بازدید: 7

افزایش اعتماد عمومی با طرح تحول قضایی

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1871734
همزمان با هفته اول تیر که به نام هفته قوه قضاییه نامگذاری شده است، روزنامه «حمایت» با برخی از صاحب نظران در خصوص رویکرد‌های دستگاه قضا و تحولات روبه‌پیشرفت این نهاد گفتگو کرده است.

افزایش اعتماد عمومی با طرح تحول قضاییبه گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، همزمان با هفته اول تیر که به نام هفته قوه قضاییه نامگذاری شده است، روزنامه «حمایت» با برخی از صاحب نظران در خصوص رویکرد های دستگاه قضا و تحولات روبه پیشرفت این نهاد گفتگو کرده است که در متن زیر تقدیم می شود:

سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ با گرامی داشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر بیان کرد: قوه قضاییه امروز باقدرت و قوت در راستای عدالت گستری در جامعه مجاهدانه تلاش می کند. شکی نیست که قوه قضاییه از کلیدی ترین و اساسی ترین ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با بی عدالتی و تبعیض و همچنین ظلم و فساد است و در این مسیر شهدای بسیاری را تقدیم کرده است.


وی افزود: امروز مردم، نیروی انتظامی و قوه قضاییه را ملجأ و پناهگاه خود برای دادخواهی و احقاق حقوق خود می دانند و هنگامی که حقی از آن ها ضایع می شود یا مورد ظلم و تعدی ظالمان قرار می گیرند با اطمینان و باور به این دو نهاد مراجعه می کنند چراکه مردم قوه قضاییه و نیروی انتظامی را یاور دادرس خود می دانند.


تعامل و همکاری نیروی انتظامی و قوه قضاییه که دارای اهداف و افق مشترکی هستند امری لازم و ضروری است و بدون شک هرچه این تعامل و همکاری بیشتر باشد اثرات و نتایج آن را که همان آرامش و امنیت است در زندگی مردم خواهیم دید.


وی با اشاره به تشکیل مراکز مشاوره در کلانتری ها بیان کرد: یکی از اهداف تشکیل این مراکز استفاده از مشاوران متخصص رسیدگی به پرونده مراجعان به کلانتری و ایجاد صلح و سازش بین طرفین دعوا و جلوگیری از ارسال اینگونه پرونده ها به دادسرا ها است که بحمدالله در این زمینه توفیقات بسیاری هم داشته ایم.


وی با اشاره اینکه آمدن آیت الله رئیسی در مسند قوه قضاییه به موضوع جلوگیری از اطاله دادرسی توجه ویژه ای شده است گفت: رفع اطاله دادرسی ازجمله مواردی است که مطالبه بسیاری از افراد جامعه بوده و ریاست دستگاه قضایی به درستی به این نکته توجه داشته اند. تقویت و تعامل و همکاری بین ناجا و قوه قضاییه به طور حتم می تواند موجب ارتقای امنیت و آرامش و ناامن شدن فضا برای کسانی شود که به دنبال سلب امنیت و آرامش از جامعه هستند.

دو راهکار برای کاهش ورودی پرونده ها
محمدعلی اسفنانی، مدیرکل تعزیرات تهران هم بابیان اینکه بعد از سال ها فردی از بدنه قوه قضاییه بر مسند ریاست قوه قضاییه نشسته است، عنوان کرد: ریاست قوه قضاییه به تمام وجوه قوه قضاییه اشراف و احاطه دارد و می تواند با استفاده از تجربیات خود کاستی ها را به نقطه قوت مبدل کند که شاید این مقوله در ادوار گذشته میسر نبود.


وی افزود: قوه قضاییه در کشور ها ضامن سلامت دستگاه های حاکمیتی هستند به همین دلیل وظایف سنگینی را قانون اساسی بر عهده قوه قضاییه گذاشته است که بخشی از آن مربوط به داوری و قضاوت بین افراد است که جزو وظایف ذاتی این دستگاه است، اما بخشی از این وظایف که بسیار مهم است مربوط به پیشگیری از وقوع جرم و رسیدگی به پرونده هایی که الزاماً ترافعی نیست و به نوعی بحث فساد در آن مطرح است. درهرحال جامعه توقع دارد که نظام کارآمدی خود را به اثبات برساند و برگ برنده نظام در اثبات کارآمدی و الگو شدن برای نظام های حاکمیتی دنیا این است که بتواند به روش های منطقی و دینی که از اوایل انقلاب به آن پرداخته شده است از فساد چه ازلحاظ اقتصادی و چه ازلحاظ اجتماعی و فرهنگی، عدالت قابل قبولی را در جامعه به وجود آورد.
اسفنانی ادامه داد: البته موانعی سد راه این دستگاه برای عمل به وظایف خود است که یکی از آن ها حجم بالای ورودی پرونده ها است که این حجم از پرونده سد بزرگی برای قوه قضاییه در جهت رسیدن به اهداف خود است.
وی با اشاره به اینکه دو راهکار برای کاهش ورودی پرونده ها وجود دارد گفت: یک اینکه برخی از اعمال و عناوین مجرمانه باید از مجموعه عناوین مجرمانه ما حذف شود چراکه ما بالاترین میزان عناوین مجرمانه بالغ بر ۲ هزار عنوان را داریم که قوه باید به آن رسیدگی کند درحالی که این ضرورت وجود ندارد و می توان رسیدگی به این عناوین مجرمانه را در قالب تخلف به سازمان های دیگر واگذار کرد دیگر اینکه برخی از این عناوین ماهیت قضایی ندارند و به نوعی صنفی است و باید به اتحادیه های صنفی واگذار شود.
مدیرکل تعزیرات تهران عنوان کرد: لوایحی هم به مجلس ارسال شده مبنی بر حبس زدایی و کیفرزدایی که به کاهش جمعیت کیفری کشور کمک می کند ازجمله مواردی است که باید به آن توجه شود.
وی در خصوص تحول قضایی یادآور شد: باید بحث تخصصی شدن دادگاه ها در قوه قضاییه پیگیری شود تا این دستگاه بتواند در همه عرصه ها حرف برای گفتن داشته باشد. چراکه نمی توان توقع داشت یک قاضی نسبت به همه موضوعات اشراف داشته باشد، البته در کنار تخصصی شدن دادگاه ها آموزش قضات را باید در نظر داشت تا تحول موردنظر مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب و ریاست قوه قضاییه محقق شود.
استفاده از فضای دانشگاهی برای تحقق عدالت کیفری
علی ربیع زاده حقوقدان نیز در خصوص تغییر رویکرد دستگاه قضایی و همچنین طرح تحول قضایی در گفتگو با «حمایت» اظهار کرد: ریاست جدید قوه قضاییه در طرح تحول قضایی تغییرات در ساختار و عملکرد قضایی را در نظر گرفته است.
وی با مثبت ارزیابی کردن تحولات قوه قضاییه در دوره جدید عنوان کرد: در دیدار اخیر ریاست قوه قضاییه با وکلا و حقوقدانان بحث وکلای دادگستری و تسخیری که در طرح تحول قضایی به آن اشاره شده است، مطرح شد که بر طبق آن تغییراتی در مجتمع های قضایی مبنی بر تسریع رفت وآمد وکلا و همچنین تکریم آن ها صورت گرفته است که تحول مثبتی است.
ربیع زاده افزود: عملکرد ریاست قوه قضاییه و تغییر رویکرد این دستگاه نشان می دهد که سرعت بخشی به اقدامات از سرفصل های دستگاه قضا است.
وی با توجه به نقش و اهمیت تربیت و آموزش قضات که از ابتدای انقلاب مدنظر بود گفت: در مدیریت منابع انسانی و جذب قضات هم مکانسیم ها، فرایند ها و شاخص های ارزیابی قضات در طرح تحول قضایی در نظر گرفته شده است که ارزشمند و قابل تأمل است.
این حقوقدان با توجه به دقت نظر ریاست قوه قضاییه به امور اطلاع رسانی و رسانه ای بیان کرد: با توجه به شرایط جدید رسانه ای و فضای مجازی قوه قضاییه نیازمند آن است که در هر مسئله از باب رسانه خود ورود کرده و قرائت خود پیرامون آن مسئله را به طور قانونی، رسمی و صحیح قبل از انتشار شایعات منتشر کند. به همین منظور تحول جدی را در چند ماه گذشته چه در رسانه های مرتبط با قوه قضاییه و چه در رسانه های دیگر و صداوسیما شاهد بودیم.
وی بابیان اینکه یکی از مهم ترین چالش ها در کشور ارتباط بین کارگزاران و سیاستمداران با جامعه علمی و دانشگاهی است گفت: دره بزرگی بین فضای نظری و میدان عمل در کشور وجود دارد، اما دیدار های که صورت گرفته از سوی ریاست قوه قضاییه با جوانان و اساتید نشان داد که رویکرد جدید قوه قضاییه در راستای نزدیک کردن فضای دانشگاهی حقوق با فضای عملی و کاربردی است تا نظرات اساتید و نظریه های حقوقی را با چالش های پیشروی قوه قضاییه گره بزند.

 

انتهای پیام/
منبع: روزنامه حمایت
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


افزایش اعتماد عمومی با طرح تحول قضایی
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

پیگیر تاخیر در قرائت گزارش «روند اجرای برجام»  هستیم/ از ارسال این گزارش به صحن مجلس سه ماه می‌گذرد

پیگیر تاخیر در قرائت گزارش «روند اجرای برجام» هستیم/ از ارسال این گزارش به صحن مجلس سه ماه می‌گذرد

گزارشی از عملکرد مدیریت شهری در ارائه خدمت‌رسانی به زائران اربعین

گزارشی از عملکرد مدیریت شهری در ارائه خدمت‌رسانی به زائران اربعین

۴ رکن گزارش خبری را بیاموزید

۴ رکن گزارش خبری را بیاموزید

تیم ملی والیبال ایران - ژاپن / گزارش لحظه به لحظه ست نخست

تیم ملی والیبال ایران - ژاپن / گزارش لحظه به لحظه ست نخست

گزارش تمرین پرسپولیس/ شجاع و نعمتی اختصاصی تمرین کردند/ میهمان ویژه در بین سرخپوشان

گزارش تمرین پرسپولیس/ شجاع و نعمتی اختصاصی تمرین کردند/ میهمان ویژه در بین سرخپوشان

کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد/ گزارش روزانه بازار سرمایه

کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد/ گزارش روزانه بازار سرمایه

اردوغان گزارش‌ها درباره فرار زندانیان داعشی را «کذب» خواند

اردوغان گزارش‌ها درباره فرار زندانیان داعشی را «کذب» خواند

اردوغان گزارش‌ها درباره فرار زندانیان داعشی را «کذب» خواند

اردوغان گزارش‌ها درباره فرار زندانیان داعشی را «کذب» خواند