بازدید: 52

گزارش بی‌بی‌سی از تهران؛ مردم درباره رویارویی ایران و امریکا و تحریم‌ها چگونه فکر می‌کنند؟

منبع : سایت خبری آفتاب کد خبر: 1915774
او می‌گوید تحریم خانواده‌اش را فقیرتر کرده و او باید بین خرید اسپری برای بیماری آسم خود یا خرید گوشت برای اعضای خانواده یکی را انتخاب کند. او پسر 11 ساله خود را به خیریه فرستاده تا شاید بتواند دستکم یک وعده غذای مناسب در روز داشته باشد. او می‌گوید: "از خدا متشکریم که یک تکه نان و پنیر برای خوردن داریم. دستکم در ایران صلح داریم و جنگ نیست".
آفتاب‌‌نیوز :

سرویس سیاسی- "مارتین پیشنس" خبرنگار بخش جهانی "بی بی سی" همراه با "نیک میلارد" و "کارا سوئیفت"، تهیه کنندگان آن شبکه در تهران با شهروندان عادی کوچه و خیابان درباره تشدید بحران و تنش در روابط ایران و امریکا صحبت کرده است.

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ این شبکه خبری می نویسد: "چه کسی رنج نمی برد؟ این پرسشی است که یک مرد ایرانی هنگام کوهنوردی از ما می پرسد. او می گوید در حال حاضر هزینه هایش نسبت به سال قبل چهار برابر افزایش یافته است. این وضعیت در اقتصاد ایران یک سال پیش و پس از آن ایجاد شد که ترامپ رییس جمهوری امریکا آن کشور را از برجام خارج کرد و تحریم های تازه ای را علیه ایران اعمال کرد. ترامپ می خواهد با کارزار فشار حداکثری، ایران را پای میز مذاکره بکشاند با این حال، نگرانی زیادی وجود دارد که این فشار باعث درگیری نظامی شود. ایران از اینکه امریکا خیانت کرده و در نیمه راه، برجام را رها کرده عصبانی است. تصمیم امریکا باعث تقویت جریانی در ایران شده است که می گویند واشنگتن هرگز مورد اعتماد نبوده است. این بی اعتمادی به امریکا و بریتانیا در ایران عمیق است؛ به خصوص آن که دو کشور در کودتایی در سال 1953 میلادی که به برکناری مصدق نخست وزیر منتخب از قدرت انجامید نقش داشته اند".

گزارش

خبرنگار بخش جهانی "بی بی سی" در ادامه می نویسد: "هادی یک شهروند ایرانی و صاحب یک کافه است. او ما را به داخل راهنمایی می کند و برای مان چای و میوه از گیلاس و زردآلو تا هندوانه می آورد. او می گوید: "ما ایرانی ها تاریخی طولانی داریم و در برابر مشکلات ایستاده ایم. امریکایی ها فکر می کردند تحریم باعث شورش می شود و دولت ایران گزینه ای جز مصالحه نخواهد داشت. با این حال، تحریم ها سبب شده اند تا لیبرال ها و محافظه کاران در سرتاسر کشور با یکدیگر متحد شوند". او می گوید: "اتحاد ملی در ایران وجود دارد و تحت شرایط دشوار این اتحاد قوی تر می شود".

خبرنگار "بی سی سی" پس از کوهپایه های شمال تهران به جنوب شهر می رود. او می نویسد قیمت مواد غذایی بیش از دو برابر افزایش یافته است و بسیاری از مردم در شرایط عدم توانایی دسترسی به اقلام اولیه هستند. "زهره فرزانه" مادر سه فرزند که روزانه درآمدی 2 دلاری دارد می گوید: "نمی دانم ترامپ می خواهد چه چیزی را به دست آورد". او می گوید تحریم خانواده اش را فقیرتر کرده و او باید بین خرید اسپری برای بیماری آسم خود یا خرید گوشت برای اعضای خانواده یکی را انتخاب کند. او پسر 11 ساله خود را به خیریه فرستاده تا شاید بتواند دستکم یک وعده غذای مناسب در روز داشته باشد. او می گوید: "از خدا متشکریم که یک تکه نان و پنیر برای خوردن داریم. دستکم در ایران صلح داریم و جنگ نیست".

خبرنگار بخش جهانی "بی بی سی" در ادامه می نویسد: "اکثر ایرانیان که در این 10 روز با آنان صحبت کردم بعید می دانند که علیرغم حمله به تانکرها در خلیج فارس و ساقط کردن پهپاد امریکایی، جنگی نظامی میان دو کشور روی دهد. "حسین شیخ الاسلام" از دیپلمات های سابق ایرانی می گوید جنگ به نفع هیچ یک از کشورها نیست. او می گوید البته احتمال آن وجود دارد که خطای محاسباتی منجر به جنگ شود اما ایران جنگ نمی کند. او می گوید فکر می کند ترامپ درک کرده که جنگ به نفع او نیست چرا که جنگ علیه ایران به معنای کشته شدن سربازان امریکایی است و او آماده شرکت در مراسم تدفین سربازان در واشنگتن نیست".

گزارش


گزارش بی‌بی‌سی از تهران؛ مردم درباره رویارویی ایران و امریکا و تحریم‌ها چگونه فکر می‌کنند؟
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها