بازدید: 26

نیروی انتظامی قربانی فرافکنی فدراسیون فوتبال

تبرئه مقصران اتفاقات تلخ و جنجالی فینال جام حذفی در اهواز دور از ذهن نبود، خبری که آخر هفته گذشته رسانه‌ای شد و کمیته استیناف فدراسیون فوتبال، حکم محرومیت سعید فتاحی رئیس کمیته مسابقات و بهاروند رئیس سازمان لیگ توسط کمیته اخلاق را وتو و محرومیت‌شان را لغو کرد.
تبرئه مقصران اتفاقات تلخ و جنجالی فینال جام حذفی در اهواز دور از ذهن نبود، خبری که آخر هفته گذشته رسانه ای شد و کمیته استیناف فدراسیون فوتبال، حکم محرومیت سعید فتاحی رئیس کمیته مسابقات و بهاروند رئیس سازمان لیگ توسط کمیته اخلاق را وتو و محرومیت شان را لغو کرد. در سوی دیگر خبری از اعلام نتایج کارگروه بررسی اتفاقات فینال جام حذفی که توسط وزارت ورزش تشکیل شده بود، نیست و به نظر می رسد قرار نیست پرونده تخلفات صورت گرفته در مسابقه پرسپولیس و داماش که جنجال ها و خسارت های زیادی را به بار آورد، به نتیجه برسد. هم عملکرد فدراسیون فوتبال و هم وزارت ورزش گویای همه چیز است و اینکه اراده ای برای برخورد با مدیران متخلف سازمان لیگ و برگزار کننده فینال جام حذفی وجود ندارد.
البته چنین برخوردی در فدراسیون فوتبال و در مجموعه وزارت ورزش غیرطبیعی نیست و کارنامه مهدی تاج و مسعود سلطانی فر بیانگر این است که این دو نهاد نتوانسته اند در مواجهه با سوءمدیریت های هزینه زایی که در فوتبال رخ می دهد، برخورد قاطع و محکمی داشته باشند. چنین رویکردی سبب شده چالش هایی که فوتبال با آن درگیر است، نه تنها کاهش پیدا نکند، بلکه سال به سال شاهد افزایش ناهنجاری بیشتری در فوتبال ایران باشیم. نکته قابل تأمل نوع برخورد تحقیرآمیز و دور از تأسف رئیس فدراسیون فوتبال برابر آشوب های صورت گرفته در استادیوم ها در هفته های پایانی فصل اخیر است. جایی که مهدی تاج به جای ابراز تأسف از مرگ و همچنین نابینا شدن چند هوادار با گفتن عبارت «چشم کور شده» به نوعی برخوردی تحقیرآمیز با فجایع تأسفباری دارد که در استادیوم های فوتبال رخ داده است.
با وجود فرافکنی های صورت گرفته، سوءمدیریت مسئولان فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ در اتفاقات تلخ استادیوم های تهران، اصفهان و اهواز که به کشته شدن یک نفر و نابینا شدن چند نفر منجر شد، اظهر من الشمس است. با این حال تاج و همکارانش که با یک سازماندهی هدایت شده با وتوی رأی کمیته اخلاق، اجازه برخورد با مدیران متخلف سازمان لیگ را نداده اند، همچنان سعی دارند تقصیر ها را به گردن دیگر عوامل برگزارکننده مسابقات بیندازند. علاوه بر رفع اتهام از مجموعه فدراسیون فوتبال، تاج دیروز در صحبت هایش در برنامه ورزش و مردم شبکه یک تلویزیون به صورت کنایه آمیز با گفتن این جمله که «با وجود پر شدن ورزشگاه، برخی در ورودی را باز کردند تا جمعیت اضافه وارد استادیوم شوند»، باز هم تقصیر ها را به گردن نیروی انتظامی انداخت و این نیرو که صحنه های کتک خوردن و سر های شکسته مأمورانش توسط تماشاگران در فینال جام حذفی و بازی پرسپولیس و سپاهان در تهران هنوز فراموش نشده را به عنوان مقصر اتفاقات فینال جام حذفی معرفی کرد!
البته مظلومیت نیروی انتظامی در جنجال های استادیوم های فوتبال در چند ماه گذشته بر کسی پوشیده نیست و شاهد آن هم آسیب دیدن چندده مأمور نیروی انتظامی در جنجال های تماشاگران در ورزشگاه های فوتبال است. با وجود چنین مسئله ای، اما فدراسیون فوتبال با یک فرار رو به جلو، نیروی انتظامی را مقصر معرفی می کند. در این راستا بدیهی است که مسئولان نیروی انتظامی که بیشترین تعامل را با فوتبالی ها داشته اند و همواره به دلیل برقراری امنیت مورد تقدیر اهالی فوتبال قرار گرفته اند، نباید اجازه دهند مهدی تاج و همکارانش برای لاپوشانی سوءمدیریت خود، آن ها را قربانی کنند، به خصوص که فدراسیون فوتبال به عنوان برگزار کننده مسابقات، مسئول اصلی اتفاقاتی است که در جریان بازی در استادیوم ها رخ می دهد.
حال با توجه به بی تفاوتی وزارت ورزش و همچنین فرافکنی فدراسیون فوتبال و جانبداری از متهمان اصلی حواشی فینال جام حذفی در اهواز به نظر می رسد علاوه بر اعاده حیثیتی که از سوی نیروی انتظامی باید صورت گیرد، قوه قضائیه نیز باید با تشکیل پرونده برای مدیران فوتبال که باعث مرگ و نابینا شدن چند هوادار در جریان اتفاقات جنجالی ورزشگاه های تهران، اصفهان و اهواز شده اند، به این مسئله ورود پیدا کند. به طور قطع در حالی که نه فدراسیون فوتبال و نه وزارت ورزش اراده لازم را برای برخورد با سوءمدیریت های پرهزینه ندارند، در این بین قوه قضائیه باید با احضار متهمان و دادگاهی کردن مدیرانی که در چنین جنجال هایی نقش داشته اند، ضمن برخورد قاطع و محکم به روند کاهش جنجال های استادیوم های فوتبال کمک کند.

نیروی انتظامی قربانی فرافکنی فدراسیون فوتبال
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها