بازدید: 18

حراج تهران فرصتی برای جهانی شدن هنرمندان ایرانی/ مطالبه درصد بالای فروش از سوی گالری‌ها، هنرمندان را اذیت می‌کند

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1886377
کاظم چلیپا نقاش پیشکسوت انقلاب، نقش حراج تهران در فروش آثار هنرمندان ایرانی را در خارج از کشور مؤثر دانست.

کاظم چلیپا استاد دانشگاه و نقاش پیشکسوت انقلاب، در گفت وگو با خبرنگار حوزه تجسمی گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه صحبت کردن از تأثیرات حراج هنری تهران در شرایط کنونی سخت است، گفت: در حال حاضر مهم ترین بحث مارکت هنر های تجسمی شناساندن آثار ایرانی در خارج از کشور است؛ باید دید هنر های تجسمی ما چه خروجی در بازار های بین المللی دارند.

وی افزود: حراج تهران در این زمینه توانسته تأثیرگذار باشد و نقش مثبتی ایفا کند. این حراج با شناساندن ارزش واقعی آثار هنر های تجسمی که به واسطه تشخیص درست مدیریت آن اتفاق افتاده، توانسته بر مارکت هنر های تجسمی تأثیر بگذارد.

چلیپا درباره بزرگترین حراج داخلی کشور توضیح داد: نقش حراج تهران در رابطه با معرفی کار ها در سطح بین المللی بسیار محرز است. امیدواریم که روزی حراج تهران به شکل بین المللی برگزار شود و هنرمندان و خریداران خارجی بتوانند در آن شرکت کنند و کارهایشان را به داخل ایران بفرستند. بسیاری از هنرمندان ایرانی هستند که در خارج از کشور آن ها را نمی شناختند و حراج تهران به شناخته شدنشان کمک می کند.

وی با بیان اینکه حراج تهران در رابطه با هنر معاصر نقش تعیین کننده و گام های بزرگی برداشته است، ادامه داد: به همین دلیل است که بهترین فروش آثار در حراج کریستی دوبی از آن هنرمندان ایرانی بود.

نقاش پیشکسوت انقلابی گفت: جدا از حراج تهران، مسئله مهم دیگری که هنرمندان تجسمی را درگیر کرده، مسئله گالری ها و گالری داران است. آن ها درصد بالایی از هنرمندان برای برگزاری نمایشگاه آثارشان می گیرند؛ چیزی حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد از فروش هر نمایشگاه. چنین مواردی به هنرمندان تجسمی فشار می آورد.

وی افزود: هنرمندان برای برگزاری هر نمایشگاه نزدیک به یک سال وقت صرف می کنند و در این یک سال باید هزینه اجاره آتلیه و خرید وسایل لازم را خودشان پرداخت کنند تا اینکه به نتیجه ای برسد و آن را در قالب نمایشگاهی به نمایش بگذارند. اما زمانی که گالری داران چنین درصد بالایی از فروش را طلب می کنند، مبلغ قابل توجهی برای هنرمند نمی ماند. شاید فقط پول همان وسایل و اجاره آتلیه دربیاید.

این هنرمند نام آشنا با بیان اینکه باید فرصت دیده شدن هنرمندان جوان مهیا شود، گفت: بحث دومی که در هنر های تجسمی ایران وجود دارد، این است که باید در کنار مارکت حرفه ای که حراج تهران برگزار می کند به جوانانی که می شود در آینده روی توانمندی و آثار آن ها سرمایه گذاری کرد، فرصت دیده شدن داد.

چلیپا در پایان گفت: امیدوار هستیم حراج تهران در کنار دوره های کلاسیک و هنر معاصر، دوره دیگری مثلا به نام «امید معاصر» برگزار کند که با تشخیص خود حراج، هنرمندان جوانی فرصت حضور پیدا کنند که استعداد لازم را دارند. حضور چهره های جدید به رونق و گردش اقتصادی هنر های تجسمی کمک می کند. از طرف دیگر به این هنرمندان امید و انگیزه بیشتری برای فعالیت می دهد.

انتهای پیام/


حراج تهران فرصتی برای جهانی شدن هنرمندان ایرانی/ مطالبه درصد بالای فروش از سوی گالری‌ها، هنرمندان را اذیت می‌کند
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها