بازدید: 20

کولاکوویچ باید بازی را سکته می‌داد!

بلندقامتان ایرانی با اینکه با هدف کسب اولین مدال جهانی لیگ ملت‌ها را با تمام قوا شروع کرده بودند، اما در نهایت با کسب عنوان پنجمی به کارشان در این رقابت‌ها پایان دادند.
سرویس ورزش جوان آنلاین: بلندقامتان ایرانی با اینکه با هدف کسب اولین مدال جهانی لیگ ملت ها را با تمام قوا شروع کرده بودند، اما در نهایت با کسب عنوان پنجمی به کارشان در این رقابت ها پایان دادند. برای بررسی عملکرد تیم ملی در لیگ ملت های ۲۰۱۹ پای صحبت های جبار قوچان نژاد، کارشناس و مربی والیبال نشستیم.

عملکرد تیم ملی در لیگ ملت های والیبال را چگونه ارزیابی می کنید؟
عملکرد تیم را باید در دو بخش بررسی کرد؛ بازیکنان و سرمربی. بازیکنان فوق العاده بودند و حسابی زحمت کشیدند. از جان و دل مایه گذاشتند و بعضی ها با مصدومیت بازی کردند که این همان انتقاد من از سرمربی است. ما می توانستیم بهتر از این ها عمل کنیم ولی از آنجا که کولاکوویچ صرفاً به دنبال نتیجه بود و می خواست یک کار تاریخی را انجام دهد قدر این فرصت ایده آل را ندانست. فرصت خوبی بود که روی سکو برویم و حتی به فینال هم برسیم. بدون تعارف باید گفت سرمربی تیم ملی می خواست از خودش کارنامه ای به جای بگذارد که در تاریخ والیبال ایران سابقه نداشته باشد. ارزش کار بچه های تیم ملی را کم رنگ نمی کنیم چراکه تیم های بزرگ جهان تیم های دومشان نیز یک تیم کامل است. تیم دوم آن ها با امکانات، برنامه و بازی تدارکاتی جلو می رود ولی ما چنین امکاناتی در اختیار نداریم. به همین خاطر بازیکنان ما برای موفقیت خیلی زحمت کشیدند. بازیکنی مثل سعید معروف نعمتی برای تیم ملی است، موسوی، غفور و سایرین نیز تلاش زیادی کردند، اما می توانستیم این مسئله را مدیریت کنیم و به جوانان مان بیشتر فرصت بدهیم. البته منظورم این نیست که مثل تیم های دیگر تیم دوم مان را به لیگ ملت ها بفرستیم. در برخی فرصت ها می شد با میدان دادن به جوان ها از آسیب دیدگی ملی پوشان باتجربه جلوگیری کرد تا مصدومیت های کهنه شان حاد نشود. به جایی رسیدیم که از آن می ترسیدیم؛ دنبال نتیجه بودیم و در آخر هم تلاش هایمان در مرحله نهایی هدر رفت.

تصمیمات فنی تا چه اندازه روی نتایج تأثیرگذار بود؟
مبحث دیگر هم بحث فنی است؛ معتقدم کولاکوویچ ثابت کرد جسور نیست و جرئت قبول ریسک را ندارد. او نتوانست در لحظات حساس تصمیمات خوبی بگیرد. در ست پنجم بازی با برزیل، وقتی نتیجه ۸ به ۷ بود می توانست تقاضا های مختلف را مطرح کند. این درخواست ها وقفه ای در بازی ایجاد می کرد و اجازه می داد چند امتیاز سرویس را از دست ندهیم و از نظر روانی از هم نپاشیم. همه مربیان با استفاده از درخواست ویدئوچک به بازی سکته می دهند. موضوع دیگر اینکه وقتی یکی از بازیکنان اسیر مسائل روحی روانی شده و توپ را هدر می دهد، می توان یک بازیکن جوان را جایگزین کرد. در این صورت بازیکن خسته و عصبی آرامش می گیرد و دوباره به زمین بازمی گردد. متأسفانه از این تاکتیک ها اصلاً به درستی استفاده نکردیم. این همه تلاش و زحمت و از خودگذشتگی بی نتیجه ماند.

یعنی نتیجه رقم خورده را باید تنها متوجه سرمربی بدانیم؟
قطعاً همین طور است. کادرفنی از سرمربی تأثیر می گیرد. کار من همین است و گاهی به من از روی نیمکت نکاتی را گوشزد می کنند ولی من زمانی که خودم تصمیم بگیرم آن کار را انجام می دهم. در اصل سرمربی تصمیم گیرنده نهایی است. این مسائل زحمات تیم را از بین برد. تیمی نسبتاً خسته و آسیب دیده را باید برای انتخابی المپیک آماده کنیم.

بحث جوانگرایی انتقادی است که این روز ها بسیار مطرح می شود. شما هم معتقدید ما نیز باید با تیمی کاملاً جوان شده به لیگ ملت ها می رفتیم؟
نه موافق این تفکر نیستم ولی بر این باورم که در این دوره باید ترکیبی از جوانان و باتجربه ها را استفاده می کردیم. برای رسیدن به این هدف باید برنامه ریزی داشته باشیم. درست است که برای والیبال ایران رسیدن به رتبه پنجم حائز اهمیت است، اما در اصل رتبه پنجم با پانزدهم فرقی ندارد چراکه هدف ما کسب مدال بود. جوانان باید کنار بزرگان محک می خوردند و آبدیده می شدند. ما برای انتخابی المپک جوانانی را داریم که اصلاً محک نخوردند و میدان ندیدند. در حالی که باتجربه هایمان خیلی خسته هستند و بعضی ها هم مصدوم.

در بحث نتیجه گرایی و اینکه همه انتقاد ها متوجه سرمربی است، نقش فدراسیون در ترسیم اهداف چیست؟
کلاً نتیجه گرا هستیم. این مسئله بستگی به قراردادی دارد که با سرمربی امضا می شود؛ اگر مسائلی از جمله اجرای اهداف، برنامه ریزی بر اساس اهداف و جوانگرایی را بگنجانیم قطعاً سرمربی نیز ملزم به اجرای موارد مذکور می شود. منتها فدراسیون فعلی فقط قرارداد کولاکوویچ را تمدید کرده و باید دید قبلاً قرارداد این مربی چگونه بسته شده و چه مواردی از او خواسته شده است. فدراسیون با سرپرست اداره می شود و قطعاً اختیارات محدود است. اگر قرار باشد مربی از فدراسیون تبعیت نکند و برنامه های ما را اجرا نکند اصلاً چرا باید مربی خارجی بیاوریم. مربی فقط قبل از عقد قرارداد می تواند با خواسته های فدراسیون مخالفت کند و قرارداد نبندد. لیگ ملت ها برای اکثر کشور ها اولویت سوم یا چهارم است. برای آن ها المپیک و مسابقات جهانی در اولویت های اول قرار دارند.

به رغم اینکه به هدفمان نرسیدیم و نتوانستیم سکوی لیگ ملت ها را تجربه کنیم، حضور با تمام قوا در این رقابت ها چه تأثیری در آینده والیبال مان خواهد داشت؟
ما بازیکنانی مثل شریفی، مجرد و مسعود غلامی را داریم که به مرور جایگزین نفرات قدیمی شوند. یلی هم می تواند جایگزین خوبی برای غفور و محمودی باشد. تنها مشکلی که داریم و نگرانش هستیم پر کردن جای سعید معروف است. به نظرم این خلأیی است که در آینده نزدیک والیبال مان را اذیت خواهد کرد چراکه بازیسازی معروف در نوع خود منحصر به فرد است. کاپیتان تیم ملی با این همه تجربه باز هم نتوانست عصبانیتش را در بازی با برزیل کنترل کند. وقتی بازیکنی می بیند تلاش های چند ماهه از بین رفته و شاید ناراحتی هایی را نیز روی نیمکت داشته، این ناراحتی را به گونه ای در زمین نشان می دهد. در ست پنجم بازی با برزیل نیز سعید معروف حس می کرد یک حق بزرگ از ایران ضایع شده است.

شرایط مان در بازی های انتخابی المپیک چگونه است؟ شانسی برای گرفتن سهمیه داریم؟
کارمان بسیار سخت است. تیم هایی مثل روسیه، لهستان، فرانسه و... جوانانی را به لیگ ملت ها آوردند که فوق العاده بودند، میدان دیدند، ترس شان ریخت و برنامه هایشان را در یک مسابقه مهم پیاده کردند. از طرفی تیم های اصلی شان نیز خوب استراحت کرده اند و با آمادگی بالا منتظر انتخابی ها هستند. تیم های قدرتمند با ترکیبی از باتجربه ها و جوانان های آماده به میدان خواهند رفت. نمی خواهم فاز منفی دهم ولی باید بپذیریم که بازیکنان قدیمی مان بسیار خسته، عصبی و آسیب دیده هستند و انرژی شان تخلیه شده است. ضمن اینکه جوانان مان نیز محک نخورده و به باور و اعتماد به نفس لازم نرسیده اند. کارمان بسیار سخت است. در انتخابی ها هم البته می توان از جوان ها استفاده کرد ولی این کار را از روی ناچاری انجام می دهیم. با همه این سختی ها برای ما هیچ چیز دور از دسترس نیست. ایران به خودباوری لازم رسیده ولی با تفکرات کولاکوویچ کارمان بسیار سخت است. مربی هم مثل بازیکنان در تورنمنت های مختلف محک می خورد و سرمربی ما هم نشان داد که جرئت ریسک را ندارد. کولاکوویچ در لحظات سخت نمی تواند به جوانان اعتماد کند. البته ما مشکلات تاکتیکی هم داریم، در بحث سرویس های پرشی و دریافت توپ ها. کار هایی از این دست باید در تمرینات مد نظر قرار بگیرد. نباید از شکست بترسیم. ریکاوری روحی فعلاً نیاز اصلی تیم ملی است چراکه اگر روح خسته باشد روی جسم هم تأثیر می گذارد.

کولاکوویچ باید بازی را سکته می‌داد!
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها