بازدید: 6

شافعی: سنگ تولید را به سینه زدیم، اما بسیار کوچک شد!

روز گذشته اتاق تهران فضایی برای خود انتقادی، انتقاد از دولت، انتقاد از فعالان اقتصادی و گلایه از نگاه مردم به این تشکل را ترسیم کرد.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به نوع نگاه مردم، دولت و فعالان اقتصادی به اتاق بازرگانی گفت: باید به انتقادات فعالان اقتصادی مبنی بر کاهش سطح مطالبه گری اتاق های بازرگانی از دولت توجه کنیم و نگاه مردم را که به اعضای اتاق به چشم یک مرفه بی درد نگاه می کنند، اصلاح کنیم، در عین حال باید بدانند که اتاق بازرگانی هم اپوزیسیون دولت نیست. رئیس اتاق بازرگانی ایران با تأکید بر لزوم اصلاح چهره اتاق های بازرگانی در نگاه مردم گفت: نه پولدار بی دردیم نه اپوزیسیون دولت.
غلامحسین شافعی که مهمان جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بود، ادامه داد: در شرایط جنگ اقتصادی، تصمیمات نادرست و عدم توجه به نظرات فعالان اقتصادی کشور همان تیر هایی است که از پشت بر پیکر ما وارد می شود و باید برای آن فکری کرد.
وی با بیان اینکه این مشکلات تنها با تعامل و همدلی قابل حل است، افزود: این یک واقعیت است که ما اپوزیسیون دولت نیستیم و خدای ناکرده نباید چنین تصوری ایجاد شود که ما در مقابل دولت ایستاده ایم از همین رو باید فضای تبادل و گفت وگو در کشور فراهم شود.
وی با انتقاد از عملیاتی نشدن برنامه ها و شعار هایی که در حمایت از تولید مطرح می شود، گفت: با وجود آنکه سال های سال است که سنگ تولید را به سینه می زنیم ولی امروز می بینیم تولید کشور کوچک شده است.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران در عین حال با خود انتقاد گری از دوره قبل گفت: در دوره قبلی فعالیت اتاق، مطالبه گری صورت گرفت ولی گوش شنوا وجود نداشت وبرخی تصمیمات دولتی بدون مطالعه و بررسی کارشناسی صورت می گیرد.
در جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در پاسخ به انتقادات فعالان اقتصادی مبنی بر کاهش سطح مطالبه گری اتاق های بازرگانی از دولت گفت: ما مطالبه گری می کنیم ولی گوش شنوا در این رابطه وجود ندارد و متأسفانه برخی تصمیمات دولتی بدون مطالعه و بررسی کارشناسی اتخاذ می شود. وی تصریح کرد: باید تلاش کنیم در دوره جدید فعالیت اتاق های بازرگانی این موضوع را پیگیری نماییم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه باید دیدگاه توده مردم را از اتاق های بازرگانی تغییر داد، گفت: بسیاری از مردم شناخت دقیقی نسبت به اتاق بازرگانی ندارند و تصورشان این است که عده ای آدم بی درد و پولدار که از مردم و جامعه فاصله گرفته اند، در اتاق های بازرگانی مستقر هستند، در حالی که این نوع نگاه اشتباه است و اتاق در معرفی خود به جامعه موفق نبوده است.
وی افزود: اگرچه در انجام مسئولیت های اجتماعی به کمال نرسیده ایم، ولی به آن توجه و تلاش کرده ایم تا سطح رفاه را در برخی مناطق محروم افزایش دهیم.

۵۳۳ هزار میلیارد تومان یارانه سوخت برای یکسال
رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به پرداخت ۵۳۳ هزار میلیارد تومان یارانه سوخت در سال گذشته گفت: اگر این رقم وارد چرخه اقتصاد می شد، تحول خوبی در این بخش صورت می گرفت. مسعود خوانساری نیز در سومین جلسه دوره نهم هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: از سال ۹۲ تا ۹۸ طی ۲۴ فصل رشد سرمایه گذاری در ۱۴ فصل منفی و میانگین رشد سرمایه گذاری منفی ۸ /۳ درصد بوده است.
رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به رشد مصرف از سال ۹۲ تا ۹۸ گفت: طی ۲۴ فصل فقط در ۹ فصل رشد مصرف مثبت بوده و میانگین رشد مصرف منفی ۲/ ۲ بوده است.
وی گفت: همچنین صادرات کشور در سال ۹۷ نسبت به ۹۶ شش درصد کاهش و واردات ۷/ ۲۱ درصد کاهش داشته که با توجه به اینکه بیشتر کالا های وارداتی واسطه ای و مواد اولیه است، برای تولید در سال ۹۸ ایجاد نگرانی کرده است.
وی با اشاره به افزایش قیمت ارز اشاره داشت: این موضوع هم به بحران نقدینگی بنگاه ها اضافه شده و نقدینگی بنگاه ها را دچار مشکل کرده است و به نظر می رسد، تنها راه اصلاح پرداختن به ساختار اقتصادی است.
وی گفت: بر اساس آنچه سازمان برنامه وبودجه اعلام کرده ۸۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه آشکار و پنهان پرداخت می شود و در حالی که کل وابستگی ما به نفت ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است. یعنی اگر فقط یک چهارم آن را به اقشار آسیب پذیر دهیم، می توانیم ساختار اقتصادی را اصلاح کنیم.

۱۲۳ هزار میلیارد یارانه بنزین
رئیس اتاق بازرگانی با اشاره به ارقامی که به عنوان یارانه در سال ۹۷ پرداخت شده است، گفت: در این سال ۱۲۳ هزار میلیارد تومان یارانه بنزین، ۱۳۰ هزار میلیارد یارانه گازوئیل و ۲۸۰ هزار میلیارد تومان یارانه گاز طبیعی پرداخت شده که جمعاً ۵۳۳ هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت شده که اگر این رقم وارد چرخ اقتصاد شود تحول خوبی در اقتصاد کشور خواهیم داشت.
رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه پرداخت ارز دولتی برای واردات ضرر به دولت و مصرف کننده است، گفت: بهتر است برای کمک به محرومان با پرداخت یارانه نقدی از آن ها حمایت شود. زیرا کالا هایی که با ارز دولتی وارد می شود، ممکن است با همان قیمت ارز ۴۲۰۰ تومانی به دست مصرف کننده نرسد.

برای بهتر شدن کسب و کار از نمایندگان دولت در اتاق بازرگانی استفاده نشد
همچنین در این مراسم، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: نمایندگان بخش دولتی در اتاق های بازرگانی یک حضور میرا داشته اند و ما هم در اتاق های بازرگانی سازوکاری طراحی نکرده ایم که از ظرفیت های این افراد برای بهبود فضای کسب و کار بهره بگیریم.
حسین سلاح ورزی نیزدر نهمین دوره هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: حضور ۲۰ نفر از نمایندگان دولت در هیئت نمایندگان اتاق های بازرگانی قطعاً انگیزه محکمی دارد که قانونگذار آن را مصوب کرده است.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت:این افراد بدنه اصلی سیاست گذاری مسائل اقتصادی کشور هستند، در حالی که حضور نمایندگان بخش دولتی در اتاق های بازرگانی یک حضور میرا بوده و ما هم در اتاق های بازرگانی سازوکاری طراحی نکرده ایم که از ظرفیت های این افراد برای بهبود فضای کسب و کار بهره بگیریم.

شافعی: سنگ تولید را به سینه زدیم، اما بسیار کوچک شد!
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها