بازدید: 64

هر آنچه که لازم است از خرید لنت ترمز بدانید

نقش پر اهمیت و حساس کاهش سرعت و توقف خودرو بر عهده لنت‌هاست در نتیجه اگر این قطعه با مواد مرغوبی ساخته نشده و یا تخریب شده باشد سیستم ترمز خودروی شما قطعا عملکرد ضعیفی خواهد داشت.
اگر قصد تعویض لنت ترمز خودروی خود را دارید این مقاله شما را در انتخاب یک لنت ترمز خوب یاری خواهد کرد پس تا انتها همراه ما باشید.

پیش از آن که ویژگی های یک لنت ترمز با کیفیت را شرح دهیم بهتر است بدانیم این قطعه کوچک در خودروی ما چه وظیفه ای بر عهده دارد و چرا به این اندازه مهم است. نقش پر اهمیت و حساس کاهش سرعت و توقف خودرو بر عهده لنت هاست در نتیجه اگر این قطعه با مواد مرغوبی ساخته نشده و یا تخریب شده باشد سیستم ترمز خودروی شما قطعا عملکرد ضعیفی خواهد داشت. البته سیستم ترمز شامل بخش های مهمی است که اختلال در هر بخش سلامت راننده و سرنشینان را به خطر خواهد انداخت در نتیجه توصیه می کنیم در فواصل زمانی مشخصی سیستم ترمز خودروی خودرو را مرتبا بررسی نمایید تا از بروز حوادث جلوگیری کنید.

انواع لنت ترمز خودرو

برای آن که بدانید کدام لنت ترمز برای خودروی شما مناسب تر است لازم است ابتدا با انواع لنت ترمز هایی که تولید می شوند آشنایی داشته باشید. لنت ترمز ها همگی از یک نوع نبوده و با توجه به موادی که در ساخت آن ها به کار رفته است به طور کلی به ۵ دسته تقسیم می شوند که به شرح زیر می باشند.

۱ - لنت ترمز ارگانیک: این لنت ها بیشتر پایه سلولزی دارند و از بافت نرمی برخوردارند که همین موضوع سبب شده تا اصطکاک بالایی داشته و کاملا بی صدا باشند، اما همین بافت نرم عملکرد ضعیفی را در دما های بالا به وجود می آورد. عمر کوتاه و ایجاد گرد زیاد از ضعف های لنت های ارگانیک محسوب می شود.

۲ - لنت ترمز سرامیکی: همانطور که از نام آن مشخص است این نوع لنت ها از سرامیک ساخته شده اند، اما به سبب وجود مس در آنها، بافت نرم تری داشته تا اصطکاک لازم را برای توقف خودرو بوجود آورند. لنت های سرامیکی از نظر کارایی، طول عمر، عملکرد در دما های بالا و تخلیه حرارت بسیار مناسب و عالی عمل می کنند به همین جهت از قیمت بالاتری نیز برخوردار می باشند.

۳ - لنت ترمز نیمه فلز: لنت های نیمه فلز نیز قیمت بالایی دارند، اما در قبال قیمت بالایی که بابت آن پرداخت می شود عملکرد بسیار بالایی را شاهد خواهید بود ضمن آن که این لنت ها صدای بسیار کمی ایجاد می کنند.

۴ - لنت ترمز فلزی: بخش عمده لنت های فلزی از آهن و استیل است و بیشتر در خودرو های لوکس اروپایی از آن ها استفاده می گردد. صدای بالا و ایجاد گرد بسیار از معایب این لنت است که، چون خودرو های لوکس آب بندی شده اند صدای زیاد آن شنیده نمی شود.

۵ - لنت ترمز زینتری: در ساخت این نوع از استیل و الیاف کامپوزیتی استفاده شده است. کارایی لنت های زینتری در خودرو های آفرودی و هواپیماهاست و این لنت ها در خودرو های سواری عملکرد بسیار ضعیفی خواهند داشت.

هر یک از این لنت ها برای خودرو و وسیله نقلیه به خصوصی مناسب بوده و همانطور که مشاهده کردید کارایی مختلفی نیز دارند. عملکرد و ویژگی های گوناگون تمامی لنت ها سبب شده است تا قیمت لنت ترمز در انواع مختلف، متفاوت باشد. برای آن که بدانید چه لنت ترمزی برای خودروی شما مناسب تر است ضمن آن که لازم است تا آشنایی با لنت ها داشته باشید بهتر است از یک تعمیرکار یا متخصص کمک بگیرید، اما به طور کلی بیشترین لنت هایی که مورد استفاده خودرو های سواری است از جنس نیمه فلز یا (Semi Metalic) بوده که کارایی و عملکرد بالایی در این نوع خودرو ها از خود نشان می دهند.
 
خرید لنت ترمز
چه زمانی باید لنت ترمز جدیدی خریداری کنیم؟

لنت ترمز نیز همانند بسیاری از قطعات یدکی در خودرو عمر مفیدی داشته و زمانی نیاز به تعویض پیدا می کند که البته شرایط مختلفی در زمان تعویض آن اثر می گذارند همچون مکان رانندگی، تعداد سرنشینان، مسافت رانندگی، شرایط رانندگی و ...

زمانی که لنت ترمز شما کارایی خود را از دست دهد با نشانه هایی می توان این موضوع را تشخیص داد البته برخی خودرو های مدرن و جدید سیستم هشدار تعویض لنت دارند که هنگام اتمام لنت ترمز چراغ مربوطه روشن شده و هشدار اتمام لنت را به راننده خواهد داد. در اکثر خودرو ها این سیستم هشدار وجود ندارد، اما راننده خود می تواند با تجربه برخی موارد زمان تعویض لنت ها را تشخیص دهد. این موارد در ادامه شرح داده شده اند.

• کم شدن ضخامت لنت: با مشاهده لنت ها می توانید ضخامت آن را بررسی کنید در صورتی که ضخامت آن ها بسیار کم باشند نیاز به لنت جدید دیگری است.

• لرزش پدال ترمز: در زمان ترمزگیری که پا را روی پدال ترمز می فشارید لرزشی را احساس خواهید کرد که ممکن است نشان دهنده اتمام لنت ها باشد البته لرزش پدال تنها بر اثر اتمام لنت به وجود نمی آید و شاید بر اثر تاب داشتن دیسک ترمز نیز ایجاد شود.

• ترمزگیری ضعیف: در موقعیت هایی که نیازمند توقف و کاهش سرعت هستید احساس می کنید با فشار پدال تا انتها، ترمزگیری خیلی کندتر و دیرتر از گذشته صورت می گیرد.

• صدای گوش خراش هنگام ترمز گرفتن: زمانی که پد های ترمز به اتمام رسیده باشند در اثر سایش لنت با دیسک ترمز، در زمان ترمزگیری صدای گوش خراشی شنیده خواهد شد که در واقع این صدا خود یک هشدار برای تعویض لنت ها محسوب می شود.

خرید اینترنتی لنت ترمز

با وجود مواردی که در بالا ذکر شد، اگر در هنگام رانندگی یکی از این موارد را احساس می کنید پس زمان خرید لنت ترمز جدید برای خودرویتان فرارسیده است. ممکن است با وجود مشغله و گرفتاری های کاری زمانِ وقت گذاشتن برای خرید لنت را نداشته باشید و از طرفی در انتخاب مکان خرید نیز مردد باشید. در اینجاست که باید وجود فروشگاه های اینترنتی و خرید اینترنتی را یک غنیمت بدانیم. در واقع فروش اینترنتی از آن نظر برای ما بهتر است که در هر مکانی که باشید حتی در مسیر بازگشت به خانه یا رفتن به محل کار، می توانید بررسی های خود را از طریق جستجو در اینترنت انجام دهید و از سویی دیگر نیز به سادگی می توانید کالای خود را ثبت نموده و درِ منزل خود تحویل بگیرید.

از میان تعداد بسیاری فروشگاه اینترنتی که در زمینه فروش قطعات یدکی خودرو در حال فعالیت هستند، یدک لند یکی از بهترین آنهاست چرا که به طور تخصصی و تنها در زمینه عرضه و فروش انواع قطعات یدکی، چون لاستیک، لنت ترمز، شمع خودرو و... فعالیت دارد. صاحب هر خودرویی که باشید، چه داخلی و چه خودروی خارجی، تمامی قطعات یدکی اصل و باکیفیت را در این فروشگاه خواهید یافت.

هر آنچه که لازم است از خرید لنت ترمز بدانید
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش فیش‌های حقوقی به دولت رفت

گزارش فیش‌های حقوقی به دولت رفت

گزارشگر دادگاه مصدق درگذشت+عکس

گزارشگر دادگاه مصدق درگذشت+عکس

گزارش تمرین پرسپولیس/ گلزنی جونیور در روز تولد علیپور

گزارش تمرین پرسپولیس/ گلزنی جونیور در روز تولد علیپور

گزارش تمرین استقلال/ بازگشت دیاباته، چشمی و اسماعیلی

گزارش تمرین استقلال/ بازگشت دیاباته، چشمی و اسماعیلی