بازدید: 25

نجات آبی‌ها از محرومیت در وقت‌های اضافه

سایه محرومیت سنگین از سر باشگاه استقلال برداشته شد. رایزنی‌ها و تلاش‌های مسئولان این باشگاه با فدراسیون جهانی فوتبال نتیجه داد و فیفا پرداخت طلب ۴۳۰ هزار دلاری پروپیچ از محل درآمد‌های استقلال در این نهاد را پذیرفت.
سرویس ورزشی جوان آنلاین: گرفتن طلب های گذشته از فیفا رؤیایی بود که حتی فدراسیون تاج نیز حسرت محقق شدنش را داشت، اما جدی شدن شکایت پروپیچ و قطعی بودن محرومیت استقلال، مدیران این تیم را بر آن داشت تا برای یک بار هم که شده به رایزنی جدی و حرفه ای روی آورند و بخشی از طلب ۸۵۰ هزار دلاری باشگاه از فیفا را زنده کنند. در بیانیه باشگاه استقلال آمده است: «نامه رسمی فدراسیون جهانی فوتبال مبنی بر پذیرش پرداخت طلب پروپیچ، مهاجم کروات تیم استقلال در فصل ۹۴-۹۵ از حساب درآمد این باشگاه در فیفا از طریق فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران دریافت شد.»

ناکامی تاج و موفقیت آبی ها
فدراسیون فوتبال و همچنین باشگاه های ایرانی مبالغ زیادی از فیفا طلبکار هستند. پرسپولیس ۶۵۰ هزار دلار، استقلال ۸۵۰ هزار دلار و فدراسیون نیز بیش از ۹ میلیون دلار؛ این ها ارقامی است که تا قبل از این به عناوین مختلف از جمله بحث تحریم های ظالمانه علیه کشورمان در حساب فیفا مانده بود و تمام تلاش های انجام شده برای رسیدن به حق مان نیز ثمری نداشته است. جالب اینکه مهدی تاج نیز تا همین چند وقت پیش برای وصول مطالبات فدراسیون و باشگاه ها از محل درآمد در فیفا تلاش می کرد، اما در نهایت راه به جایی نبرد. نکته اصلی و حتی ابهام انگیز اینجاست که مسئولان استقلال از چه طریقی برای رسیدن به حق و حقوق خود رایزنی کرده اند که فدراسیون آن را بلد نبوده است!
پس از ناکامی تاج در مذاکرات، علی خطیر به نمایندگی از باشگاه استقلال و با حمایت فتحی، مدیرعامل آبی ها به زوریخ می رود و پس از مذاکره و رایزنی های لازم فیفا با پرداخت طلب پروپیچ از محل درآمد استقلال در این نهاد موافق می کند و پرونده این بازیکن پرحاشیه مختومه می شود.

مساعدت فیفا؟
پس از جدی شدن شکایت مهاجم کروات، فیفا به مسئولان استقلال فرصت داد تا طلب این بازیکن را تا قبل از ۱۵ جولای، یعنی تا پایان وقت اداری ۲۴ تیرماه پرداخت کند، اما پس از پایان این مهلت آبی ها هنوز پولی به شاکی خود پرداخت نکرده بودند، به همین دلیل نیز خبر محرومیت از دو پنجره نقل و انتقالات مطرح شد. الان، اما شرایط متفاوت است و فیفا طلب پروپیچ را تقبل کرده، با این حال معلوم نیست که تکلیف چند روز تأخیر آبی ها چه می شود. اصولاً فیفا در این مسائل با هیچ تیمی شوخی ندارد و قوانینش را تحت هر شرایطی اجرا می کند. حالا به نظر می رسد در این شرایط ویژه، فدراسیون جهانی با باشگاه ایرانی مساعدت کرده و خیال محروم کردن استقلال را ندارد.

پول در زاگرب آماده بود
مدیرعامل باشگاه استقلال از ختم به خیر شدن پرونده پروپیچ ابراز خوشحالی کرد. امیرحسین فتحی در گفتگو با برنامه ورزش مردم روند مذاکره با فیفا را تشریح کرد: «رایزنی های بسیاری صورت گرفت و خطیر حدود ۱۰ روز در فیفا رفت و آمد داشت و با رئیس کمیسیون های مختلف فیفا مذاکره کرد. علاوه بر این ما به طور موازی پول قرارداد پروپیچ را در سفارت زاگرب آماده کرده بودیم تا اگر این کار از طریق فیفا انجام نشد از این طریق کار را جلو ببریم تا استقلال متضرر نشود. پولی که برای پروپیچ کنار گذاشته شده بود می توانست برای نگه داشتن پاتوسی خرج شود، اما اولویت ما پرداخت پول پروپیچ بود.» کمک به حل مشکلات باشگاه پدیده موضوعی است که فتحی به آن اشاره کرد: «این کاری که انجام دادیم برای باشگاه پدیده هم بسیار خوب تمام شد، چراکه پدیده نیز پرونده ای مشابه در فیفا داشت. در واقع به نام ما شد و به کام پدیده. گفته شد که نامه ای که دیروز برای استقلال ارسال شده برای پدیده نیز فرستاده شده و این باشگاه نیز می تواند از این طریق مشکل خود را حل کند. امیدواریم این موضوع یک الگوی مناسب برای ادامه راه باشد. ما نشان دادیم که اگر اراده ای وجود داشته باشد می توان هر کاری را انجام داد.»

خواسته سخیف
مهدی تاج نسبت به درخواست رئیس جمهور امریکا از رئیس فیفا واکنش نشان داد. ترامپ که اخیراً دیداری با اینفانتینو داشته از رئیس فیفا خواسته تا تمام پول های فوتبال ایران در این نهاد بین المللی را بلوکه کند. رئیس فدراسیون فوتبال ضمن تأیید خبر حل مشکل استقلال، خواسته ترامپ را سخیف خواند: «کار سخیفی است، فیفا نباید بپذیرد و اگر بپذیرد دیگر فیفا نیست. این سازمان شخصیت مستقلی دارد و خود اینفانتینو هم گفت که تمام تلاش من این است که مشکل شما را حل کنیم. ۲ میلیون دلار برای ساختمان ما هزینه شده و اگر این پول می آمد مشکل حل می شد. ما قرارداد ویلموتس را بستیم، اما قسط اول را نتوانستیم بدهیم. ویلموتس با اینکه پولی نگرفته، ولی همچنان کارش را ادامه می دهد.»

تلاش برای محرومیت
عضو هیئت مدیره باشگاه استقلال مدعی شده عده ای از داخل برای محرومیت آبی ها تلاش کرده اند. اسماعیل خلیل زاده در گفتگو با فارس در این خصوص گفت: «یک کار بزرگ توسط باشگاه استقلال انجام شد. به اعتقاد من این کار یک اقدام بی نظیر از نظر سیاسی و ورزشی بوده که برای اولین بار اتفاق افتاده است. متأسفانه از داخل کشور تلاش های زیادی می شد که ما محروم شویم. خیلی از افراد به هواداران استقلال استرس وارد کردند، در حالی که ما باید با هم همبستگی داشته باشیم تا این نوع مشکلات حل شوند.»

نجات آبی‌ها از محرومیت در وقت‌های اضافه
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها