بازدید: 111

ریزش محدود قیمت‌ها در بازار طلا و سکه و ارز

منبع : صبحانه آنلاین کد خبر: 1872487
امروز سه‌شنبه ۴ تیرماه ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز پایتخت روز آرامی را سپری کرد و برخلاف انتظار بسیاری از معامله‌گران قیمت‌ها مسیر کاهشی را پیش گرفتند.
به گزارش صبحانه، امروز سه‌شنبه ۴ تیرماه ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز پایتخت روز آرامی را سپری کرد و برخلاف انتظار بسیاری از معامله‌گران قیمت‌ها مسیر کاهشی را پیش گرفتند. عصر امروز دلار در بازار آزاد زیر ۱۳۲۰۰ تومان رفت و صرافی ملی قیمت خریدوفروش دلار و یورو را ۱۰۰ تومان کاهش داد تا نرخ رسمی دلار در محدوده ۱۳۰۰۰ تا ۱۳۱۰۰ تومانی قرار گیرد. سکه طرح جدید به زیر مرز ۴.۷ میلیون تومانی رفت اما مثقال طلای آبشده همچنان بالای مرز ۱.۹ میلیون تومانی ایستاده است.

در چهارمین روز هفته، بازار ارز بی‌توجه به تحریم‌های جدید آمریکا روی مدار کم‌شیب نزولی حرکت کرد و بازار طلا بدون تاثیرپذیری از قیمت اونس جهانی با کاهش نرخ سکه و ثبات نسبی قیمت طلای آبشده مواجه شد.

بررسی نوسانات بازار ارز نشان می دهد که دلار طی 12 روز گذشته نوسان چندانی را تجربه نکرده است و در بازه مشخص 13 تا 13 هزار و 700 تومانی نوسان کرده است. در روزهای اخیر میزان نوسانات حتی محدودتر شده است و در 7 روز اخیر قیمت دلار تغییر بالای 200 تومان را طی روز تجربه نکرده است.

حرکت بازار برخلاف جهت انتظارات
به گفته کارشناسان بازار، کمبود تقاضا در بازار و قدرت نمایی عرضه بازارساز به اندازه‌ای است که نوسان گیران برخلاف گذشته، توان جوسازی پیرامون وقایع سیاسی و تغییرات قیمتی را نداشتند. این در حالی بود که برخی نوسان گیران انتظار داشتند تحت تاثیر تحریم های جدید آمریکا که دوشنبه اعلام شد، قیمت دلار در روز سه شنبه با نوسانات زیاد افزایشی مواجه شود.

شماری از فعالان نیز عنوان می کردند، معامله گران پس از تحریم های آمریکا برخلاف انتظار فروش های خود را افزایش دادند و همین موضوع موجب شد که قیمت روز سه شنبه با گپ منفی نسبت به روز دوشنبه باز شود. بر این اساس معامله گران تصور می کردند، به دلیل اعلام آمریکا، بازارساز در روز سه شنبه میزان عرضه خود را افزایش خواهد داد؛ به همین دلیل آن ها پیش از شروع به کار بازار خود اقدام به فروش کردند.

هرچند برای پذیرفتن این دیدگاه لازم است باور داشته باشیم که میزان تقاضا در بازار چندان بالا نیست، چرا که اگر میزان تقاضا در بازار بالا بود، می‌توانست در برابر عرضه بازارساز ایستادگی کند و در این شرایط، ورود تقاضای نوسان گیران می توانست توان بیشتری را برای ورود قیمت به سطوح بالاتر ایجاد کند.

روزهای ملال‌آور برای نوسان گیران
می توان گفت نوسان گیران از آن جا که باور داشتند در شرایط فعلی تقاضای چندانی در بازار وجود ندارد، تصمیم گرفتند که به جای مقابله با عرضه بازارساز خود رفتار متمایزی را در پیش بگیرند و با فروش ارز زمینه را برای ورود قیمت به سطوح پایین تر فراهم کنند.

به طور کلی در روزهای اخیر نوسان گیران بیشتر از آنکه به دنبال سفته بازی باشند، قصد دارند از رفت و برگشت قیمتی در دامنه محدوده کسب سود کنند؛ با این حال، به دلیل محدود شدن تغییرات قیمتی، بخش زیادی از معامله گران تمایلی برای ورود به بازار ندارند. روزهای ملال‌آور برای نوسان گیران دلار در صورتی که بیشتر ادامه پیدا کند، می تواند زمینه ساز خروج بیشتر آن ها از بازار شود و به ثبات بیشتر بازار کمک کند.

این در حالی است که بخشی از معامله گران معقتقدند در صورتی که توان عرضه بازارساز پایین بیاید، قیمت می تواند بار دیگر با شیب های بیشتر افزایشی شود. این دسته باور دارند در صورتی که کاهش درآمدهای نفتی ادامه پیدا کند و جایگزینی پیدا نکند، طی ماه های پیش رو مدیریت نوسانات دشوارتر خواهد شد.

قیمت انواع سکه و طلا
عصر امروز در بازار طلا قیمت هر قطعه سکه امامی ( طرح جدید (با افت 40 هزار تومانی نسبت به دیروز با نرخ 4 میلیون و 675 هزار تومان و سکه بهار آزادی (طرح قدیم) با 30 هزار تومان کاهش با نرخ 4 میلیون و 500 هزار تومان به فروش رسید.

همچنین امروز قیمت نیم‌سکه، 2 میلیون و 450 هزار تومان، قیمت ربع‌سکه یک میلیون و 570 هزار تومان و سکه‌گرمی با 40 هزار تومان افزایش یک میلیون و 20 هزار تومان اعلام شد.

از سوی دیگر قیمت مثقال طلای آبشده در بازار طلای تهران عصر امروز به یک میلیون و 909 هزار تومان رسید که تغییر چندانی نسبت به نرخ نهایی دیروز نداشته است. همچنین هر گرم طلای 18 عیار عصر امروز حدود 440 هزار تومان شده است.

قیمت دلار و ارزهای رایج
امروز سه‌شنبه 4 تیرماه نرخ رسمی خرید و فروش دلار طبق اعلام صرافی ملی با 100 تومان کاهش به رقم 13000 تومان برای خرید و 13100 تومان برای فروش رسید. همچنین قیمت خرید یورو با همین میزان کاهش 14900 تومان و قیمت فروش یورو 15000 تومان اعلام شد.

از سوی دیگر در بازار آزاد پایتخت شاخص ارزی با عقب‌نشینی از محدوده 13300 تومانی به محدوده 13200 تومانی راه یافت و در مقاطعی به 13170 تومان نیز رسید. در لحظه تنظیم گزارش (حدود ساعت 7.30 عصر) دلار آزاد 13200 تا 13220 تومان معامله شد.

عصر امروز دلار هرات در بازار مرزی 13100 تا 13110 تومان خرید و فروش شد، و قیمت حواله درهم امارات به رقم 3600 تومان رسید ( کاهش 40 تومانی نسبت به نرخ پایانی دیروز).

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:


ریزش محدود قیمت‌ها در بازار طلا و سکه و ارز
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟

گزارش پلیس در مورد راهپیمایی صبح امروز تهران

گزارش پلیس در مورد راهپیمایی صبح امروز تهران

گزارش «تخلفات دستگاه‌ها در بروز سیل» نهایی شد/ خاطیان به دستگاه قضا معرفی می‌شوند

گزارش «تخلفات دستگاه‌ها در بروز سیل» نهایی شد/ خاطیان به دستگاه قضا معرفی می‌شوند

ورود نقدینگی یعنی شاخص ۳۷۰ هزار واحدی/ بهبود وضعیت تقاضا با انتشار گزارش‌های ۶ ماهه شرکت‌ها / زنگ کاهش ارزش معاملات خرد به صدا درآمد

ورود نقدینگی یعنی شاخص ۳۷۰ هزار واحدی/ بهبود وضعیت تقاضا با انتشار گزارش‌های ۶ ماهه شرکت‌ها / زنگ کاهش ارزش معاملات خرد به صدا درآمد