بازدید: 50

تشریح اقدامات ایران برای رفاه حال پناهندگان و اتباع بیگانه

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1881800
مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه هیچ کودک افغانستانی و مهاجرانی که به صورت غیرقانونی حضور دارند نباید از تحصیل محروم شوند، گفت: این امر حجت را بر ما تمام کرده لذا در امر سوادآموزی پناهندگان قدم‌های مثبتی برداشته شده است.

//////////به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، مهدی محمودی صبح امروز در مراسم روز جهانی پناهنده با اشاره به چهلمین سال ارایه خدمات جمهوری اسلامی ایران به پناهندگان بیان کرد: مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۰ میلادی روز ۲۰ ژوین را به عنوان روز جهانی پناهنده معرفی کرد، این روز روزی است که کمیساریای عالی پناهندگان تلاش می کند که یادآوری کند که میلیون ها فرد پناهنده که مجبور به ترک خانه خود شدند با چه مشکلاتی مواجه هستند.

وی با اشاره به علت نامگذاری روز پناهنده گفت: این رویداد فرهنگی یادآور این مهم است که تمامی انسان ها برای میلیون ها پناهنده که مجبور به ترک خانه خودشان شده اند نباید از هیچ کوششی دریغ کنند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور افزود: امسال این رویداد همزمان است با چهلمین سال انقلاب اسلامی ایران و همزمان این مراسم در تهران و سایر استان ها همچون اصفهان و مشهد و گلستان برگزار می شود.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه هیچ کودک افغانستانی و مهاجرانی که به صورت غیرقانونی حضور دارند نباید از تحصیل محروم شوند، گفت: این امر حجت را بر ما تمام کرده است. در امر سوادآموزی پناهندگان قدم های مثبتی برداشته شده است.

محمودی افزود: جابجایی های گسترده مهاجران پیامدهای فراتر از مرزهای بین المللی است و حل آن از توان یک کشور خالی است در گرو همکاری کشورهای مبدا و میزبان است. ایران بل توجه به شرایط جنگ تحمیلی ودوران سازندگی و اکنون در شرایط تحریم به ارایه خدمات به این جمعیت پرداخته است.

وی تاکید کرد: در این راستا وزارت کشور به همراه کمک دستگاه ها و موسسات و نهادها محورهایی را برای رفع نیازهای پناهندگان در بخش های آموزشی، بهداشتی و معیشتی در نظر گرفته است.

محمودی گفت: امروزه جمعیت قابل توجهی از پناهندگان در ایران زندگی می کنند که طبق آمار یک از میلیون نفر که جزو طرح امایش هستند و جزو اتباع مجاز هستند ۹۷ درصد در شهرها و ۳ درصد ساکن مهمان شهرها هستند. صدور پروانه کار جزو برنامه هایی است که در طرح آمایش داریم در کنار آن حرفه آموزی هم جزو برنامه هاست که به پناهندگان داشته باشیم.

وی بیان کرد: در موضوع بهداشت و بیمه سلامت  ۹۲ هزار نفر تحت پوشش بیمه هستند و سالانه این خدمات به انها ارایه می شود و بخشی از آنها بیماری خاص دارند که توسط خیرین و ان جی اوها و دولت نسبت به درمان آنها اقدام می شود. امسال هم در کنار طرح آمایش، طرح پیشگیری از بیماری های واگیردار را نیز شروع کرده ایم و این را به سراسر کشور تعمیم خواهیم داد.

محمودی گفت: در راستای حرفه آموزی افرادی که در طرح آمایش شرکت می کنند به صورت خوداظهاری کاری که انجام می دهند را اعلام می کنند تا بازار کار متناسب با آنها ارایه شود.

وی ادامه داد: در یکسال گذشته ۲۰ مدرسه در سراسر کشور برنامه ریزی کردیم تا هم ساخته شود و هم بازسازی شود.

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور گفت: ۱۳۰ هزار نفر از اتباع فاقد مجوز اقامتی که فرزاندشان در سن تحصیل هستند را تحت پوشش قرار دادیم و در مجموع ۵۰۰ هزار نفر از مهاجران قانونی و غیرقانونی را در مدارس کشور پوشش داده ایم اما این دلیلی برای حضور غیرمجاز در ایران نیست.

محمودی خاطرنشان کرد: ۷۵۰ هزار از اتباع غیر مجاز را در سالانه طرد می کنیم چون ممکن است اینها فرصت اتباع مجاز را بگیرند.

به گفته وی، اکنون سرانه تحصیلی هزینه هر دانش آموز در مقاطع ابتدایی تا متوسطه ۳۰ میلیون ریال، برای دانشجویان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ۴۵ میلیون ریال، هزینه یوادآموزی ۱۲ میلیون ریال، سرانه هزینه بهداشت و درمان ۱۰ میلیون ریال، سرانه هزینه مهارت های فنی و حرفه ای ۲۲ میلیون ریال است.

انتهای پیام/


تشریح اقدامات ایران برای رفاه حال پناهندگان و اتباع بیگانه
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها