بازدید: 119

باران پیش‌نویس طرح‌ها در وزارت اقتصاد

نخستین جلسه وزیر اقتصاد بعد از حدود شش‌ماه با اصحاب رسانه به جای ارائه گزارش عملکرد این وزارتخانه در ماه‌های اخیر به مجموعه‌ای از طرح مشکلات اقتصاد ایران و بیان چندین پیش‌نویس طرح‌هایی پرداخته شد که معلوم نیست مورد توجه رئیس‌جمهور باشد یا نه و اصلاً جنبه اجرایی پیدا خواهد کرد یا نه؟!
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: فرهاد دژپسند در نشستی خبری از بهبود فضای کسب و کار، مقررات زدایی، اخذ مالیات از فعالان اختلال گر در اقتصاد و راهکار های دوازدهگانه برای استفاده از تهاتر نفت برای جذب سرمایه گذاری خارجی و تقویت پیمانکاران داخلی گفت و افزود:
وی که تقریباً حضورش همزمان با اعمال تحریم های اقتصادی یک طرفه از سوی امریکا مقارن شده بود ترجیح داد در نخستین جلسه حضور در جمع خبرنگاران با سمت وزیر به بیان کلیات و تکرار قوانین و مقررات تصویب شده در سال های قبل بپردازد و در پاسخ به سؤال «جوان» که چرا آمار و ارقامی از عملکرد خود در این شش ماهه ارائه نمی دهید، عنوان کرد: اقتصاد در شرایط خاص جنگ اقتصادی است و ما نباید دستمان را برای دشمنان باز کنیم.
اگرچه این ادعا در مواردی کاملاً صحیح و درست است، اما حتماً در مقابل کاهش درآمد های دولت و فضای حاکم بر اقتصاد نباید ابر وزارتخانه اقتصاد تا این حد منفعل باشد. شاید از همین رو بود که مرتب خبرنگاران از عملکرد وزارتخانه ای مانند گمرک و رسوب ۱۰۱ هزار کانتیر سؤال کردند و دژپسند ترجیح داد به جای گزارش کار شش ماهه از پیش نویس طرح هایی مانند صندوق رهن و اجاره به شکلی کلی خبر بدهد که هنوز هم محل تأمین منابع آن معلوم نیست. وی همچنین تأکید کرد: چه به لحاظ بودجه و چه به لحاظ درآمدی راهکار هایی را اتخاذ کرده ایم تا حداقل تنش به کشور وارد شود. راهکار هایی اتخاذ شده تا در دوره کاهش درآمد های نفتی به سایر درآمد های پاک و درست متوسل شویم تا آرزوی دیرینه بودجه بدون نفت محقق شود، اما به رغم سؤال خبرنگار «جوان» درباره جزئیات آن هیچ توضیحی ارائه نداد. وزیر اقتصاد البته در تمام طول نشست خبری، تنها به آمار اخذ مالیات اشاره کرد و گفت: با تلاش همکاران در سازمان مالیاتی به رغم پیش بینی های مبنی بر درآمد زیر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان حدود ۱۰۹ هزار میلیارد تومان تحقق درآمد مالیاتی ثبت شد و به این ترتیب میزان تحقق درآمد های مالیاتی در سال گذشته ۹۷ درصد بود.

رقم ۵/ ۳ میلیارد یا ۳۵ میلیارد دلار مسئله این نیست!
وزیر اقتصاد در ادامه به نکته ای جالب تر اشاره کرد و مدعی شد رقم جذب خارجی را که در اوایل سال ۹۷ رقم سرمایه گذاری خارجی رقم نگران کننده ۷/ ۱ میلیارد دلار بوده، اصلاح کرده و آن را ۵/ ۳ تا ۴ میلیارد دلار برآورد کرده است، در حالی که وقتی حتی احتمال جذب رقم ۷ /۱ میلیارد دلار وجود ندارد، چرا باید برآورد آن به ۵ /۳ میلیارد دلار تغییر کند و چرا رقم مصوب را ۳۵ میلیارد دلار اعلام نکرد و برای آن پروژه تعریف نکرد؟
وزیر اقتصاد با اشاره به رتبه کشور در شاخص فضای کسب وکار گفت: از همه فعالان فضای کسب وکار درخواست داریم تا هرگونه بخشنامه و قانونی را که مخل فضای کسب وکار است به وزارت اقتصاد منعکس کنند. در همین راستا در نظر داریم تعداد جلسات هیئت مقررات زدایی را دو برابر کنیم.
این اظهارات نیز در حالی بیان شد که اداره مقررات زدایی در این شش ماه و با توجه به شرایط خاص کشور اکنون باید گزارشی از عملکرد خود ارائه و حداقل از کاهش مقررات خبر می داد، نه، دوبرابر شدن جلسات!

بسته رونق تولید برای رئیس جمهور ارسال شد
دژپسند در ادامه به تشریح پیش نویس طرح ها پرداخت و گفت: یک بسته جامع برای رونق تولید طراحی شده و پیش نویس آن به رئیس جمهور نیز ارسال شده است. رونق تولید در این بسته از جوانب مختلف از جمله بهبود فضای کسب وکار دیده شده است.
وی افزود: اگر سرمایه در گردش تولیدکنندگان تأمین شود، نرخ بهره برداری افزایش می یابد و در این بسته به این موضوع اشاره شده است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: راهکار های دوازدهگانه برای استفاده تهاتری از نفت و قوام بخشیدن به درآمد های ارزی کشور سرمایه گذاری خارجی و پیمانکاری داخلی طراحی شده که در پاسخ به سؤال «جوان» باز کردن این موضوع را اطلاعات به دشمنان دادن ارزیابی کرد و آن را خیلی محرمانه دانست.

فعال نما های اقتصادی مالیات می دهند
وی سومین پیش نویس طرحی را که قرار است در هفته بعد به هیئت دولت ارائه کند، مالیات فعالیت های اختلال زا عنوان کرد و گفت: برای برخی فعال نما های اقتصادی که در بازار به دنبال ایجاد اختلال هستند مالیات وضع خواهیم کرد، ولی در عین حال در پاسخ به سؤال خبرنگار «جوان» که درباره ارائه جزئیات آن توضیح خواست، گفت: تا تصویب این پیش نویس نباید برای فعالان اقتصادی نگرانی ایجاد کنیم.
وزیر اقتصاد در مورد مالیات بر عایدی سرمایه نیز عنوان کرد: پیش نویس اولیه آماده و بررسی شده است و تا نیمه اول امسال آن را برای دولت و در نهایت مجلس ارسال می کنیم. این کار با حضور صاحب نظران دانشگاهی انجام شده و اصلاح نهایی پیش نویس آن در آستانه نهایی شدن است. وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد پیمان های پولی دوجانبه با کشور ها در شرایط تحریم گفت: پیش نویس اولیه قرارداد های پولی و مالی دوجانبه برای هفت کشور فرستاده شده و رئیس جمهور نیز در جریان است. با جدیت این موضوع را پیگیری می کنیم. از کشور هایی که کمیسیون های مشترک با آن ها داریم بازخورد های مثبتی گرفته شده، اما اجازه بدهید به دلایل شرایط موجود اطلاع رسانی در این زمینه صورت نگیرد و شما نیز همراهی کنید. وزیر اقتصاد یکی از اموراتی که برای مردم در نظر گرفته شده را ایجاد صندوق رهن و اجاره با سازوکاری خاص دانست و در پاسخ به سؤال «جوان» درباره جزئیات این طرح افزود: یکی از نگرانی های ما روند رشد اجاره است که طبیعتاً مسئول مستقیم آن نیستیم، اما صندوقی را پیشنهاد دادیم تا با یک روش خاص تأمین منابع مورد نیاز رهن صورت بگیرد.

مهلت بانک ها تا پایان سال برای صفر کردن دارایی های منجمد
دژپسند بار دیگر به مهلت بانک ها تا پایان سال برای صفر کردن دارایی های منجمد اشاره کرد و گفت: بانک ها باید دارایی منجمد را تبدیل به دارایی کنند که روند ارائه تسهیلات را بهبود ببخشند و توافقی با بانک های دولتی انجام شده تا در پایان سال دارایی منجمد بانک ها صفر شود. وزیر اقتصاد در ادامه به تنها پروژه عینی وزارت اقتصاد اشاره کرد و گفت: در آینده نزدیک یک پروژه بزرگ با هدف هدایت نقدینگی افتتاح می کنیم تا با همکاری بانک سپه و بانک مسکن این طرح در امیدشهر تهرانپارس افتتاح شود. در این طرح مسکن ۴ هزار واحدی، هم قیمت مسکن کاهش می یابد و هم سایر کسب وکار ها رونق خواهند یافت.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه سال ۹۷ درآمد های غیرنفتی با کمترین تغییر ادامه یافت، گفت: سه ماهه اول سال ۹۸ صادرات غیرنفتی روند قابل قبولی داشت، شاید روند مطلوب خیلی سخت باشد، اما در شرایط کنونی قابل قبول است که از نظر وزنی و ارزش، رشد مثبت دارد.
دژپسند در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه چرا به رغم دستور رئیس جمهور در خصوص کاهش رسوب کالا در گمرکات ۸۵ هزار کانتینر کالای تولید شده طبق آخرین گزارش یک ۱۰۱ هزار کانتینر افزایش یافته است، تصریح کرد: موجودی متفاوت است قبل از ورود به گمرک موجودی محسوب می شود و گمرک نسبت به آن مأموریتی ندارد. وی افزود: دوباره از برخی گمرکات و بنادر بازدید کردم که در مورد کالا های اساسی موضوعیت ندارد حتی تعدادی از کشتی ها در نوبت هستند که در شرایط تحریم این برای کشور مناسب است بخشی از موجودی کالا ها به دلیل مشکلات حمل و نقل از بررسی کردیم علاوه بر دستور رئیس جمهور مجدداً با دستگاه های مربوطه موضوع بررسی خواهد شد و به خصوص برای کالا های اساسی و خوراک دام که با امنیت و سلامت همه ما درگیر است و معمولاً ترخیص آن هشت روز زمان می برد.
وزیر اقتصاد ادامه داد: گروهی از کالا ها به دلیل اقتضای زمانی در گروه غیرضروری قرار گرفته و از واردات آن ها جلوگیری شده است که ترخیص نمی شود برخی دیگر نیز محل ارزی نامشخص دارند که منتظریم واردکنندگان وضعیت آن را روشن کنند.

باران پیش‌نویس طرح‌ها در وزارت اقتصاد
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

گزارش ها

اردوغان گزارش‌ها درباره فرار زندانیان داعشی را «کذب» خواند

اردوغان گزارش‌ها درباره فرار زندانیان داعشی را «کذب» خواند

اردوغان گزارش‌ها درباره فرار زندانیان داعشی را «کذب» خواند

اردوغان گزارش‌ها درباره فرار زندانیان داعشی را «کذب» خواند

تیم ملی والیبال ایران - ایتالیا / گزارش لحظه به لحظه ست نخست

تیم ملی والیبال ایران - ایتالیا / گزارش لحظه به لحظه ست نخست

اولین جلسه کارگروه بررسی لایحه شفافیت امروز تشکیل می‌شود/ ارائه گزارش به کمیسیون مشترک بعد از اربعین

اولین جلسه کارگروه بررسی لایحه شفافیت امروز تشکیل می‌شود/ ارائه گزارش به کمیسیون مشترک بعد از اربعین

گزارش AFC درباره دیدار بحرین و ایران

گزارش AFC درباره دیدار بحرین و ایران

بانک‌ها برای ارائه گزارش وجوه ارائه شده دو ماه مهلت دارند

بانک‌ها برای ارائه گزارش وجوه ارائه شده دو ماه مهلت دارند

تیم ملی والیبال ایران - لهستان/ گزارش لحظه به لحظه ست نخست

تیم ملی والیبال ایران - لهستان/ گزارش لحظه به لحظه ست نخست

بانک‌ها برای ارائه گزارش وجوه ارائه شده دو ماه مهلت دارند

بانک‌ها برای ارائه گزارش وجوه ارائه شده دو ماه مهلت دارند