بازدید: 11

نگاهی به مواضع سیاسی جانشین فدریکا موگرینی؛ جوزف بورل کیست؟

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1886732
سران اتحادیه اروپا سه شنبه شب در نهایت و پس از ساعت‌ها بحث و گفت‎وگو جوزف بورل دیپلمات ارشد اسپانیایی را به عنوان نامزد سمت مسئول سیاست خارجی این اتحادیه برگزیدند.
مواضع بین المللی جانشین فدریکا موگرینی/ جوزف بورل کیست؟به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ «جوزف بورل فونتلز» دیپلمات ارشد اسپانیایی که ریاست پارلمان اروپا در سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ و وزارت خارجه اسپانیا را در کارنامه دارد، نامزدی جانشینی «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شد.

جوزف بورل ۷۲ ساله دارای مدرک دکترای اقتصاد که تلاش های زیادی برای احیای شهرت اسپانیا پس از درگیری های جدایی طلبان کاتالونیایی انجام داده است، هیچگاه موضع انتقادی خود علیه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا را مخفی نکرده است.

وی پس از مدت طولانی دوری از دنیای سیاست در پی روی کارآمدن «پدرو سانچز» نخست وزیر سوسیالیست اسپانیا مجددا به سطح بالای دیپلماسی اسپانیا گام نهاد.

از جمله مواضع او در عرصه سیاست بین الملل می توان به موارد زیر اشاره داشت:

- تلاش برای حل و فصل بحران سیاسی و انسانی ونزوئلا و حفظ ارتباطات مادرید و کاراکاس در زمینه های اقتصادی و سیاسی

- حمایت از یکپارچگی اتحادیه اروپا

- مخالفت با مواضع آمریکا و شخص رئیس جمهور این کشور در موارد متعددی مانند سیاست خصمانه واشنگتن علیه کاراکاس، سیاست تحمل صفر واشنگتن و احداث دیوار در مرز مشترک با مکزیک

وی در سپتامبر گذشته خبر تصمیم ترامپ برای احداث دیوار مرزی را منتشر و به طعنه گفت: "آیا می دانید این بیابان چقدر بزرگ است؟ "

بورل همچنین اقدامات دولت آمریکا در مورد ونزوئلا و اعلام آمادگی این کشور برای مداخله نظامی در ونزوئلا را به رفتار های یک "گاوچران" تشبیه کرد.

او همچنین ضمن انتقاد از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای ایران، این اقدام را زمینه ساز تصمیم ایران برای کاهش تعهدات خود اعلام کرد.

- حمایت از تصمیم ایران برای کاهش تعهدات توافق هسته ای. بورل در اوایل ماه می سال جاری تصمیم ایران مبنی بر کاهش تعهدات تجاری خود را اقدامی درست و در چارچوب توافق هسته ای توصیف کرده بود.

- استقبال از همکاری اروپا و چین. بورل با اشاره به همکاری گسترده تر اتحادیه اروپا و چین در آینده نزدیک، علاقه مندی خود را به طرح پیشنهادی پکن موسوم به "یک کمربند یک جاده" نیز اعلام کرده است.

انتهای پیام/

نگاهی به مواضع سیاسی جانشین فدریکا موگرینی؛ جوزف بورل کیست؟
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها