بازدید: 8

آخرین جزئیات تعمیر و بازسازی واحدهای مسکونی مناطق سیل زده کشور

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1864161
معاون وزیر کشور گفت: کار تعمیر منازل مسکونی مناطق سیل زده تا پایان تیرماه و نوسازی آن‌ها تا پایان سال جاری به اتمام می‌رسد.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اسماعیل نجار معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، با بیان اینکه در سیل اخیر به برخی استان ها خسارت سنگینی وارد شده است، اظهار کرد: برآورد خسارت سیل اخیر در استان های کشور حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان است و ۱۷۱ هزار واحد مسکونی آسیب دیده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه در سیل اخیر به بیش از ۱میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار زمین زراعی خسارت جزئی و کلی وارد شده است، ادامه داد: بنا به فرمان مقام معظم رهبری و تاکید ایشان دولت اعتباراتی را برای این بخش ها اختصاص داد و خوشبختانه کار بازسازی و پرداخت خسارت به جد در حال انجام است.

معاون وزیر کشور با بیان اینکه حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی نیاز به تعمیرات و ۷۰ هزار واحد مسکونی نیاز به نوسازی دارد، اضافه کرد: تعمیرات تا ۲ ماه دیگر و نوسازی تا پایان سال به اتمام می رسد و برای مسکن موقت مردم سیل زده، روستائیان ۶ میلیون تومان و ۱۲ میلیون تومان برای شهروندان اختصاص یافته است.

نجار تصریح کرد: حدود ۷۰ هزار پک لوازم خانگی توسط ستاد اجرایی فرمان امام شامل یخچال، فرش، اجاق گاز، لوازم پخت و پز و پتو و ۴۰ هزار پک دیگر با همین کیفیت توسط هلال احمر از محل جمع آوری کمک های مردمی با ساز وکاری مشخص در اختیار مردم قرار می گیرد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور یادآور شد: حدود ۸ هزار راس گوسفند زنده توسط ستاد اجرایی فرمان امام در اختیار افراد آسیب زده دام نیز قرار می گیرد که حضور و مشارکت مردم بسیار موثر است.

معاون وزیر کشور خاطر نشان کرد: ستاد اجرایی فرمان امام و کمیته امداد تلاش خوبی برای بازسازی منازل آسیب دیده دارند و امیدواریم بتوانیم اقدامات و کمک رسانی ها را به خوبی پیش ببریم.

نجار یادآور شد: کمک های بلاعوض و تسهیلات در بخش های اجاره، مسکن، کشاورزی به سیل زدگان پرداخت شده و امدادرسانی ها ادامه دارد.

رئیس سازمان مدیریت بحران درباره تمهیدات لازم برای جلوگیری از آتش سوزی جنگل ها در فصل تابستان گفت: متولی این کار سازمان جنگل ها و مراتع کشور است و از سال های گذشته بنا به دستور دولت در بخش هماهنگی استفاده از بالگرد های نیرو های مسلح ورود کردیم و تفاهم نامه بین دو طرف انجام شده است.

در ادامه نجار در حاشیه جلسه قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده لرستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: همه عوامل اجرایی استان برای بازسازی مناطق سیل زده اهتمام جدی دارند.

وی خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی بر اساس برنامه ریزی ها در حال انجام است، ضمن اینکه تسهیلات در حال پرداخت بوده و زمین مورد نیاز برای سیل زدگان تأمین شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه عملیات بازسازی و آماده سازی در پلدختر و معمولان در حال انجام است، تصریح کرد: امیدواریم با تمهیداتی که اندیشیده شده و همچنین تأمین اعتبار که صورت گرفته، بر اساس برنامه زمان بندی کار های تعمیرات را تا پایان تیرماه و نوسازی را تا پایان امسال در مناطق سیل زده کشور به ویژه لرستان به اتمام برسانیم.

نجار بیان داشت: در برخی مناطق همچون پلدختر و روستا های این شهرستان هنوز چادر ها برپا هستند، خوشبختانه با پرداخت هایی که در بخش انتقال از اسکان موقت به دائم صورت گرفته تقریبا نیازی به برپایی چادر نیست، به همین خاطر شایسته است با بررسی دقیق تر ضمن حل مشکلات، چادر ها جمع آوری شوند.

وی بر تجدیدنظر در خصوص حریم رودخانه مناطق سیل زده جهت ساخت و ساز تأکید کرد و گفت: باید در این خصوص بررسی های دقیق تری انجام شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: در پرداخت خسارت ها برای بازسازی، برخی بانک ها مشکلاتی داشتند که می طلبد با دیگر بانک ها همراه شوند.

نجار، روند بازسازی مناطق سیل زده کشور را با توجه به حجم گسترده کار رضایت بخش خواند و افزود: بخشی از اعتبارات مربوط به خسارت سیل های گذشته به زیرساخت های لرستان پرداخت شده که مابقی نیز پرداخت خواهد شد.

انتهای پیام/


آخرین جزئیات تعمیر و بازسازی واحدهای مسکونی مناطق سیل زده کشور
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها