بازدید: 39

قطار وعده‌ها؛ گزارش حادثه «قطار تبریز - مشهد» هنوز به مقصد نرسیده است!

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1912686
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس از جمع آوری امضا برای قرائت هر چه سریعتر گزارش جامع «حادثه برخورد قطار در مسیر تبریز - مشهد» در مجلس خبر داد و گفت: نزدیک به دو سال از این حادثه می‌گذرد اما هنوز از گزارش جامع این حادثه به مجلس خبری نیست.

لطفا ملاحظه شود/جمع آوری امضا برای قرائت هرچه سریعتر گزارش جامع حادثه برخورد دو قطار تبریز - سمنان در مجلسسید محمدجواد ابطحی در گفت و گو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، از جمع آوری امضا برای قرائت هرچه سریعتر گزارش جامع «حادثه برخورد قطار در مسیر تبریز - مشهد» در مجلس خبر داد.

وی تاکید کرد: گزارش جامعه برخورد  قطار تبریز - مشهد باید در مجلس قرائت شود چرا که نزدیک به دو سال از این حادثه می گذرد اما هنوز از گزارش جامع این حادثه به مجلس خبری نیست.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس تصریح کرد: پس از جمع آوری این امضا، نامه درخواست قرائت گزارش حادثه برخورد قطار تبریز-  مشهد به هیئت رئیسه مجلس ارسال می شود تا قرائت این گزارش در اولویت کار مجلس قرار گیرد.

به گزارش میزان، محمداسماعیل سعیدی ۱۱ دی ۹۷ در گفت وگو با خبرنگارمیزان، با اشاره گزارش نهایی بررسی «سانحه قطار تبریز - مشهد» که ۵ آذر ۹۵ در سمنان رخ داد گفت: موضوع برخورد دو قطار تبریز - مشهد یک بحث کارشناسی و فنی است که البته برخی تلاش کردند این مسئله را سیاسی جلوه داده تا از مسیر پیگیری ها جلوگیری کنند.

وی با بیان اینکه برخورد دو قطار تبریز - مشهد سیاسی نبود، تصریح کرد: سهل انگاری در برخی امور که پیش تر هم به وزارت راه و شهرسازی اعلام شده بود باعث شد تا این حادثه به وقوع بپیوندند لذا نظر ما در آن زمان هم این بود که باید با تمام عواملی که منجر به بروز چنین حادثه ای شدند و تقریبا جان بیش از ۴۰ نفر را گرفتند برخورد شود.

سعیدی اظهار داشت: متاسفانه در همان روزهای ابتدایی این حادثه با دو نفر از سوزن بان ها برخورد شد که البته باید گفت این افراد مقصر اصلی نبوده اند و مقصر اصلی مقامات بالاتر بودند و هیچ برخوردی با آنها نشد و متاسفانه همکاران ما هم به استیضاح آخوندی رای ندادند.

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو با اشاره به بررسی این حادثه در کمیسیون عمران مجلس گفت: کمیسیون عمران هم در پیگیری این پرونده قصور کرده و پیگیری لازم را نداشته و گزارش این حادثه را آماده نکرده است.

این نماینده مجلس ادامه داد: البته مجددا می گویم که از همان ابتدا در مجلس برخی تلاش می کردند که استیضاح آخوندی را پیرو این حادثه سیاسی جلوه داده و مانع سایر رسیدگی های فنی و کارشناسی شوند.

عضو مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی تصریح کرد: توقع این است که کمیسیون عمران مجلس به سرعت به این مسئله ورود پیدا کرده و نتیجه گزارش خود را در اختیار افکار عمومی قرار دهد چرا که در این مسئله بسیار تاخیر شده است و نتیجه کار معلوم نیست.

صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران ۲۱ آذر ۹۶ بهمیزان گفته بود گزارش نهایی سانحه برخورد دو قطار تبریز در این کمیسیون هنوز نهایی نشده است و انشاء الله تا آخر بهمن ماه به اتمام می رسد.

شرح حادثه
قطار شماره ۴۸۰۲ تبریز ـ مشهد با ۱۳ واگن در ساعت ۶:۳۲ روز جمعه مورخ ۱۳۹۵/۰۹/۰۵ در محور تهران ـ  مشهد قبل از ایستگاه هفت خوان و به دلیل ایراد ترمز ناشی از برودت هوا و نقص فنی احتمالی متوقف شده و به اپراتور مرکز کنترل اعلام وضعیت می کند.

قطار شماره ۳۲۴۲ سمنان ـ مشهد با ۵ واگن در ساعت ۷:۱۴ همان روز و در دو بلاک قبل از قطار تبریز ـ  مشهد متوقف شده و با کارشناس کنترل مرکزی وارد مذاکره می شود. نهایتاً دستور حرکت در بلاک های قرمز همراه با خاموش نمودن سامانه کنترل اتوماتیک قطار، به قطار سمنان ـ  مشهد اعلام می شود.

این قطار ساعت ۷:۱۸ حرکت خود را آغاز نموده و پس از ورود به قوس محل توقف قطار تبریز ـ مشهد که به دلیل وجود تپه های مجاور، فاقد دید مستقیم مناسب بوده، در ساعت ۷:۲۲ و با سرعتی حدود ۱۳۰ کیلومتر در ساعت به انتهای قطار جلویی برخورد نموده که تعدادی از واگن های انتهایی قطار تبریز ـ مشهد منهدم و تعدادی نیز دچار حریق غیرقابل کنترل می شود. متأسفانه در این سانحه تعدادی از هم وطنان در اثر ضربه برخورد و سوختگی جان خود را از دست دادند.

انتهای پیام/


قطار وعده‌ها؛ گزارش حادثه «قطار تبریز - مشهد» هنوز به مقصد نرسیده است!
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها