بازدید: 7

ترامپ: دریای عمان دیگر برای امریکا اهمیت ندارد

سرپرست وزارت دفاع امریکا می‌گوید به فکر اعزام ۱۰۰۰ نیروی اضافه‌تر به خلیج فارس برای تأمین امنیت و منافع امریکا و متحدان آن است؛ حرکتی که روس‌ها و چینی‌ها درباره آن هشدار داده‌اند. سرگئی ریابکف، معاون وزیر خارجه روسیه هشدار داده که امریکا ایران را تحریک به جنگ می‌کند و وانگ‌یی، وزیر خارجه چین هم گفته که امریکا برای حل مشکلات خود با ایران نباید به «فشار شدید» روی آورد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا در این بین، یک بار دیگر خط تمایز خود را از تیم همراهانش حفظ کرده و ضمن جزئی خواندن حادثه دریای عمان، گفته که اهمیت دریای عمان از نظر راهبردی اهمیت گذشته را برای امریکا ندارد.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: به گزارش «جوان»، سرگئی ریابکف، معاون وزیر خارجه روسیه دیروز از امریکا خواست اقداماتی را که به گفته او «تلاش آگاهانه برای تحریک ایران به جنگ» است، متوقف کند. ریابکف گفته است: «چیزی که ما می بینیم، تلاش های بی انتها و مداوم امریکا برای تشدید فشار های سیاسی، روانی و اقتصادی و البته نظامی بر ایران به روشی کاملاً تحریک آمیز است. این اقدامات را نمی توان چیزی جز مسیری آگاهانه به تحریک جنگ ارزیابی کرد.» ریابکف گفته اگر امریکا واقعاً دنبال جنگ نیست، باید حضور خود در منطقه را کاهش دهد. سخنان ریابکف واکنش به اعلام تقویت حضور نظامی امریکا در منطقه است که پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع امریکا آن را اعلام کرده است. شاناهان گفته که امریکا قصد دارد نیرو های اضافی به خاورمیانه اعزام کند، هرچند قصد جنگ با ایران را ندارد. سرپرست وزارت دفاع امریکا افزود: «حملات چندی پیش ایران، اطلاعات دریافتی از سوی ما را مورد تأیید قرار داد که نیرو های ایران و افراد طرفدار آن ها تهدیدی برای پرسنل و منافع ایالات متحده در سراسر منطقه است.» البته شاناهان در بیانیه ای گفت: «امریکا در پی جنگ با ایران نیست. اقدام امروز برای اطمینان از امنیت و سلامت خدمه نظامی ما در سراسر منطقه کار می کنند و برای حفاظت از منافع امریکا انجام می شود.» در همین راستا، وزارت دفاع امریکا عکس های تازه ای منتشر کرده که ادعا شده نشان می دهد نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اخیراً در دریای عمان به دو نفتکش خارجی حمله کرده است. وزارت دفاع امریکا در بیانیه خود در این باره گفته است: «بنا بر مدارک ویدئویی، منابع و مهارتی که برای برداشتن سریع مین های مغناطیسی لازم است، ایران مسئول آن حملات است.» چین هم در واکنش به این تحولات، امریکا، ایران و دیگر کشور های درگیر در تنش های خاورمیانه را به خویشتنداری فراخوانده و از ایران هم خواسته که به همین آسانی برجام را ر ها نکند: «ما از همه طرف ها می خواهیم که برخورد منطقی داشته باشند و ضمن خویشتنداری اقدامی نکنند که تنش های منطقه ای را تشدید کند. امیدواریم ایران محتاطانه تصمیم بگیرد و این توافق (هسته ای) را به همین سادگی ر ها نکند.» وانگ یی هم در موضعی مشابه روس ها ضمن اینکه از امریکا خواسته «روش فشار های شدید خود را تغییر دهد» هشدار داده است: «رفتار یکجانبه گرایانه جایی در حقوق بین الملل ندارد و به بحرانی بزرگ تر می انجامد.» هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان نیز در موضعی هرچند متفاوت، درباره تشدید تنش ها در منطقه هشدار داده و گفته است: «از دید من شرایط بسیار متشنج است. تقابل نظامی در منطقه خلیج فارس به معنای این است که تمامی منطقه به آتش کشیده خواهد شد و چنین وضعیتی به نفع هیچ کس نیست. کافی نیست که همه فقط بگویند که خواستار جنگ نیستند بلکه آن ها باید این را اثبات کنند که خواستار جنگ نیستند و این یعنی اینکه هر طرفی باید گام هایی فعالانه در جهت تنش زدایی بردارد.» ماس در عین حال، یک بار دیگر با کاهش تعهدات برجامی ایران مخالفت کرده و گفته که «کاهش یکجانبه مسئولیت ها، اصلاً قابل قبول نیست.»

ترامپ: برای نفت نه، ولی برای هسته ای چرا
در چنین شرایطی، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا در یک موضع گیری که نشانه دیگری از اختلاف نظر او با تیم سیاست خارجی و امنیتی همراه اوست، ضمن جزئی خواندن حادثه نفتکش ها در دریای عمان تلویحاً گفته که برای حفظ منابع نفتی در منطقه، دست به جنگ نخواهد زد. به گزارش فارس، ترامپ در گفت وگوی یک ساعته با «تایم»، ضمن آنکه حادثه اخیر برای دو نفتکش در دریای «عمان» را «بسیار جزئی» خواند، گفت که دریای عمان از نظر راهبردی در مقایسه با گذشته، اهمیت کمتری برای امریکا دارد. ترامپ در این خصوص گفت: «مکان های دیگر، مقادیر زیادی از نفت را در این مکان به دست می آورند. ما بسیار اندک (نفت از این منطقه) به دست می آوریم. ما در دو سال و نیم گذشته در بخش انرژی پیشرفت های چشمگیری داشتیم و وقتی خطوط لوله ساخته شود، ما یکی از صادرکنندگان انرژی هستیم، بنابراین دیگر در جایگاهی که قبلاً در خاورمیانه داشتیم و برخی می گفتند که ما برای نفت آنجا هستیم، قرار نداریم.» ترامپ هرچند گفته که خیلی ها باور نمی کنند که ایران در حادثه نفتکش ها دست نداشته، ولی درباره گزینه نظامی علیه ایران، گفت: «من چنین چیزی را نمی گویم. من اصلاً نمی توانم چنین چیزی را بگویم». ترامپ در مصاحبه خود گفته است که شاید برای جلوگیری ایران از دستیابی به تسلیحات هسته ای، به گزینه نظامی متوسل شود، اما در پاسخ به سؤالی درباره احتمال راه اندازی جنگ برای محافظت از منابع نفتی بین الملی، پاسخی مبهم داده است.
به رغم آنکه برخی گمانه زنی ها درباره اینکه ممکن است امریکا از این حادثه به عنوان بهانه ای برای جنگ با ایران سوء استفاده کند، ترامپ در مصاحبه با تایم گفت: «قطعاً برای مسئله تسلیحات هسته ای (گزینه جنگ) را بررسی می کنم، اما برای دیگر مسائل یک علامت سؤال نگه می دارم.» او از تعدیل مواضع ایران در مقایسه با زمانی که او به تازگی وارد کاخ سفید شده بود، سخن گفته و تأکید کرده است: «اگر هم اکنون در مقایسه با زمانی که آن ها آن توافق (برجام) را به امضا درآوردند به لفاظی ها (ایران) نگاه کنید، در آن زمان همیشه شعار «مرگ بر امریکا، مرگ بر امریکا، ما امریکا را نابود می کنیم، ما امریکا را از بین می بریم» وجود داشت، (اما) هم اکنون چندان چنین چیزی را نمی شنوم و انتظار (شنیدن آن را نیز) ندارم.»

ترامپ: دریای عمان دیگر برای امریکا اهمیت ندارد
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

گزارش ها

کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد/ گزارش روزانه بازار سرمایه

کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد/ گزارش روزانه بازار سرمایه

اردوغان گزارش‌ها درباره فرار زندانیان داعشی را «کذب» خواند

اردوغان گزارش‌ها درباره فرار زندانیان داعشی را «کذب» خواند

اردوغان گزارش‌ها درباره فرار زندانیان داعشی را «کذب» خواند

اردوغان گزارش‌ها درباره فرار زندانیان داعشی را «کذب» خواند

تیم ملی والیبال ایران - ایتالیا / گزارش لحظه به لحظه ست نخست

تیم ملی والیبال ایران - ایتالیا / گزارش لحظه به لحظه ست نخست

اولین جلسه کارگروه بررسی لایحه شفافیت امروز تشکیل می‌شود/ ارائه گزارش به کمیسیون مشترک بعد از اربعین

اولین جلسه کارگروه بررسی لایحه شفافیت امروز تشکیل می‌شود/ ارائه گزارش به کمیسیون مشترک بعد از اربعین

گزارش AFC درباره دیدار بحرین و ایران

گزارش AFC درباره دیدار بحرین و ایران

بانک‌ها برای ارائه گزارش وجوه ارائه شده دو ماه مهلت دارند

بانک‌ها برای ارائه گزارش وجوه ارائه شده دو ماه مهلت دارند

تیم ملی والیبال ایران - لهستان/ گزارش لحظه به لحظه ست نخست

تیم ملی والیبال ایران - لهستان/ گزارش لحظه به لحظه ست نخست