بازدید: 40

وام به‌جای شهریه

برای سال تحصیلی جدید تمام هزینه تحصیل دانشجویان دانشگاه پیام نور توسط بانک‌های مورد قرارداد دانشگاه پرداخت می‌شود. اهمیت این مسئله زمانی دو چندان می‌شود که بدانیم پیام نور پس از دانشگاه آزاد، بیشترین دانشجوی کشور را در خود جای داده است.
سرویس جامعه جوان آنلاین: به طور طبیعی وزارت علوم به دانشجویان، تسهیلات مالی برای کمک به شهریه ارائه می دهد ولی با محدودیت روبه رو است؛ اما دانشگاه پیام نور با امضای تفاهمنامه ای با دو بانک جدید تا سقف ۲۰ میلیون تومان براساس شهریه به دانشجویان وام می دهد.
دانشجویان با یک بار مراجعه به بانک می توانند تمامی شهریه دوران تحصیل خود را پرداخت کنند. به طوری که بانک های طرف قرارداد به سامانه گلستان دانشگاه متصل هستند و به صورت خودکار در هر ترم تحصیلی شهریه دانشجو را پرداخت می کنند. این در حالی است که بازپرداخت شهریه دانشجویان ۴۸ ماهه بوده و با سود ۳ درصدی محاسبه می شود.
محمدرضا زمانی، رئیس دانشگاه پیام نور با اشاره به اینکه به طور متوسط دانشجویان این دانشگاه کم برخوردار هستند، گفت: «طبق برنامه ریزی و تفاهمنامه های متنوعی که با بانک های مختلف امضا کرده ایم از سال تحصیلی جدید هیچ یک از دانشجویان دانشگاه پیام نور دغدغه شهریه تحصیل نخواهند داشت.»
جالب اینکه شهریه این دانشگاه به طور میانگین یک سوم دیگر مراکز علمی است. در طول سال گذشته دانشگاه پیام نور نزدیک به ۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات برای شهریه دانشجویان از طرف بنیاد علوی و بانک های طرف قرارداد خود پرداخت کرده است، اما امسال نیز این مبلغ با افزایش دو برابری به ۳۰میلیارد تومان رسیده است.
این دانشگاه دارای ۷۰۰ هزار دانشجو در مناطق محروم است که از نظر مالی شرایط مناسبی ندارند. به همین دلیل این دانشگاه به علت نامناسب بودن وضعیت مالی همه دانشجویانی که در نقاط محروم تحصیل می کنند، نمی تواند میزان شهریه خود را افزایش دهد.
دانشگاه های سایر کشور ها برای رفع مشکل های مالی ۷۰ درصد بودجه خود را با استفاده از کمک های خیران تأمین می کنند. سال گذشته هم خیران بالغ بر ۸۰ میلیارد ریال به دانشگاه پیام نور کمک و افزون بر ۳ میلیون مترمکعب هم زمین به دانشگاه پیام نور اهدا و پرداخت هزینه های تأمین جهیزیه و کمک به ازدواج دانشجویی را نیز تقبل کردند.
دانشگاه پیام نور در مهر سال ۱۳۶۷ تأسیس شد. این دانشگاه براساس روش آموزش از راه دور و نیمه حضوری تأسیس شد و از نظر ساختاری دانشگاه پیام نور دارای یک سازمان مرکزی و در سراسر کشور است. این دانشگاه دامنه وسیعی از رشته های مختلف را به طور متفاوت ارائه می دهد که شیوه آموزشی این دانشگاه، آموزش باز و از راه دور است.

وام به‌جای شهریه
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها