بازدید: 218

گزارش موسسه آمریکایی پیو : اسراییل یکی از محدودترین کشورها نسبت به آزادی مذهبی است

منبع : عصر ایران کد خبر: 1917217
اسراییل به لحاظ شاخص"خصومت‌های اجتماعی مربوط به هنجارهای مذهبی" در رده پنجم دنیا و از نظر " تنش و خشونت مذهبی" ششمین کشور دنیاست و وضعیتی بدتر از سوریه دارد.

گزارش جدید موسسه نظرسنجی آمریکایی" پیو" که روز دوشنبه منتشر شده، اسراییل را در زمره یکی از محدودترین کشورها در زمینه آزادی مذهبی طبقه بندی کرده است.

به گزارش عصرایران به نقل از وب سایت روزنامه اسراییلی " جروزالم پست"، بر اساس این گزارش، در طبقه بندی کشورها به لحاظ وجود محدودیت های آزادی مذهبی، اسراییل جزء 20 کشور نخست لیست و در ردیف کشورهایی چون عربستان سعودی و سوریه است.

 بر اساس گزارش  "پیو"، اسرائیل یکی از 20 کشور نخست دارای محدودیت آزادی های مذهبی در جهان است. اسراییل همچنین به لحاظ شاخص"خصومت های اجتماعی مربوط به هنجارهای مذهبی" در رده پنجم دنیا و از نظر " تنش و خشونت مذهبی" ششمین کشور دنیاست و وضعیتی بدتر از سوریه دارد.  

در این گزارش به حوادثی همچون آزار و اذیت افرادی که در روز تعطیل آخر هفته (شنبه= شبات) با خودرو در محله های یهودیان " هارِدی" (فرقه ای از یهودیان متعصب) تردد می کنند و یا تسلیم مقامات دولتی این رژیم در برابر قانونی کردن برخی احکام و شعائر مذهبی یهود به عنوان مصادیقی از محدودیت های مذهبی در اسراییل مورد اشاره قرار گرفته است.  

اسراییل خود را به عنوان یک دولت یهودی تعریف می کند و بر این اساس خاخام ارشد "هارِدی" تمامی موارد ازدواج، طلاق، دفن و تغییر کیش در اسراییل را کنترل می کند. این بدان معناست که ازدواج های غیر رسمی، طلاق، مراسم تشییع جنازه و تغییر آیین یهودیان خارج از احکام و شعائر یهودی، از سوی دولت به رسمیت شناخته نمی شود. دولت همچنین ازدواج یک یهودی با غیریهودی را مورد تایید و شناسایی قرار نمی دهد و در بسیاری از شهرهای اسراییل شبکه حمل و نقل عمومی شهرها در روز تعطیلات آخر هفته ( شنبه=شبات) تعطیل است.

در این گزارش همچنین تاکید شده که یهودیان به لحاظ مورد آزار و اذیت قرار گرفتن سومین دین جهان هستند و در سال 2017 در 87 کشور جهان یهودیان مورد اذیت و آزار قرار گرفته اند.

 


گزارش موسسه آمریکایی پیو : اسراییل یکی از محدودترین کشورها نسبت به آزادی مذهبی است
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها