بازدید: 25

تعریف رکود چیست؟

منبع : تابناک کد خبر: 1905511

رکود به شرایطی گفته می شود که در آن فعالیت های اقتصادی جامعه برای مدت زمان بیشتر از چند ماه با افت زیادی روبرو می شود. رکود بر بخش های مختلفی تأثیر می گذارد: تولیدات صنعتی، اشتغال زایی، ساختمان سازی و بورس.

رکـود رشد اقتصادی را متوقف می کند. معمولاً آمارهایی نظیر تولید ناخالص داخلی در دوران رکـود هرسال نسبت به سال قبل با کاهش چشم گیری روبرو خواهد بود.

رکود یک بخش طبیعی (اما ناخوشایند) از چرخه اقتصاد و تجارت است. معمولاً بحران هایی که اتفاق می افتند می توانند آغازگر یک رکـود باشند. رکود جهانی در سال های ۲۰۰۸-۲۰۰۹ توجهات زیادی به استراتژی های سرمایه گذاری ریسکی که توسط مؤسسات بزرگ مالی در کنار طبیعت جهانی سیستم مالی مورداستفاده قرار می گیرد به همراه داشت. درنتیجه چنین رکـود جهانی، تقریباً اقتصادهای توسعه یافته و درحال توسعه سراسر جهان از این شکست بزرگ رنج بردند و سیاست های متعدد دولتی برای کمک به جلوگیری از بحران مالی آینده پیاده سازی شد.

ایران نیز از اوایل سال ۱۳۹۳ تا پایان ۱۳۹۴ دچار رکـود شدیدی شد و گزارش های فعالان اقتصادی حاکی از رونق مجدد بازار و خروج از بحران پس از توافق برجام است.

رکـود معمولاً از شش تا ۱۸ ماه طول می کشد و نرخ های سود معمولاً در این ماه ها کاهش می یابند تا اقتصاد را با ارائه نرخ های ارزان برای قرض گرفتن پول، تحریک و تشویق کند.

معادل انگلیسی رکـود عبارت است از:

Recession

منبع: مدیر مالی


تعریف رکود چیست؟
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها