بازدید: 14

مجلس: پیمانکار، راننده و دانشگاه سهم مساوی در حادثه اتوبوس داشتند

کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی روزگذشته در گزارش خود در خصوص حادثه واژگونی اتوبوس، دانشگاه آزاد را کمتر از یک سوم مقصر دانست. همچنین تأکید شده است با بررسی صورت‌گرفته استفاده از تله‌کابین برای جابه‌جایی حدود ۴۵هزار نفر از دانشجوی این واحد اشتباه بوده و امکان منطقی ندارد. رضا مسعودی، رئیس دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات در همین خصوص به «جوان» گفته است، پارامتر‌هایی که برای ایمن‌سازی مسیر این واحد دانشگاهی اعمال شده، فراتر از پارامتر‌های موجود در کشور است.
سرویس جامعه جوان آنلاین: در تاریخ ۴ دی ۱۳۹۷ حدود ساعت ۱۲ ظهر یک دستگاه اتوبوس متعلق به پیمانکار دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات در محوطه دانشگاه واژگون می شود که در این حادثه ۱۰نفر کشته و ۲۵ نفر زخمی می شوند. کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری بلافاصله پس از این رخداد موضوع را در دستور کار خود قرار داد و تیمی از اعضای کمیسیون به محل دانشگاه آزاد اعزام شدند. اعضای کمیسیون با تشکیل جلسه با مدیران دانشگاه به بازدید میدانی از محل حادثه، به بررسی موضوع پرداختند.

پیمانکار مقصر اصلی شد
آن ها طی دو جلسه و با دعوت از رئیس دانشگاه آزاد و مدیران و معاونان این مجموعه، همچنین فرماندهی پلیس راهور، جوانب مختلف امر را بررسی کرده و روز گذشته نتیجه نهایی را صادر کردند. نمایندگان مجلس در گزارش منتشر شده پیمانکار را به سه دلیل یعنی «به کارگیری وسیله نقلیه فاقد معاینه فنی»، «به کارگیری وسیله نقلیه خارج از قرارداد» و «عدم نظارت بر شرایط قرارداد و قوانین و مقررات» مقصر اصلی قلمداد کردند.
راننده اتوبوس هم به دو دلیل «به حرکت درآوردن وسیله نقلیه فاقد معاینه فنی و به کارگیری وسیله نقلیه دارای نقص فنی مستمر به دلیل عدم سرویس به موقع سامانه ترمز» مقصر شناخته شد.
دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات هم به دلایل «عدم نظارت بر فعالیت پیمانکار» و «عدم رعایت استاندارد های ایمنی راه» در مرتبه سوم مقصر شناخته شد.

ایمن سازی با تأیید راهور
به دنبال انتشار گزارش مجلس در رابطه با حادثه دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات، رضا مسعودی رئیس این واحد دانشگاهی در گفت و گو با «جوان» مطالبی را بیان کرد. وی گفت: پس از حادثه رخ داده، اولویت مدیران دانشگاه آزاد انجام فوری و با دقت بحث ایمن سازی کل مسیر دانشگاه با یک پیمانکار معتبر بود.
مسعودی تصریح کرد: فرآیند طراحی این موضوع تا یک ماه قبل انجام شد و پیگیر تأیید پلیس راهور برای این موضوع هم بودیم که با بررسی های کارشناسانه کلیات طرح ایمن سازی دانشگاه مورد تأیید پلیس راهور هم قرار گرفته است.
رئیس دانشگاه علوم و تحقیقات در توضیح نحوه ایمن سازی گفت: فقط موضوع گاردریل در این رابطه مطرح نیست. بعضی جا ها نیاز به دیوار بتنی دارد و بعضی از قسمت های مسیر نیوجرسی می خواهد. همه این موارد را به صورت کارشناسی در نظر داشته ایم. مسعودی همچنین اضافه کرد: پس از حادثه تلخ دانشگاه آزاد، بلافاصله پیمانکار عوض شد و یکی از پیمانکاران مطرح و خوش سابقه جایگزین شد. واحد گشت هم در دانشگاه استقرار پیدا کرده است و ضمن اینکه تیم کنترل ترافیک هم در حراست دانشگاه مستقر شده که وظایف مشخص و نظارت مستمر را دارد.

مخفی شدن مدیران سابق در تله کابین.
اما نکته جالب اینکه نمایندگان در جمع بندی گزارش خود تأکید کرده اند که «با بررسی صورت گرفته مشخص شد، استفاده از تله کابین برای جابه جایی حدود ۴۵ هزار نفر دانشجوی این واحد و با توجه به قرارگیری ساختمان های دانشگاه در محل های مختلف این مجموعه، اشتباه بوده و منطقی نیست.» پس از حادثه واژگونی اتوبوس، منتقدان سرسخت مدیریت جدید دانشگاه آزاد تا مدت ها مدعی بودند که «اگر تله کابین به بهره برداری رسیده بود، شاید اتفاق تلخ واژگونی اتوبوس و مرگ ۱۰ جوان دانشجو رخ نمی داد.»!
رضا مسعودی هم در این رابطه به «جوان» گفت: در ساعات پیک جابه جایی دانشجو در دانشگاه، حدود ۴ هزار و ۶۰۰ نفر صورت می پذیرد در صورتی که تله کابین نهایتاً می تواند هر ساعت ۲ هزار جابه جایی را انجام دهد. ضمن اینکه تله کابین یک مسیر مستقیم را طی می کند، در حالی که بسیاری از ساختمان های دانشگاه مسیر مستقیمی ندارند و تله کابین عملاً برای آن ها بلااستفاده می شود. هزینه نگهداری تله کابین هم بسیار بالاست. گزارش کارشناسی روز گذشته مجلس در رابطه با حادثه دانشگاه آزاد هم همین انتقاداتی را که ما از ابتدا مطرح می کردیم تأیید کرده است.

دستاورد ۴۰ میلیاردی دانشگاه
گفتنی است «محسن هاشمی رفسنجانی» پس از آنکه در رقابت با «محمدباقر قالیباف» در انتخابات شهردار تهران در سال ۹۲ به ساختمان شهرداری راه نیافت، راهی دانشگاه آزاد اسلامی و معاونت عمرانی این دانشگاه شد تا طرح های فنی و توسعه ای دانشگاه را به شکل جدی تری به نتیجه برساند. یکی از این طرح ها، احداث تله کابین در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد بود.
با تصویب این طرح در دانشگاه آزاد، مناقصه ای بین المللی در سال ۱۳۹۳ برگزار شد و شرکت «دوپل مایر» سازنده اتریشی تله کابین به عنوان پیمانکار این سامانه انتخاب شد. تله کابین هزینه بیش از ۴۰ میلیارد تومان روی دست دانشگاه گذاشت و قرار بود، به هتل فرهیختگان دانشگاه متصل شود که بر این اساس کاربری گردشگری هم داشت! در صورتی که مدیران سابق دانشگاه با یک دهم این هزینه می توانستند تمام مسیر های زمینی دانشگاه را ایمن سازی کنند.

خودروسازان نادیده گرفته شدند
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در نشست علنی دیروز مجلس پس از قرائت گزارش کمیسیون آموزش در مورد حادثه واژگونی اتوبوس گفت: «متأسفانه همزمان با ورود ما به دانشگاه علوم و تحقیقات هیچ اتوبوس نو در بازار وجود نداشت و اتوبوس ها زیر پنج سال عمر دارند، بنابراین باید برای محیط های آموزشی قوانین حمایتی مصوب شود.»
طهرانچی با بیان اینکه البته بهتر بود کمیسیون آموزش و تحقیقات به این موضوع در گزارش توجه می کرد که خودرو، خودروی وطنی است، افزود: «با توجه به اینکه سرعت خودرو های حمل و نقل نباید بیش از حد مجاز باشد، بهتر بود به این موضوع توجه می شد و توصیه هایی را برای سازندگان خودرو و محدودیت های قانونی و رعایت استاندارد ایمنی را در مبدأ که تولید خودرو است مورد توجه قرار می دادیم.»

آن ۲ روز افسانه ای
به گفته رئیس دانشگاه آزاد «اگر این حادثه رخ نمی داد دو روز پس از حادثه نسبت به تغییر پیمانکار اقدام می کردیم، اما به لحاظ محدودیت های قانونی اجازه داده نشد که ما پیمانکار جدید را انتصاب کنیم.»

مجلس: پیمانکار، راننده و دانشگاه سهم مساوی در حادثه اتوبوس داشتند
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها