بازدید: 27

وزیر خارجه انگلیس: توقیف کشتی حامل نفت ایران، اجرای تحریم‌های اروپا بود

منبع : سایت خبری شفاف کد خبر: 1905533
وزیر امور خارجه انگلیس که کشورش کشتی مرتبط با ایران را توقیف کرده، از افزایش تنش در خلیج فارس ابراز نگرانی کرد و گفت، توقیف کشتی، اجرای تحریم‌های اروپا (در خصوص سوریه) است.

به گزارش شفاف، «جرمی هانت» وزیر امور خارجه دولت انگلیس، روز پنج شنبه بار دیگر علت توقیف کشتی «گریس۱» را تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه اعلام کرد.

یک هفته پیش، نیروهای ویژه ارتش انگلیس با همکاری دولت محلی جبل الطارق به کشتی «گریس ۱» که حامل نفت ایران است، حمله و آن را توقیف کردند. لندن مدعی  شد که این اقدام را با هدف ممانعت از نقض تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه انجام داده است.

هانت به شبکه الجزیره گفت: «تحریم های اروپا را روی [کشتی] گریس۱ در جبل الطارق اجرا کردیم چون مقصدش رژیمی بود که علیه مردم خودش سلاح شیمیایی استفاده کرده است». 

هفته گذشته در واکنش به این اقدام انگلیس، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، سفیر انگلیس در تهران را احضار کرد.

وزیر خارجه انگلیس امروز همچنین با اشاره به شایعاتی درباره تلاش ایران برای توقیف یک نفتکش انگلیسی در خلیج فارس گفت: «وضعیت درباره تلاش ایران برای مقابله با نفتکش بریتانیایی را زیر نظر داریم و دنبال تشدید [تنش] نیستیم.»

هانت با بیان اینکه «ما نگران افزایش تنش در خلیج (فارس) هستیم» گفت «به نیروهای دریایی خود افتخار می کنیم».

در واکنش به این شایعه، روابط عمومی منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه ایران امروز پنجشنبه ادعای منابع آمریکایی مبنی بر تلاش شناورهای نیروی دریایی سپاه برای توقیف نفتکش انگلیسی در خلیج فارس را تکذیب کرد .

دو روز گذشته، سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیرو های مسلح ایران این اقدام انگلیس را اقدامی تلافی جویانه در پاسخ به سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران دانست و تأکید کرد: این اقدام بدون پاسخ نخواهد ماند و در صورت مقتضی، در زمان و مکانی مناسب، پاسخ این اقدام داده خواهد شد.


وزیر خارجه انگلیس: توقیف کشتی حامل نفت ایران، اجرای تحریم‌های اروپا بود
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها