، ممکن است بعد از رابطه زناشویی درد شکمی ایجاد شود. خشکی واژن نیز عامل دیگری است که رابطه زناشویی را دردناک می کند. خشکی واژن اغلب در سنین بالا دیده می شود. این افراد برای معاینات کلی تر باید به متخصص زنان مراجعه کنند.

۱۳. درد هایی که در اثر عفونت دستگاه ادراری ایجاد می شوند

خانم ها ممکن است دچار عفونت دستگاه ادراری شوند. عفونت در مثانه یا سیستیت علاوه بر تکرر ادرار، سوزش و... موجب درد در ناحیه زیر شکم یا لگن هم می شود.

۱۴. آپاندیسیت

آپاندیسیت یا التهاب آپاندیس عارضه شایعی است که بیشتر در سنین پایین شیوع دارد. گاهی این لوله کوچک که در قسمت پایینی سمت راست بدن قرار دارد دچار التهاب می شود و اگر خیلی زود خارج نشود، ممکن است پرفوره یا سوراخ شده و مایع عفونی وارد حفره شکمی شود. درد آپاندیسیت معمولا به صورت ناگهانی و از دور ناف شروع می شود و به زیر شکم گسترش می یابد. بیمار نسبت به معاینه بسیار حساس است و تهوع و استفراغ نیز ممکن است وجود داشته باشد. آپاندیس در دوران بارداری به دلیل افزایش حجم رحم، کمی بالاتر از محل واقعی خود قرار می گیرد.

۱۵. نشانگاه روده تحریک پذیر

این اختلال در جامعه شیوع زیادی دارد. بیماران تک علامتی نیستند و درد شکم یا زیرشکم یکی از علائم است. چنین افرادی ممکن است دچار نفخ، یبوست یا اسهال مداوم و حرکات غیرعادی روده باشند. نشانگان روده تحریک پذیر بیماری محسوب نمی شود و اختلالی در عملکرد اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک وجود دارد، اما در صورتی که شدید باشد می تواند کیفیت زندگی بیمار را به شدت پایین بیاورد. قابل توجه اینکه در آزمایش های افراد مبتلا به نشانگان روده تحریک پذیر موردی مبنی بر نشانه های بیماری دیده نمی شود.

۱۶. سنگ حالب

گاهی بیمار دچار سنگ کلیه است و سنگ از مکان خود حرکت می کند. در این مواقع سنگ باید مسیر حالب و لوله ادراری را طی کند تا به مثانه برسد. وجود سنگ در حالب و مجاری ادراری بسیار دردناک است و تا وقتی سنگ از آنجا عبور نکرده، درد ادامه خواهد یافت. اگر سنگ به مدت طولانی مجرا را مسدود کند، احتمال برگشت ادرار و عفونت کلیه وجود دارد.

۱۷. بیماری های مثانه

وجود سنگ در مثانه، عفونت یا سرطان مثانه نیز باعث درد در ناحیه زیر شکم می شود.

۱۸. یبوست

بعضی از افراد همیشه دچار یبوست هستند. یبوست ناشی از عملکرد بد روده ها، اشتباه در شیوه تغذیه، استرس و... است و حتما باید درمان شود. درد ناشی از بارداری خارج رحمی، یک مشکل اورژانسی است.

مورد مهمی که سبب بروز درد در زیر شکم خانم ها می شود، بارداری خارج رحمی است که معمولا این بارداری داخل لوله رحم اتفاق می افتد. در بارداری خارج رحمی ابتدا بیمار علائمی ندارد، ولی با بزرگ تر شدن جنین و فشار به دیوار لوله و کافی نبودن فضا برای جنین، بیمار دچار درد شدید و حاد در ناحیه زیر شکم می شود که ممکن است با تهوع، استفراغ و خونریزی از رحم همراه باشد. بارداری داخل لوله رحمی یک مورد اورژانسی است که خیلی زود باید جنین از آن خارج شود. گاهی جنین در مکان پرخونی از لوله قرار می گیرد و پارگی در این ناحیه می تواند کشنده باشد. همه خانم ها باید از لحظه ای که متوجه بارداری خود می شوند تحت نظر پزشک باشند تا چنین مواردی زود تشخیص داده شود.

*متخصص زنان و زایمان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

منبع: برترینها


علل درد‌های زیر شکمی در خانم‌ها
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11
 • علل درد‌های زیر شکمی در خانم‌ها


  اغلب خانم‌ها به محض اینکه دردی را در ناحیه زیر شکم احساس می‌کنند، این تصور در آن‌ها ایجاد می‌شود که دچار بیماری زنانه شده‌اند. البته آنچه که باعث می‌شود یک خانم به وجود بیماری شک کند، درد شدید یا تداوم آن است، چون درد‌های گذرا همان‌طور که از نامشان پ
 • علل درد‌های زیر شکمی در خانم‌ها


  اغلب خانم‌ها به محض اینکه دردی را در ناحیه زیر شکم احساس می‌کنند، این تصور در آن‌ها ایجاد می‌شود که دچار بیماری زنانه شده‌اند. البته آنچه که باعث می‌شود یک خانم به وجود بیماری شک کند، درد شدید یا تداوم آن است، چون درد‌های گذرا همان‌طور که از نامشان پ
 • علل درد های زیر شکمی در خانم ها


  اغلب خانم‌ها به محض اینکه دردی را در ناحیه زیر شکم احساس می‌کنند، این تصور در آنها ایجاد می‌شود که دچار بیماری زنانه شده‌اند. البته آنچه که باعث می‌شود یک خانم به وجود بیماری شک کند، درد شدید یا تداوم آن است چون دردهای گذرا همان‌طور که از نامشان پیدا
 • چاقی شکمی خانم ها را نابارور می کند


  در بافت های چربی شکمی هورمون های مردانه ای وجود دارد که از بارداری جلوگیری می کنند.
 • درد های شکمی زنان، فیزیک خانم ها / صدای دکتر


  براساس فرم و شکل بدن هر خانم این درد های شکمی متفاوت بوده است.
 • چرا چربی شکمی از بین نمی‌رود؟


  یک تصور نادرست و بسیار رایج این است که هدف قرار دادن عضلات شکم و انجام تمرینات ورزشی متمرکز بر روی این عضلات باعث از بین رفتن چربی شکمی می‌شود. در حالی که به گفته متخصصان از بین بردن چربی شکمی نیاز به نظم و انضباط رژیم غذایی برای سوزاندن چربی و تمرین
 • چرا چربی‌های شکمی آب نمی‌شود؟


  دویدن روزانه و برخی ورزش‌های اینچنینی قطعا برای سلامت قلب شما مفید هستند، اما این بدان معنا نیست که برای اندازه دور کمر شما هم مفید واقع شوند.
 • ۱۲ علت چاقی شکمی


  سلامت نیوز: چربی یا چاقی شکم بسیار خطرناک است. چاقی شکم احتمال بروز بیماری هایی مانند نشانگان سوخت و سازی (سندرم متابولیک)، دیابت نوع دو، بیماری های قلبی و سرطان ها را افزایش می دهد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت چطور، از آنجا که چربی شکم ش
 • زیره و درمان نفخ‌های شکمی


  زیره سبز باعث کاهش قند خون شده لذا در مصرف توام با دارو‌های کاهنده قند‌خون باید احتیاط شود.
 • علت دردهای شکمی نوزاد


  به نوزاد در 28 روز اول تولد بین 8 - 12 بار در 24 ساعت شیر بدهید. یعنی هر 1/5 - 2 ساعت یک نوبت شیر داده شود.
 • چربی شکمی را جدی بگیرید!


  متخصصان در آمریکا مشاهده کردند افرادی که از وزن طبیعیبرخوردارند، اما چربی شکمی دارند بیش از افرادی که چاق هستند، اما در اطراف کمرشان چربی مازاد وجود ندارد احتمال دارد دچار مشکلات قلبی شوند.
 • چاقی شکمی، علل و خطرات آن


 • چاقی شکمی، علل و خطرات آن


  چاقی برای سلامتی خوب نیست و همه این را می‌دانیم، اما آیا می‌دانستید که چاقی شکمی یعنی داشتن چربی اضافی در شکم خیلی بدتر است؟ علاوه بر اینکه ممکن است برای خریدن شلوار به دردسر بیفتید، می‌تواند تهدیدی جدی برای سلامتی‌تان باشد.
 • شکمی تخت با 10 تمرین ورزشی


  شناخت عضلات تشکیل دهنده شکم برای تقویت آن و داشتن شکمی تخت از اهمیت بالایی برخوردار است. با چند تمرین ساده در منزل می توانید این عضلات را تقویت و شکم تان را تخت کنید.
 • درد شکمی نوزادان، راه چاره


  دردهای شکمی در نوزادان طبیعی است و مادران نباید نگرانی چندانی در این خصوص داشته باشند.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

کوبیدن مشت به صورت خبرنگار همزمان با تهیه گزارش زنده تلویزیونی! + فیلم

کوبیدن مشت به صورت خبرنگار همزمان با تهیه گزارش زنده تلویزیونی! + فیلم

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد

گزارش رسانه پرتغالی در مورد مهدی طارمی

گزارش رسانه پرتغالی در مورد مهدی طارمی