بازدید: 34

واکنش انجمن حمایت از حقوق کودکان به ماجرای برخورد پلیس با دختری در تهرانپارس

منبع : سایت خبری آفتاب کد خبر: 1875013
با توجه به اینکه جریحه‌دار شدن شهروندان به هیچ‌وجه دلیل قابل قبولی برای اعمال قدرت، بهره‌گیری از قوه‌قهریه و توسل به رفتار خشونت‌آمیز توسط نیروی انتظامی نسبت به یک نوجوان نیست؛ انجمن حمایت از حقوق کودکان از سازمان بازرسی کل کشور درخواست کرده است به نحوی نسبت به رفتار نیروی انتظامی در این مورد رسیدگی شود تا دیگر شاهد وقوع چنین رفتارهای خشونت‌آمیز و ناقض حقوق کودک، توسط نیروی انتظامی که حافظ جان و مال و ناموس شهروندان است، نباشیم.
آفتاب‌‌نیوز :

انجمن حمایت از حقوق کودکان به دنبال فیلم منتشر شده از برخورد غیرقانونی، غیرقابل توجیه و خشونت آمیز یک مامور نیروی انتظامی با یک نوجوان در یکی از پارک های تهران به سازمان بازرسی کل کشور شکایت کرد.

متاسفانه در چند روز گذشته فیلم کوتاهی از برخورد غیرقانونی، غیرقابل توجیه و خشونت آمیز یک مامور نیروی انتظامی با یک نوجوان در یکی از پارک های تهران در فضای مجازی منتشر شد. در ادامه نیز متاسفانه مرکز اطلاع رسانی پلیس پایتخت در این رابطه توضیحاتی ارائه کرد که در آن از این اقدامات به عنوان «وظایف نیروی انتظامی» یاد شد؛ در صورتی که این قبیل اقدامات ناقض کرامت انسانی مصرحه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.

در قوانین متعدد از جمله قانون احترام به آزادی های مشروع و حفظ حقوق شهروندی مصوب ۸۳، قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۹۲ و کنوانسیون جهانی حقوق کودک تاکید شده است که کلیه اقدامات ضابطان به ویژه ماموران نیروی انتظامی باید در راستای قانون و با مجوز قانونی صورت گیرد و هیچ کودکی نباید به طور غیرقانونی و خودسرانه زندانی شود و دستگیری، بازداشت و یا زندانی کردن یک کودک می بایست مطابق قانون باشد و به عنوان آخرین راه چاره و برای کوتاه ترین مدت ممکن باید بدان متوصل شد.

ضابطان دادگستری نمی توانند بدون داشتن مجوز قانونی، شهروندی که در پناه اصل برائت است را دستگیر و آزادی او را سلب کنند. طبق ماده ۴ قانون آئین دادرسی کیفری اصل بر برائت است و هرگونه اقدام محدود کننده و سالب آزادی را جز به حکم قانون و با رعایت مقررات و تحت نظارت مقام قضایی غیرمجاز دانسته و همچنین تاکید می کند در هر صورت این اقدامات نباید به گونه ای اعمال شود که به کرامت و حیثیت اشخاص آسیب وارد کند.

با توجه به اینکه جریحه دار شدن شهروندان به هیچ وجه دلیل قابل قبولی برای اعمال قدرت، بهره گیری از قوه قهریه و توسل به رفتار خشونت آمیز توسط نیروی انتظامی نسبت به یک نوجوان نیست؛ انجمن حمایت از حقوق کودکان از سازمان بازرسی کل کشور درخواست کرده است به نحوی نسبت به رفتار نیروی انتظامی در این مورد رسیدگی شود تا دیگر شاهد وقوع چنین رفتارهای خشونت آمیز و ناقض حقوق کودک، توسط نیروی انتظامی که حافظ جان و مال و ناموس شهروندان است، نباشیم.

بدیهی است تضمین این امر وابسته به اتخاذ اقدامات قاطعانه همراه با رویکردهای آموزشی برای ارتقای دانش ضابطان در زمینه های مختلف از جمله حقوق کودک و حقوق شهروندی خواهد بود.


واکنش انجمن حمایت از حقوق کودکان به ماجرای برخورد پلیس با دختری در تهرانپارس
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها