بازدید: 6

شبیه‌سازی سناریوی مرگ عرفات برای مرسی

جنازه محمد مرسی، رئیس‌جمهور سابق مصر دیروز درحالی بدون حضور هوادارانش دفن شد که اخبار پیرامون نحوه مرگ او، مبهم است و رسانه‌ها و مقامات کشور‌های منطقه این ماجرا را مشکوک اعلام کرده‌اند. اخوان‌المسلمین مرگ مرسی را «قتل عمد» از سوی دولت خوانده و عفو بین‌الملل خواستار تحقیقات در این زمینه شده است. کاربران فضای مجازی و رهبران اسلامی در جهان عرب، دولت مصر را مسئول مرگ مرسی اعلام کرد‌اند. برخی هم سناریوی عرفات را در مورد مرگ مرسی مطرح کرده‌اند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: مرگ ناگهانی محمد مرسی در جریان جلسه دادگاه، موج گسترده ای را علیه دولت مصر در منطقه به راه انداخته است. مقام های مصر به علت هراس از اعتراض های مردمی دستور دادند که پیکر محمد مرسی هرچه سریع تر دفن شود و دیروز صبح پیکر مرسی در بین تدابیر شدید امنیتی و بدون حضور هواداران به خاک سپرده شد. از همان ابتدای اعلام خبر مرگ مرسی، ابهامات پیرامون این قضیه مطرح شد و بسیاری این اقدام را نوعی ترور و مرگ خاموش از سوی دولت مصر عنوان کردند. برخی رسانه های منطقه با تشکیک در مرگ وی اعلام کردند که جان وی در معرض تهدید قرار داشت. گروه اخوان المسلمین مصر در واکنش به درگذشت محمد مرسی، دولت مصر را مسئول این حادثه دانست و آن را «قتل عمد» خواند. شبکه الجزیره در این باره گزارش داد: «محمد مرسی در جلسه قبلی دادگاه که هفتم ماه مه برگزار شد، اعلام کرده بود که جانش در معرض تهدید قرار دارد». روزنامه العرب قطر نیز در گزارشی ضمن مشکوک توصیف کردن مرگ مرسی نوشت: «یک سال پیش کمیته حقوقی مستقل متشکل از برخی نمایندگان پارلمان انگلیس و حقوقدان ها اعلام کرده بودند که مرسی در شرایطی در زندان است که مطابق با استاندارد های بین المللی نیست. این کمیته درباره احتمال قتل وی در زندان هشدار داده بود». پایگاه خبری عربی ۲۱ در گزارشی تأکید کرد که وجود برخی شواهد و قرائن احتمال قتل وی را افزایش می دهد. مقامات مصری درخواست های مطرح شده از سوی بسیاری از مؤسسات حقوقی در خارج از این کشور برای تشکیل کمیته بین المللی تحقیق در زمینه شرایط مرگ مبهم و پیچیده مرسی را رد کرده اند. موضع دولت قاهره درباره لاپوشانی جزئیات مرگ محمد مرسی، بیش از پیش بر ابعاد ابهام آمیز این مسئله افزوده است. محمد مرسی اولین رئیس جمهور مردمی مصر بود که در سال ۲۰۱۲ روی کار آمد و پس از یک سال ریاست جمهوری، در سوم ژوئیه ۲۰۱۳ پس از ناآرامی های چند روزه و حالت بحرانی کشور، درپی کودتای ارتش عزل و زندانی شد. مرسی درحالی به مدت شش سال در زندان بود که حسنی مبارک، دیکتاتور مخلوع مصر از همه اتهامات خود تبرئه شده و در منزل مسکونی خود به سر می برد.
جهان مرگ مرسی را نپذیرفت
درحالی که دولت مصر در گزارش رسمی مرگ محمد مرسی را ایست قلبی عنوان کرده، مقامات منطقه و سازمان های حقوق بشری مرگ مرسی را مشکوک اعلام کرده اند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه درگذشت محمد مرسی را تسلیت گفت و او را شهید نامید. به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان در واکنش به درگذشت مرسی گفت: «السیسی ستمگر از طریق کودتا و غصب حکومت و زیرپا گذاشتن دموکراسی و کنار گذاشتن مرسی، روی کار آمد و حدود ۵۰ شهروند مصری را اعدام کرد». سازمان دیده بان حقوق بشر هم در واکنش به مرگ مرسی اعلام کرد: «دولت مصر مسئول مرگ محمد مرسی است چرا که نتوانسته خدمات درمانی لازم را به وی ارائه کند و در تأمین حقوق اساسی زندانیان نیز موفق نبوده است». سازمان عفو بین الملل هم تحقیقات عادلانه، شفاف و جامع مصر را درباره مرگ محمد مرسی خواستار شد. عفو بین الملل گفت: «این حکم همه امید ها درباره استقلال و بی طرفی در نظام کیفری در مصر را از بین می برد.». به گزارش روزنامه العربی الجدید، عبدالرزاق مقری، رئیس جنبش جامعه صلح، بزرگ ترین حزب اسلامگرا در الجزایر در واکنش به مرگ مرسی گفت: «خداوند تو را رحمت کند ای رئیس جمهور مشروع و مظلوم مصر». خالد المشری، رئیس شورای عالی دولتی در لیبی نیز اعلام کرد که «مرسی به صورت تدریجی طی چند سال ترور شده است». عمرو دراج، وزیر برنامه ریزی و همکاری های بین المللی دولت سابق مصر نیز عبدالفتاح السیسی را به قتل مرسی محکوم کرد. دراج در گفت وگو با الجزیره افزود: نسبت به این مرگ مشکوک هستیم و مانند قتل یاسر عرفات، شیوه خاصی برای قتل مرسی به کار رفته است. علی قره داغی، دبیرکل اتحادیه علمای مسلمان و جانشین یوسف القرضاوی نوشت: مرسی نمرد بلکه توسط گروهی ظالم به طور تدریجی کشته شد. کاربران عادی فضای مجازی نیز هرکدام به شیوه ای مرگ مرسی را تفسیر کردند و در این میان بیشتر اتهام ها متوجه نظام مصر به ویژه عبدالفتاح السیسی بود.

رد پای ریاض و ابوظبی
قبل از مرگ مرسی، تحرکاتی از سوی مقامات سعودی و اماراتی انجام شده که مشکوک بودن ماجرا را بیشتر نمایان می کند. سایت خلیج اونلاین دیروز در گزارشی نوشت که عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات چند ساعت قبل از اعلام مرگ محمد مرسی با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر دیدار کرده است. بر اساس این گزارش، «عبدالله بن زاید و السیسی با جریان سیاسی اخوان المسلمین که رئیس جمهور فقید مصر بدان تعلق داشت، دشمنی دارند». دولت امارات به شدت با نظام مرسی دشمنی می ورزید و در آن زمان گزارش های متعدد و شخصیت های بلندپایه تأیید کردند ابوظبی از کودتای السیسی علیه مرسی در سال ۲۰۱۳ حمایت کرد و بن زاید در صفحه شخصی خود به وی تبریک گفت. همچنین عربستان سعودی بلافاصله پس از خبر درگذشت مرسی، گروه اخوان المسلمین را تروریستی اعلام کرد. به گزارش روزنامه رأی الیوم، وزارت خارجه عربستان دو شنبه شب در صفحه توئیتر خود مدعی شد: «گروه اخوان المسلمین، اصل تروریسم و همچنین منشأ بروز گروه هایی مثل القاعده، النصره و داعش است؛ گروهی که از نظر عربستان سعودی یک گروه تروریستی است و برای دستیابی به اهداف خود دست به خشونت می زند و ادعا می کند که نماینده اسلام میانه رو است». در این پیام همچنین ادعا شده است: «اخوان المسلمین خون مخالفان خود را مباح دانسته و دست به عملیات های ترور و انتحاری می زند و با حکومت ایران همکاری می کند و انقلاب اسلامی ایران از ادبیات اخوانی ها تأثیر پذیرفته است». ریاض و ابوظبی از حامیان اصلی دولت السیسی در مصر هستند و در سال های اخیر تلاش های گسترده ای کرده اند تا مانع گسترش تفکرات اخوان المسلمین در مصر و شمال آفریقا شوند. امارات و عربستان در این مدت کمک های اقتصادی زیادی را به دولت مصر انجام داده اند و با این کمک ها، قاهره را با سیاست های مخرب خود در منطقه همسو کرده اند. مشارکت دولت مصر در ائتلاف سعودی علیه یمن و تلاش برای فروش جزایر «تیران و صنافیر» به سعودی ها، نشان می دهد السیسی مجری سیاست های سعودی در منطقه است.

شبیه‌سازی سناریوی مرگ عرفات برای مرسی
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

گزارش ها

کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد/ گزارش روزانه بازار سرمایه

کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد/ گزارش روزانه بازار سرمایه

اردوغان گزارش‌ها درباره فرار زندانیان داعشی را «کذب» خواند

اردوغان گزارش‌ها درباره فرار زندانیان داعشی را «کذب» خواند

اردوغان گزارش‌ها درباره فرار زندانیان داعشی را «کذب» خواند

اردوغان گزارش‌ها درباره فرار زندانیان داعشی را «کذب» خواند

تیم ملی والیبال ایران - ایتالیا / گزارش لحظه به لحظه ست نخست

تیم ملی والیبال ایران - ایتالیا / گزارش لحظه به لحظه ست نخست

اولین جلسه کارگروه بررسی لایحه شفافیت امروز تشکیل می‌شود/ ارائه گزارش به کمیسیون مشترک بعد از اربعین

اولین جلسه کارگروه بررسی لایحه شفافیت امروز تشکیل می‌شود/ ارائه گزارش به کمیسیون مشترک بعد از اربعین

گزارش AFC درباره دیدار بحرین و ایران

گزارش AFC درباره دیدار بحرین و ایران

بانک‌ها برای ارائه گزارش وجوه ارائه شده دو ماه مهلت دارند

بانک‌ها برای ارائه گزارش وجوه ارائه شده دو ماه مهلت دارند

تیم ملی والیبال ایران - لهستان/ گزارش لحظه به لحظه ست نخست

تیم ملی والیبال ایران - لهستان/ گزارش لحظه به لحظه ست نخست