بازدید: 11

انفصال ۶۰ قاضی

معاون اول قوه‌قضائیه برنامه‌های ریاست جدید دستگاه قضایی را همزمان با گام دوم انقلاب در سه بخش تحولی تشریح کرد؛ تشریح شیوه فرجام‌خواهی فوق‌العاده، استیذان قصاص و نیز اشاره به انفصال قضات بخشی از موارد مطرح‌شده در نشست روزگذشته حجت‌الاسلام والمسلمین اژه‌ای با خبرنگاران بود.
سرویس جامعه جوان آنلاین: حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای در نشست خبری که به مناسبت هفته قوه قضائیه برگزار شد، استفاده از ظرفیت های موجود در قوه قضائیه، به کار گیری ظرفیت های قوای دیگر و جلسات مشترک با آن ها و نیز به کارگیری ظرفیت های مردمی را از جمله برنامه های تحولی دستگاه قضایی معرفی کرد.
وی از بررسی ۱۰ آیین نامه و لایحه که زمان قانونی آن گذشته بود، خبر داد و گفت: هشت آیین نامه ابلاغ و دو لایحه تنظیم و به دولت ارسال شد و کار هفت مورد دیگر هم تا سه هفته آینده تمام می شود.

فرجام خواهی فوق العاده
توضیحات محسنی اژه ای در مورد ماده ۴۷۷ مبنی بر فرجام خواهی فوق العاده از دیگر موارد مطرح شده در این نشست بود که در تشریح بیشتر بیان داشت: تشخیص این فرجام خواهی به شخص رئیس قوه قضائیه سپرده شده که کار مشکلی است. در این مدت کوتاه بیش از ۶۰۰پرونده از این ماده ۴۷۷ تعیین تکلیف قطعی شد و بیش از ۲ هزار پرونده از سوی رئیس قوه قضائیه جهت بررسی دوباره امضا شد و هزار و ۷۰۰ پرونده هم برای امضای نهایی آماده است، نزدیک به چهار هزار مورد از این پرونده ها بررسی یا در حال ارسال به دیوان عالی است.
استیذان قصاص دیگر موردی بود که معاون اول دستگاه قضایی درباره آن صحبت کرد و گفت: استیذان قصاص باید از سوی شخص رئیس قوه قضائیه باشد و براساس تفویض از سوی رهبری اذن اجرای قصاص باید از سوی رئیس قوه قضائیه باشد. پس از تعطیلات فروردین امسال بیش از ۳۵۰مورد اذن صادر شد و نزدیک به ۲۵۰ مورد هم آماده ارائه به رئیس قوه قضائیه است. البته با توجه به حجم کار رئیس قوه قضائیه، رئیس دستگاه قضا برای فرد دیگری هم از رهبری اذن گرفته است.
محسنی اژه ای همچنین از تشکیل شعب دادگاه های ویژه مفاسد اقتصادی در تهران، شیراز، اصفهان، بندرعباس، گلستان و قم خبر داد و اظهار کرد: تا آخر اردیبهشت ۸۲۵ پرونده تشکیل شده که تعدادی از آن ها دلال ارزی بودند که از این تعداد ۲۴۱ نفر حکم قطعی گرفتند و هفت نفر تبرئه شدند.

انفصال ۶۰ قاضی در رده های مختلف
محسنی اژه ای همچنین اعلام کرد: از اواسط اردیبهشت تاکنون ۶۰ قاضی در رده های مختلف از دستگاه قضا حکم انفصال گرفتند.
وی تأکید کرد: این ها یا حکم انفصالشان نوشته، امضا و ابلاغ شده یا درحال اجراست.
برخی از آن ها نه تنها نمی توانند در مشاغل قضایی باشند بلکه در هیچ پست دولتی نمی توانند، مشغول باشند. عده ای فقط از مشاغل قضایی منفصل شدند که ممکن است در جای دیگر کار غیرقضایی انجام دهند. عده دیگری هم هستند که با بازخریدشدن، انفصال پیدا کردند و عده دیگری اتهاماتی دارند که در حال بررسی است. بنابراین تشویق و تنبیه توأمان در قوه قضائیه آغاز شده که ادامه دارد.
رئیس ستاد بزرگداشت هفته قوه قضائیه همچنین به بخشی از برنامه های قوه قضائیه در هفته جاری اشاره کرد و افزود: دیدار با خانواده شهدای قضایی با رئیس قوه قضائیه، دیدار گسترده تر مدیران و مجموعه قضایی با رهبر معظم انقلاب، نشست با سفرا، کارداران و نمایندگان خارجی مستقر در تهران و نیز نشست با نخبگان حقوقی مربوط به زنان از جمله این برنامه هاست.

تحول ساختاری ذیل تغییرات بدنه دستگاه قضایی
معاون اول دستگاه قضایی در نشست خبری خود که به مناسبت شروع هفته قوه قضائیه برگزار شد، به سؤال روزنامه «جوان» درباره تحول ساختاری در دستگاه قضایی پاسخ داد. وی امکان پذیربودن تحول ساختاری شکل گرفته در دستگاه قضایی با بدنه ثابت موجود در آن را به صورت مثبت پاسخ داد و گفت: در حال حاضر بررسی می شود که ساختار در مواردی تجمیع شود و در جایی توسعه یابد یا حتی ادغام شود.
اژه ای با ذکر مثالی برای شرح تغییرات در بدنه دستگاه قضایی گفت: ما بیش از ۴ هزار قاضی جوان در دستگاه قضا داریم که در برنامه ششم نیز اجازه جذب ۴ هزار قاضی دیگر داده می شود که به صورت جمعی ۸ هزار قاضی می شود و ناگهان در طول برنامه پنجم ۸ هزار نیروی جوان به قوه قضائیه تزریق می شود که به تناسب آن کارمند هم باید جذب شود، برخی جذب شده و برخی منتظر بودجه هستند.
معاون اول دستگاه قضایی در توضیح بیشتر بیان داشت: اگر در جهت تحقق گام دوم ساختار تغییر کند، با همین نیرو ها می توان کار کرد. کما اینکه برخی نیرو ها جوان شده و برخی خواهند شد. ظرف همین مدت هم با تغییر و جابه جایی مدیران کل و دادستانی در چند استان روبه رو شدیم. در استان فارس، بندرعباس، اردبیل و مازندران رؤسای کل تغییر کردند و برخی جابه جا و برخی جدید آمدند که ممکن است، جابه جایی و نیرو های جدید بازهم تزریق شوند.

خبر خوش معاون اول
اژه ای در میان پاسخ به سؤالات خبری خوشی هم به نیرو های معطل استخدام قوه قضائیه داد و گفت: در رابطه با استخدام ۷ هزار و ۲۰۰ نفر مشکل اساسی این است که بودجه استخدام این افراد تأمین نشده است البته ما می توانیم به جای کارمندانی که بازنشسته می شوند، چند کارمند جدید استخدام کنیم. قرار است در چند هفته آینده حدود یک سوم این افراد را به کار دعوت کنیم البته این تصمیم قطعی نیست.

انفصال ۶۰ قاضی
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها