بازدید: 10

کمیسیون امنیت ملی مجلس از هوافضای سپاه پیرو سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا تقدیر می‌کند

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1865770
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی پیرو واکنش قاطع ایران به تجاوز پهپاد جاسوسی آمریکا به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی گفت: این اقدام، اقدامی قابل تقدیری است، در کمیسیون رسماً تقدیری به عمل خواهیم آورد.
کمیسیون امنیت ملی مجلس از هوافضای سپاه پیرو سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا تقدیر می کندحشمت الله فلاحت پیشه در گفت وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، پیرو واکنش قاطع ایران به تجاوز  پهپاد جاسوسی آمریکا به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی گفت: اقدامی که صورت گرفت، اقدام بسیار بزرگی بود. چرا که این اقدام با شعاع برد منطقه ای صورت گرفت و علیه جمهوری اسلامی برنامه ریزی شده بود.
 
سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا قابل تقدیر است
وی با بیان اینکه این اقدام، اقدامی قابل تقدیری است، تصریح کرد: به هر حال ما هم به نوبه  خود در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیرو این اقدام، رسما تقدیری به عمل خواهیم آورد. منتها پیگیری های بعد از این اقدام همواره محل بحث کمیسیون است؛ بنده معتقدم یکی از مشکلاتی که در مناسبات خارجی کشور وجود دارد، یکی عدم پیگیری های حقوقی است.
 
بیشتر بخوانید: سرنگونی پهپاد جاسوس؛ مصداق پیشرفتِ بدون آمریکا/ نزدیک نیایند
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: به هر حال هر کشوری که از محل آن ها و یا پایگاه آن ها علیه ایران رخنه ای صورت می گیرد، باید اقدامش تحت شکوایه ای به سازمان ملل متحد، مورد پیگیری قرار گیرد.
 
وی افزود: در موضوع حمله سایبری و برنامه ریزی در این زمینه، باید ادله مورد نیاز جمع آوری شده و در اختیار دفتر حقوقی ریاست جمهوری قرار گیرد و پیگیری حقوقی آن مدنظر باشد. چرا که باراک اوباما در زمان ریاست جمهوری خود یک حکم را ابلاغ کرد که پیرو آن گفته شد دولت آمریکا مجاز است در مقابل کشور هایی که حمله سایبری به آمریکا می کنند از حمله نظامی استفاده کند بنابراین طبق این شرایط؛ به نظر بنده کشفیاتی که در این زمینه در ایران صورت گرفته، بیشتر از کشفیاتی است که در کشور های دیگر صورت می گیرد، اما پیگیری های حقوقی آن هم باید مد نظر باشد.
 
به گزارش میزان،پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک آمریکا ساعت ۱۴ دقیقه بامداد روز پنجشنبه ۳۰ فروردین از یکی از پایگاه های نیرو های آمریکایی در جنوب خلیج فارس با مختصات معلوم به هوا برخاسته و بر خلاف قوانین هوانوردی کلیه تجهیزات مربوط به معرفی خود را خاموش کرده و در نهایت پنهان کاری، از تنگه هرمز به سمت چابهار ادامه مسیر می دهد.

بیشتر بخوانید: فرمانده کل سپاه: هر دشمنی به مرز های ایران تعرض کند، بر نخواهد گشت

طبق اعلام روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، این هواپیمای بدون سرنشین در زمان بازگشت به سمت غرب منطقه در محدوده تنگه هرمز با تجاوز به فضای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران، مشغول جمع آوری اطلاعات و جاسوسی می شود. ساعت ۴ و پنج دقیقه بامداد در حالی که هواپیمای متجاوز وارد فضای سرزمینی کشورمان شده بود، توسط پدافند نیروی هوا فضای سپاه مورد هدف قرار گرفت و سرنگون شد.
 
 
هواپیمای گلوبال هاوک یا rq ۴ c. یکی از پیشرفته ترین هواپیما های جاسوسی جهان محسوب می شود که بر اساس اطلاعات به دست آمده بیش از ۲۰۰ میلیون دلار میلیون دلار قیمت دارد.
 
بیشتر بخوانید: پهپاد گلوبال هاوک؛ جاسوسِ ۳۰ خرداد در دام «سامانه سوم خرداد»
 
پهپاد فوق مدرن آمریکایی RQ ۴ می تواند مساحت ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع را در یک روز اسکن و نقشه برداری کند
تجاوز پهپاد فوق مدرن آمریکایی RQ ۴ به حریم هوایی کشورمان با توجه به ویژگی های این  سامانه جامع جاسوسی که می تواند مساحت ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع را در یک روز اسکن و  نقشه برداری کند، ضمن آن که تلاشی برای جمع آوری اطلاعات برای افزایش جنگ روانی  علیه ایران است، اقدامی تحریک آمیز برای ارزیابی حساسیت ایران نسبت به خطوط قرمز  خود برای طراحی سناریو های اتی نیز است.
 
بیشتر بخوانید: هدف آمریکا از اقدامات تحریک امیز در منطقه خلیج فارس چیست؟
 
پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک آمریکا توسط سامانه پدافندی سوم خرداد که یک سامانه پدافندی کاملا بومی بوده و به دست متخصصان داخلی طراحی و ساخته شده است، سرنگون شد.
 
سامانه سوم خرداد صبح روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ در جریان بازدید حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی از نمایشگاه دستاورد های نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رونمایی شد. این سامانه پدافندی که طراحی و ساخت آن یک سال و نیم طول کشیده است، دارای برد ۵۰ کیلومتر است و همزمان چهار هدف را رهگیری و همزمان هشت موشک را شلیک می کند.
 
سامانه سوم خرداد

سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ در جمع خبرنگاران با تشریح جزئیات سامانه پدافندی سوم خرداد، گفته بود: این سامانه برای دفاع از آسمان کشور با فناوری های جدید و به روز با ترکیبی از رادارهای مختلف و توانمندی های ساخت موشک های ضدهوایی ایجاد شده است که در کلاس سیستم های پدافندی پیشرفته امروز جهان با برد، ارتفاع و عمق مناسب است تا بتواند از آسمان کشور حراست کند. این توانمندی به دست دانشمندان گمنام و مؤمن سپاه ایجاد شده و در خدمت تأمین امنیت آسمان کشور قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید: فرمانده کل سپاه: هر دشمنی به مرز های ایران تعرض کند، بر نخواهد گشت
 
پس از سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا توسط سامانه دفاعی تمام ایرانی «سوم خرداد»، نخستین تصاویر از لاشه پهپاد جاسوسی آمریکا، روز گذشته جمعه منتشر شد.

نخستین تصاویر از لاشه پهپاد جاسوسی آمریکا منتشر شد

نخستین تصاویر از لاشه پهپاد جاسوسی آمریکا منتشر شد

نخستین تصاویر از لاشه پهپاد جاسوسی آمریکا منتشر شد

 پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» ​ آمریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد.

بندر کوه مبارک
آنطور که در تارنمای متعلق به سازمان بنادر و دریانوردی، آمده است کوه مبارک یکی از شهر های استان هرمزگان در جنوب ایران و شرق استان هرمزگان است. این شهر در بخش بیابانی شهرستان جاسک و در کرانۀ دریای عمان واقع شده است. از طریق راه اصلی در ۱۵۵ کیلومتری میناب و ۶۵ کیلومتری جاسک قرار دارد. آب و هوای منطقه کوه مبارک از نوع گرم و مرطوب است و پوشش گیاهی بسیار ناچیزی در منطقه دیده می شود و میزان بارندگی های منطقه بسیار کم است. باتوجه به وضعیت نامناسب شرایط کشاورزی، عمده فعالیت ساکنان این منطقه ماهیگیری است که این مسئله اهمیت بنادر صیادی این خطه از کشور را دوچندان می سازد.
 
پهپاد جاسوسی رژیم آمریکا کجا سرنگون شد؟ + مشخصات
 
بیشتر بخوانید: جزئیات سرنگونی هواپیمای جاسوسی متجاوز آمریکا
 
انتهای پیام/

کمیسیون امنیت ملی مجلس از هوافضای سپاه پیرو سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا تقدیر می‌کند
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها