بازدید: 123

جدال بر سر تصاحب بازار یک تریلیون دلاری انرژی هند

کشور پهناور هند، بزرگ‌ترین بازار انرژی در حال توسعه دنیا بوده و تقاضای انرژی این شبه قاره با رشدی بیش از هر کشور دیگر دنیا در حال افزایش است؛ به همین دلیل است که امریکا برای حذف کامل ایران از این بازار از همه توان خود بهره می‌گیرد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: کشور پهناور هند، بزرگ ترین بازار انرژی در حال توسعه دنیا بوده و تقاضای انرژی این شبه قاره با رشدی بیش از هر کشور دیگر دنیا در حال افزایش است؛ به همین دلیل است که امریکا برای حذف کامل ایران از این بازار از همه توان خود بهره می گیرد.

در دوره نخست وزیری نارندرا مودی، شاهد ایجاد زمینه حضور شرکت های خارجی در بازار انرژی هند و توسعه زیرساخت های آن بودیم. هر چند با آغاز جنگ تجاری ایالات متحده و هند ممکن است در دوره دوم مسئولیت وی، موانعی بر سر حضور شرکت های امریکایی در بازار جذاب این کشور پدید آید.

در ماه های اخیر، رهبران واشنگتن از تمدید معافیت های تعرفه ای واردات فولاد و آلومینیوم از هند خودداری کرده اند. ترامپ که خواهان افزایش سهم شرکت های امریکایی در بازار بزرگ هند است، معافیت های تجارت ترجیحی با هند را به حالت تعلیق درآورده است. دهلی نو نیز در مقابل، تعرفه هایی برای ورود ۲۸ کالای امریکایی تعیین کرده است. اگر دامنه جنگ تجاری دو کشور همانند جنگ تجاری با پکن گسترش یابد و حوزه انرژی را نیز در بر گیرد، شاهد تغییر در مهره های این بازی صد ها میلیارد دلاری خواهیم بود.

ال ان جی ال ان جی امریکا برای حضور در بازار هند برنامه ریزی های گسترده ای انجام داده اند و ممکن است با تلاش گسترده کشور هایی نظیر روسیه و استرالیا برای حضور در بازار گاز این کشور آسیایی، مردان تگزاس به گوشه رینگ سوق داده شوند. مجموع ارزش پروژه های سرمایه گذاری حوزه انرژی هند یک تریلیون دلار تخمین زده می شود. این طرح ها شامل طرح هایی نظیر ساخت خطوط لوله انتقال فرآورده های نفتی، شبکه انتقال توزیع برق و نیروگاه های جدید است.

ابزار دیپلماسی در دستان دهلی نو

در کنار توسعه زیرساخت ها، هند در بخش سیاست خارجی نیز فعال بوده و با پیوستن به سازمان همکاری های شانگهای، راه را برای کاراتر کردن نظام تجارت بین المللی کالا های خود هموار کرده است. همچنین آن ها در اندیشه پیوستن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستند که شامل کشور های روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان است. هندی ها علاوه بر منافع ژئوپلتیک، برای کسب درآمد بیشتر، خواهان توسعه روابط اقتصادی خود با دولت های آسیای میانه هستند. کشور هند چهارمین مصرف کننده بزرگ انرژی دنیا بوده و تقاضای انرژی این کشور به سرعت در حال افزایش است. بدین ترتیب، منطقه آسیای میانه و دریای کاسپین می تواند یک تأمین کننده پایدار انرژی برای اقتصاد در حال رشد هند محسوب شود.

کریدور شمال- جنوب و پروژه های مرتبط با آن، راه دستیابی دهلی نو به قلب اوراسیا را هموار کرده و با دور زدن کامل پاکستان، به رقیبی برای کریدور اقتصادی چین- پاکستان تبدیل خواهد شد.
کارشناسان بار ها به بررسی چالش های رقابت کریدور شمال- جنوب دولت هند و یک کمربند، یک راه دولت چین پرداخته اند، اما در واقع، این دو مسیر کاملاً مجزا از یکدیگر بوده و باعث هم افزایی خواهد شد. با وجود اهداف متفاوت ساخت این دو کریدور ارتباطی، آن ها یکدیگر را تقویت نموده و نمی توان آن ها را از هم جدا کرد. هیلمن معتقد است: من کریدور شمال- جنوب را مکمل یک کمربند، یک راه چینی ها می دانم. این کریدور ها باعث خواهد شد این دو قدرت نوظهور اقتصادی در کنار همکاری و انسجام فعالیت ها، به هم افزایی با کشور های قرار گرفته در این مسیر دست یابند.

وی می افزاید: دولت های ایران و آذربایجان، می توانند با راه اندازی این دو پروژه کلیدی، بیش از گذشته به شبکه های منطقه ای متصل شوند.
به نظر می رسد انسجام کشور های قرار گرفته در اوراسیا نظیر ایران، قزاقستان، ترکمنستان و دولت های منطقه قفقاز، می تواند به تغییر در مهره های بازی منجر شود. این کشور ها در آستانه انتقال از حاشیه اقتصاد جهانی به قلب آن هستند. همه آن ها هدف مشترکی دارند و با افزایش تدریجی همکاری ها، کشور های قرار گرفته در این مسیر می توانند به گذرگاه کریدور های شمال- جنوب و شرق- غرب دنیا تبدیل شوند.

راهی که در پیش است

رهبران دهلی نو خواهان افزایش سهم گاز طبیعی در سبد انرژی مصرفی از ۷ درصد کنونی به ۱۴درصد هستند. این دورنما می تواند فرصت های بزرگی برای غول های امریکایی تولیدکننده گاز پدید آورد. من معتقدم از دست دادن این فرصت بزرگ یک نقطه سیاه در کارنامه دولتمردان کنونی امریکا خواهد بود. رقابت گسترده ای برای تصاحب این پروژه ها آغاز شده است. اقتصاد هند به دلیل افزایش قیمت نفت با مشکلات زیادی روبه رو شده و تحریم های نفتی ایالات متحده علیه ایران، راه را برای خرید نفت ارزان تهران مسدود کرده است. هندی ها با پایبندی به تحریم های کاخ سفید و اعلام توقف کامل واردات نفت از پس از پایان معافیت ها، خود را به یکی از متحدان نزدیک ایالات متحده تبدیل کرده اند. البته گفته می شود رهبران دهلی نو با قیمت های بالای کنونی نفت تصمیم گرفته اند خرید نفت از ایرانی ها را از سر بگیرند. مذاکره با امریکایی ها برای ایجاد شرایط بهتر نیز در دستور کار آنان قرار دارد.

عطش زیاد هندی ها برای ال ان جی

در سال های اخیر، تقاضای ال ان جی هند به سرعت در حال افزایش است. اعطای تخفیف برای واردات ال ان جی در سال آینده میلادی در دستور کار دولت هند قرار دارد. تعرفه کنونی ۵ /۲ درصد است.
ال ان جی را باید جایگزین پاک تری برای زغال سنگ مصرفی در نیروگاه ها دانست. به همین دلیل، تقاضا برای این سوخت در سال های فرارو افزایشی پرشتاب خواهد یافت. پیش بینی می شود با ورود محموله های ال ان جی بازیگران جدید به ویژه استرالیایی ها و امریکایی ها، بازار ال ان جی با رکود موقتی و افزایش رقابت روبه رو شود. بی تردید، دولت ترامپ با آغاز یک جنگ تجاری جدید با دهلی نو، دست به قمار بزرگی خواهد زد. هر چند کاهش نرخ رشد اقتصادی هندی ها در سایه این جنگ، از هم اکنون قابل پیش بینی است. افزایش دامنه این جنگ احتمالی بر آینده بازار شرکت های امریکایی فعال در صنعت انرژی تأثیرات گسترده ای خواهد داشت. به هر حال، ممکن است دهلی نو برای اجرای این طرح ها به سوی رایزنی با سایر کشور ها حرکت کند. تولیدکنندگان ال ان جی در قطر، روسیه و استرالیا، برندگان اصلی این سناریو خواهند بود. آن ها محصولی ارزان تر نیز در مقایسه با رقبای تگزاسی خود دارند. از سوی دیگر امریکایی ها با تهدید و تحریم رقبای خود مثل ایران و روسیه در صدد کاهش نقش آن ها در بازار هند جهت نفوذ بیشتر خود در بازار هند هستند.

در مجموع، مذاکره رهبران واشنگتن و دهلی نو می تواند نتایج اثربخش تری به ویژه با ایجاد مشارکت های بزرگ و دستیابی به رابطه برد- برد، به دنبال داشته باشد، اما با ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید، پیش بینی راهبرد های آینده کاخ سفید، دشوارتر از همیشه شده است.

جدال بر سر تصاحب بازار یک تریلیون دلاری انرژی هند
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

گزارش ها

تیم ملی والیبال ایران - لهستان/ گزارش لحظه به لحظه ست نخست

تیم ملی والیبال ایران - لهستان/ گزارش لحظه به لحظه ست نخست

بانک‌ها برای ارائه گزارش وجوه ارائه شده دو ماه مهلت دارند

بانک‌ها برای ارائه گزارش وجوه ارائه شده دو ماه مهلت دارند

گزارش روزنامه شرق درباره عباس ایروانی

گزارش روزنامه شرق درباره عباس ایروانی

گزارش لحظه به لحظه/ بحرین صفر - ایران صفر

گزارش لحظه به لحظه/ بحرین صفر - ایران صفر

گزارش زنده؛ بحرین 0 ایران 0

گزارش زنده؛ بحرین 0 ایران 0

چراغ گزارش‌های امیدوارکننده بنیادی‌ها روشن شد

چراغ گزارش‌های امیدوارکننده بنیادی‌ها روشن شد

پیشنهاد روزآمدسازی آیین نامه حمایت از قهرمانان ورزشی کشور/ ارائه گزارش پیشرفت علمی کشور

پیشنهاد روزآمدسازی آیین نامه حمایت از قهرمانان ورزشی کشور/ ارائه گزارش پیشرفت علمی کشور